Antihistaminik bir etkin madde olan bilastin içeren Bilaxten 20mg ile ilgili, bu ilacın 2015 tarihli prospektüs bilgilerine göre hazırladığımız bu yazıda, Bilaxten ile ilgili merak ettiğiniz genel bilgileri ulaşabilirsiniz. Bilaxten prospektüse PDF olarak yazının sonunda bulabilirsiniz.

Bilaxten Nedir?


Bilaxten kısaca; alerjik rinit ve saman nezlesi gibi durumların tedavisinde kullanılan, ağızdan alınan beyaz tabletler şeklinde reçete ile satılan antihistaminik bir ilaçtır.


  • Antihistaminik ilaç, histamin adı verilen bir kimyasal madde ile ilgili olarak kullanılır. Histamin, vücudumuzda doğal olarak bulunan bir maddedir ve birçok alerjik reaksiyonlarda rol oynar. Örneğin, bir alerji atağı sırasında histamin salınır ve bu madde, burun tıkanıklığı, hapşırma, kaşıntı ve deri döküntüleri gibi semptomları tetikler. Antihistaminik ilaçlar, bu maddenin etkisini azaltarak alerji semptomlarının giderilmesine yardımcı olur. Bu ilaçlar, ağızdan alınan tabletler, damla ve spreyler şeklinde satılmaktadır ve doktor tarafından reçete edilen dozaj ve kullanım sıklığına göre kullanılır.


Bilaxten Ne İşe Yarar?hapşurduğu için burnunu silen bir kadın


Bilaxten, alerjik rinit ve saman nezlesi gibi durumların tedavisinde kullanılır. İlacın etkin maddesi olan bilastin, hapşırma, kaşıntı, burun tıkanıklığı, gözlerde kızarma, sulanma, ve de burun akıntısı gibi semptomları azaltarak saman nezlesi semptomlarını hafifletir. Bilaxten ayrıca, kaşıntılı deri döküntülerinin (kurdeşen veya ürtiker) tedavisinde de kullanılabilir.

Bilaxten Nasıl Kullanılırelinde bir su bardağı ile ilacın nasıl kullanıldığını gösteren yetişkin


Bilaxten, ağızdan alınır ve doktor tarafından reçete edilen dozajı ve sıklığı dikkatlice takip edilerek kullanılır. Bilaxten kullanımı sırasında, doktorunuz veya eczacınız tarafından verilen talimatları dikkatlice takip etmelisiniz. Eğer ilacın etkisi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuz veya eczacınız ile iletişime geçebilirsiniz.

Bilaxten Fiyatı


Aralık 2022 tarihi itibarı ile Bilaxten satış fiyatı 40.92 TL. Fiyatlar değişiklik gösterebilir.

Bilaxten Yan Etkileri Nelerdir?


Bilaxten'in bazı yan etkileri şunlardır:
1-Baş ağrısı
2-Uyku hali
3-Aşırı uyku hali
4-Bulantı veya kusma
5-İshal
6-İdrar yolu enfeksiyonları
7-Yanma veya kaşıntı
8-Cilt kızarıklığı veya kaşıntı
9-Deride döküntüler
10-Kemik iliği depresyonu
11-Solunum yetmezliği


  • Bu yan etkilerin hepsi herhangi bir kişide görülmeyebilir ve çoğu zaman geçici olabilir. Ancak, eğer yan etkilerden herhangi birini fark ederseniz veya yan etkiler şiddetlenirse, doktorunuz veya eczacınız ile iletişim kurarak ilacı kullanmayı durdurun. Ayrıca, Bilaxten'in kullanımı sırasında görülen ve burada listelenmeyen herhangi bir yan etkiyi de doktorunuz ile paylaşın.

Bilaxten Hamilelikte Kullanılır Mı?


Bilaxten’in hamile kadınlarda kullanımıyla ilgili klinik veri bulunmadığı için, Blaxten'i hamileyken kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz de hemen doktorunuzu bu konuda bilgilendirin.

Bilaxten Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?


Bilastinin insanlarda anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bu nedenle emzirme döneminde Bilaxten kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Bilaxten Prospektüs PDF


Bilaxten prospektüse PDF olarak link linkten ulaşabilirsiniz.

Uyarı
Bu yazı, ilacın/şurubun prospektüs bilgilerinden yararlanarak genel bilgilendirme amacı ile yazılmıştır. İlaç firmaları zaman zaman ilaç içeriklerinde değişiklik yapabilir ve ilacın prospektüs bilgilerini güncelleyebilir. Biz her ne kadar yazıyı hazırlarken en güncel prospektüsü kullanmaya çalışsak da, kullandığımız prospektüs güncel olmayabilir, güncel kalmayabilir. Bu nedenle ilacı/şurubu kullanmadan önce, ilacın kullanım şekli, kullanacak kişinin yaş aralığı, zamanı, sıklığı, miktarı vs. gibi ilaçla ilgili her türlü bilgiyi öncelikle doktorunuza danışmalı ve ilacı doktor onayı ile kullanmalı, elinizdeki ilacın prospektüs bilgisinden yararlanmalısınız. Bu yazıdaki bilgilerin hiçbir şekilde doktor muayenesi yerine geçmediğini ya da kişisel tanı ve tedavi yöntemi olarak kullanılamayacağını, güncellik garantisi vermediğini hatırlatır, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulama ya da tedaviden doğacak zararlardan bebeksozluk.com sitesinin sorumlu tutulamayacığını bilginize sunarız.
Benzer Konular