Normal reçete ile satılan, içeriğinde etken madde olarak Parasatemol yer alan, Paranox S fitil, nasıl kullanılır, ne işe yarar, yan etkileri nelerdir gibi aklınıza takılan soruların yanıtlarını bu yazımızda detaylıca bulabilirsiniz.Paranox Fitil Nedir?


Pranox Suppozituar olarak geçen Paranox S fitil kısaca; soğuk algınlığı ya da aşı sonrası reaksiyonlarda, boğaz hastalıklarında ve enfeksiyon nedeniyle ile gelişen ağrılı - ateşli rahatsızlıklarda kullanılan, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir fitildir.


  • İçeriğindeki analjezik ve antipiretik (ateş düşürücü) etki gösteren parasatemol ile , vücut ısısının normale dönmesini sağlayarak, yüksek ateşi kontrol altına alır.


Aklınızda Bulunsun
Paranox Fitil tek tip değildi. Fenobarbital etken maddesini de içeren ya da içermeyen türü vardı.

Fenobarbital etken maddesini içerenin adı Paranox Suppozituar olarak geçiyordu.

Fenobarbital etken maddesini içermeyen çeşidi Paranox S isimli olanıdır.

2021 tarihinde Sağlık Bakanlığı, Fenobarbital etken maddesini içeren "“Paranox 120 mg / 15 mg Supozituvar” adlı ilacın geri çekilmesine karar vermiştir Sağlık Bakanlığı duyuru linki


Paranox Fitil Fiyatı


Arlık 2022 tarihi için Paranox fitil güncel fiyatı 15.68 TL'den başlamaktadır. Reçete ile eczaneden temin edilir.

Paranox Fitil Ne İşe Yarar?Paranox Fitil Ne İşe Yarar
Paranox Fitil Ne İşe Yarar


Ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar grubuna dahildir. Paranox fitil ne için kullanılır sorusuna kısaca; Çocuklarda hafif ve orta şiddetli ağrı ve ateşin semptomatik tedavisinde kullanılır diyebiliriz.

Paranox Fitil Nasıl Kullanılır?


Paranox Fitil çocuklarda rektal yoldan, anüs bölgesinden yerleştirilmek suretiyle kullanılır. Tercihen çocuk büyük dışkısını yaptıktan sonra yerleştirilmelidir.  • Fitili ambalajdan çıkarınız, kullanmadan önce erimesinden kaçınmak için mümkün olduğunca kısa süre elde tutmak gerekir. Fitil rektum içine yavaşça itildikten sonra çocuğunuz birkaç dakika daha yatış pozisyonunda kalmaya devam etmelidir. Fitil bütün olarak uygulanmalı ve uygulama öncesi kırılmamalıdır.Paranox Fitil Bebeklerde ve Çocuklarda Kullanımı Nasıldır?Bebeklerde Paranox kullanımı dozajı ve sıklığı ile ilgili mutlaka doktorunuza danışmalısınız, doktorunuz bebeğinizin bu fitili kullanıp kullanılmayacağı hakkında doğru bilgiyi verecektir. Dilerseniz aşağıdaki prospektüs bölümünden bu konudaki ayrıntılara bakabilirsiniz.

Doktorların bebekler ve çocuklardaki hafif ve orta şiddetteki ağrı ve ateş belirtilerini tedavi etmek için Paranox fitil kullanımı, reçete etmesiyle mümkündür. Fitili kaç adet ve hangi süre aralıkları ile kullanılacağı konusunu doktorunuz belirleyecektir.

Fitil yerleştirme işlemi yapıldıktan sonra, 1-2 saat beklenmeli ve yeniden ateş ölçülmelidir. Fitil uygulamasından sonra bebeğin/çocuğun uyku durumuna geçmesi normaldir. Fitil, içerisindeki maddeler yardımıyla ateşi kontrol altına almaya çalışırken vücut dinlenme aşamasına gelecektir.

Önemli
Doktorlar, ateşin yükselmesi sebebiyle fitil ya da şurup kullanımından sonra ateşteki beklenen düşüşün 1 ya da 1.5 derece civarında olacağını belirtiyorlar. Daha fazla düşüş için ilaç miktarını artırmanın havaleye sebep olabileceğini söylüyorlar. Bu sebeple ateş düşürücü bir ilacı mutlaka ve mutlaka doktorunuzun önerdiği dozajda kullanmalı asla bu dozajı aşmamalısınız.  • Uzmanlar, yüksek ateş esnasında çocuğunuzun ani soğuk su vs. ile temas etmesinin ve ani ateş düşmesinin havaleye yol açabileceğini de belirtiyorlar. Çocuğunuzun ateşi yükseldiğinde, doktorunuzun önerisi ile fitil ya da şurup kullandıktan sonra ateşinde bir düşüş görmediyseniz, bu durumda endişeye kapılmadan hemen doktorunuzu aramalısınız ve doktorunuzdan gelen öneriler çerçevesinde hareket etmelisiniz. Çevreden duyduğunuz kulaktan dolma bilgilerle asla hareket etmeyiniz.


Paranox Fitil Kaç Saat Ara İle Verilir?Paranox Fitil Kaç Saat Arayla Verilir


Paranox fitilin kaç saat ara ile verileceği, ne sıklıkla kullanılacağı doktor tavsiyesi ile belli olur. Uzmanlara göre vücut tarafından emilimi ve etkinliğini göstermesi 1-2 saat arasındadır. Bu süre içerisinde sabırla beklemek, bebeğin ya da çocuğun üzerini örtmeden ateşi kontrol etmek gerekir.

Doktora danışılarak bebeğe/çocuğa ılık bir duş da aldırılabilir


  • Yüksek ateş durumlarında ASLA soğuk su ile duş aldırılmaz.


Paranox Fitil Ne Kadar Süre Sonra Etki Eder?


Paranox Fitil kullanıldıktan sonra 1 saat içinde etkisini göstermeye başlayacaktır. İlk 30 dk içerisinde karaciğer tarafından işleme alınan etken maddeler, mide ve bağırsaklarda da etkili olmaya devam eder. 30 dk sonra ateş yavaş yavaş düşmeye başlar, 2 saat sonra ise tam sonuçlar görülür. Bu esnada panik olmamak, sık sık ateş ölçmemek gerekir.

Paranox Fitil Yan Etkileri Nelerdir?


Paranox Fitil kullanımın ardından bazı zamanlarda yan etkiler görülebilir.

Paranox Fitil yan etkileri şunlardır: Halsizlik, ishal, nefes darlığı, mide bulantısı.


  • Fitil kullanımından sonra belirtilen sürede ateş düşmezse ya da ağrı devam ederse, tekrar kullanıma devam etmeden doktora başvurulması gerekir. Yeni bir reçete ile başka bir ilaç tedavisine başlanabilir. Ayrıca bebeğinizde fark ettiğiniz bir yan etki olursa, zaman kaybetmeden doktora başvurmanız gerekir.
PARANOX S 120 mg Supozituvar Prospektüs PDF
PARANOX S 120 mg supozituvar PDF ekine bu link ten ulaşabilirsiniz.İlgili diğer konular:
(bkz: Calpol Şurup)
(bkz: Pedifen Şurup)

Uyarı:
Bu yazı, ilacın/şurubun/vitamin takviyesinin elimizdeki prospektüs bilgilerinden yararlanarak genel bilgilendirme amacı ile yazılmıştır. İlaç firmaları zaman zaman ilaç içeriklerinde değişiklik yapabilir ve ilacın prospektüs bilgilerini güncelleyebilir. Biz her ne kadar yazıyı hazırlarken en güncel prospektüsü kullanmaya çalışsak da, kullandığımız prospektüs güncel olmayabilir, güncel kalmayabilir, yayınladığımız metinde yazım hataları olabilir. Bu nedenle herhangi bir ilacı/şurubu/vitamin takviyesini kullanmadan önce, ilacın kullanım şekli, kullanacak kişinin yaş aralığı, zamanı, sıklığı, miktarı vs. gibi ilaçla ilgili her türlü bilgiyi öncelikle doktorunuza danışmalı ve ilacı doktor onayı ile kullanmalı, satın aldığınız ilacın prospektüs bilgisinden yararlanmalısınız. Bu yazıdaki bilgilerin hiçbir şekilde doktor muayenesi yerine geçmediğini ya da kişisel tanı ve tedavi yöntemi olarak kullanılamayacağını, güncellik garantisi vermediğini hatırlatır, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulama ya da tedaviden doğacak zararlardan bebeksozluk.com sitesinin sorumlu tutulamayacığını bilginize sunarız.
Benzer Konular