Gaviscon Infant Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, İçeriği, Yan Etkileri?

Özellikle bebeği ya da çocuğu olan ebeveynlerin sıklıkla duydukları bir ilaç olan Gaviscon Infant ne işe yarıyor, ne için kullanılıyor, yan etkileri nelerdir, fiyatı nedir gibi sorularınızın yanıtlarını genel bilgilendirme niteliğinde hazırladığımız bu rehberde bulabilirsiniz.


  • Mutlaka doktora danışarak kullanılması gerekir. Doktora danışılmadan kullanılmaz.  • Bir paket içinden 30 adet saşe çıkmaktadır.Gaviscon Infant Nedir?


Gaviscon İnfant kısaca; bebeklerde ve çocuklarda görülen mide ya da mide borusundaki besinlerin ağıza gelmesi, reflü gibi durumların tedavisinde kullanılan bir mide ilacıdır. Etken maddesi sodyum aljinat ve magnezyum aljinattır. İlacın tam adı Gaviscon İnfant Oral Solüsyon İçin Toz'dur.

Gaviscon Infant Ne İçin Kullanılır?Gaviscon Infant Ne İçin Kullanılır


Gaviscon Infant, bebeklerde gastrik regürjitasyon denilen mide asidinin ağza gelmesi durumunun tedavisinde kullanılır. Ayrıca bebeklerde ve küçük çocuklarda hiatus herni denilen mide fıtığı ile ilişkili reflü, gastro-özofageal reflü denilen mide ve yemek borusu iltihabının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Aklınızda Bulunsun
Bebeklerde yemek borusu ve mide arasındaki kas halkası- alt özofagus sfinkteri-henüz tam olarak gelişmediği için reflü meydana gelebiliyor. Bu nedenle bebek çoğu zaman anne sütü/mama aldıktan sonra midesinde tutamayarak ağız yoluyla geri çıkarabiliyor.


bebeğin başı yukarıda yatış şekli


Uzmanlar, üstteki resimde görüldüğü gibi, yeni doğan bebeklerdeki reflüyü rahatlatmak için bebeğin başının gövdesinden biraz daha yukarıda kalarak yatırılmasını öneriyor. Bunun için reflü yatağı ve reflü yatış pozisyona sahip beşikler kullanılmasını tavsiye ediyorlar.

Siz de bu tarz yataklar kullanarak bebeğinizdeki reflüyü rahatlatabilirsiniz. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için reflü yatağı yazımıza göz atabilirsiniz.


Reflü yatağı çeşitleri ve fiyatlarını aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz.

N11
Reflü YatağıAmazon
Reflü YatağıReflü yatış pozisyonu bulunan beşik bebeğin baş seviyesi yüksekliğini sağlamak için, aşağıdaki resimdeki gibi, bir ucu daha yukarıda olacak şekilde ayarlanabilen beşiklerdir.


Reflü Pozisyonlu Beşik
Reflü Pozisyonlu BeşikBu beşik modellerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Chicco Next 2 Me Beşik

N11
Chicco Next 2 Me Beşik


Amazon
Chicco Next 2 Me BeşikPrego Beşik

N11
Prego BeşikGaviscon Infant kullanıcı yorumlarını görmek isterseniz: (bkz: Gaviscon infant Kullananlar)

Gaviscon Infant Nasıl Kullanılır?Gaviscon Infant Nasıl Kullanılır


Gaviscon Infant kullanım şekli, anne sütü alan bebeklerde ve mama ile beslenen bebeklerde farklıdır. Ama her iki durumda da ilaç, hazırlandıktan sonra hemen kullanılmalıdır.

Anne Sütü Alan Bebekler İçin Gaviscon Infant Hazırlanması


Anne sütü alan bebeklerde gaviscon infant hazırlanışı şöyledir: Bebeğin kilosu 4,5 kilonun altındaysa 1 poşet, 4,5 kilonun üzerindeyse 2 poşet kullanılır. Tozlar, bir bardak içine boşaltılır. Ardından üzerine 1 tatlı kaşığı (5 ml) kaynayıp soğutulmuş su ilave edilip iyice çalkalanır veya ufak bir kaşıkla iyice ezilir. Kıvamlı bir karışım elde edildikten sonra, 2 tatlı kaşığı daha (10 ml) su daha ilave edilip karıştırılır.

Mama İle Beslenen Bebekler için Gaviscon Infant Hazırlanması


(Biberon) Mama ile beslenen bebeklerde gaviscon infant şu şekilde hazırlanır: Bebek eğer 4,5 kilogramın altındaysa; 1 poşet Gaviscon Infant, en az 115 ml'lik mamaya karıştırılır ve iyice çalkalanır. Eğer bebek 4,5 kilogramın üzerindeyse; 2 poşet Gaviscon Infant, en az 225 ml'lik mamaya karıştırılır ve iyice çalkalanır.


Önemli Hatırlatma
GAVISCON INFANT, emzirilen bebeklere her besleme veya öğünün ortasında bir kaşık veya biberon kullanarak verilir.
GAVISCON INFANT, diğer tüm bebeklere her öğünün sonunda bir kaşık veya biberon
kullanarak verilir.


Küçük Çocuklar İçin Gaviscon Infant Hazırlanması

2 poşet Gaviscon Infant, anne sütü alan bebeklere hazırlandığı gibi hazırlanarak her yemekten sonra içirilir.

Önemli Hatırlatma
Gaviscon Infant kullanım sıklığı (günde kaç kere kullanılacağı) 24 saat içinde 6 kereden daha fazla olmamalıdır.

Sadece çocuklarda kullanılır. Erişkinler ve yaşlılar için uygun değildir


Gaviscon Infant Yan Etkileri Nelerdir?Gaviscon Infant yan etkileri gastrik distansiyon yani mide şişliği oluşmasıdır. Ayrıca bazı anneler yan etki olarak kabızlık da gözlemlediğini belirtmişlerdir.

Unutmayın
Prematüre bebeklerde, doktor kontrolünde olmayan 1 yaşın altındaki çocuklarda ve ateş, ishal, kusma gibi sıvı kaybına neden olan bir hastalığı olan çocuklarda kullanılmamalıdır.

Her bir poşet Gaviscon Infant 21mg (0.92 mmol) sodyum içerir. Bu yüzden şüpheli bir böbrek hastalığıolanlarda veya böbrek hastalığına bağlıtedavi görenlerde ilacın sodyum içeriği hipernatremi riski yaratacağıiçin kullanılmamalıdır.

Ayrıca içindeki maddelerden herhangi birine karşı bilinen bir aşırı duyarlılık hali var ise kullanılmamalıdır.


Gaviscon Infant ProspektüsGaviscon Infant prospektüsü pdf olarak Gaviscon Infant pdf linkinden görebilirsiniz. Gaviscon Infant formülü, doz bilgisi, yan etkileri ve saklama koşulları gibi detaylı bilgilerini prospektüsten ayrıntılarıyla öğrenebilirsiniz.


Uyarı:
Bu yazı, ilacın/şurubun/vitamin takviyesinin elimizdeki prospektüs bilgilerinden yararlanarak genel bilgilendirme amacı ile yazılmıştır. İlaç firmaları zaman zaman ilaç içeriklerinde değişiklik yapabilir ve ilacın prospektüs bilgilerini güncelleyebilir. Biz her ne kadar yazıyı hazırlarken en güncel prospektüsü kullanmaya çalışsak da, kullandığımız prospektüs güncel olmayabilir, güncel kalmayabilir, yayınladığımız metinde yazım hataları olabilir. Bu nedenle herhangi bir ilacı/şurubu/vitamin takviyesini kullanmadan önce, ilacın kullanım şekli, kullanacak kişinin yaş aralığı, zamanı, sıklığı, miktarı vs. gibi ilaçla ilgili her türlü bilgiyi öncelikle doktorunuza danışmalı ve ilacı doktor onayı ile kullanmalı, satın aldığınız ilacın prospektüs bilgisinden yararlanmalısınız. Bu yazıdaki bilgilerin hiçbir şekilde doktor muayenesi yerine geçmediğini ya da kişisel tanı ve tedavi yöntemi olarak kullanılamayacağını, güncellik garantisi vermediğini hatırlatır, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulama ya da tedaviden doğacak zararlardan bebeksozluk.com sitesinin sorumlu tutulamayacağını bilginize sunarız.
Benzer Konular