Kan Uyuşmazlığı İğnesi Ne Zaman Yapılır? Fiyatı Nedir?

Kan uyuşmazlığı iğnesi kısaca; annenin kan grubunun negatif olması durumunda bebeğin kan hastalıklarına yakalanmaması adına yapılan iğnedir.

Anneye zararı olmayan bu durum, bebekte aneminin oluşmasına ve özellikle sarılık gibi hastalıkların gelişmesine neden olabilmektedir.


Kan tipleri; A, B ve 0 şeklinde kategorize edilmektedir. Rh faktörü ise kanın negatif ya da pozitif olması konusunda bilgi vermektedir.

Annenin bebeği ile kan grubunun çakışması durumunda kan uyuşmazlığı oluşuyor. Annenin kan hücrelerinin hamilelik sırasında plasenta ya da fetüse geçmesi mümkün. Bu durumda da annenin kan hücreleri bebeğin kan hücrelerine saldırarak sarılığa neden olabiliyor. Bu risk doğuma yakın bir zamanda olabileceği gibi doğum gerçekleşirken de oluşabiliyor.

İşte bu nedenle hamileler için de önemli bir risk olan bu uyuşmazlığın bebeğe herhangi bir zarar vermemesi adına kan uyuşmazlığı iğnesi büyük önem taşımaktadır.

Kan Uyuşmazlığı İğnesi Ne Zaman Yapılır?Kan Uyuşmazlığı İğnesi Ne Zaman Yapılır


Halk arasında kan iğnesi olarak bilinen bu iğnenin tıp dünyasındaki adı anti-Rh immunglobulin şeklindedir. İlaç içerisinde pozitif kan grubuna karşı antikorlar bulunmaktadır. Bu ilaç anneye kalçadan enjekte edilmektedir. Anne kanına geçen ilaç pozitif antijen taşıyan tüm hücreleri bulmaktadır. Kan uyuşmazlığı iğnesi genel olarak 28. Haftada yapılmaktadır. İğne yapılmadan önce Indirekt Coombs denilen test (IDC) yapılmaktadır. Bebeğin kan grubu bazı durumlarda doğumdan sonra da saptanabilmektedir. Bu durumda eğer bebeğin kan grubu pozitif ise ve anne ile arasında kan uyuşmazlığı tespit edilmişse anneye ikinci bir iğne de yapılmaktadır. Bu iğnenin doğumu takip eden 72 saat içerisinde yapılması gerekiyor.

Kan Uyuşmazlığı İğnesi FiyatıKan uyuşmazlığının farklı ilaç firmaları tarafından çıkartılmış iğneleri var. Her birinin fiyatı birbirinden farklıdır. Doktorunuza danışarak karar verebilirsiniz.


2020 yılı için kan uyuşmazlığı iğnesi fiyatları aşağıdaki gibidir:

Thogam Anti RH Immun 1 flako : 211,91 TL
Immunorho 1 flakon : 165,78 TL
Winrho 600 iü flako : 156,25 TL
Winrho 1500 iü 1 flako : 301,25 TL
Benzer Konular