Anne Sütünü Artıran Besinler Nelerdir? Hangi Besinler Anne Sütünü Azaltır?

Anne sütü, bebeklerin güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmalarını sağlar ve bebeklerin sağlıklı bir büyüme ve gelişme için gerekli olan tüm besinleri içerir. Anne sütü üretimini artırmak için, anne sütü artıran besinler tüketilebilir. Bu yazımızda anne sütünü artıran besinleri anlatıyoruz.


Anne Sütünü Artıran Besinler Nelerdir?Anne Sütünü Arttıran Besinler Nelerdir?
Anne Sütünü Arttıran Besinler Nelerdir?


Anne sütünü artıran besinler listesi şöyledir:

1-Süt ürünleri: Süt ve süt ürünleri, anne sütü üretimini artırmaya yardımcı olabilir. Örneğin, süt, yoğurt ve peynir gibi gıdalar tüketilebilir.

2-Tam tahıllı gıdalar: Tam tahıllı gıdalar, anne sütü üretimini artırmaya yardımcı olabilir. Örneğin, tam buğday ekmeği, makarna, pirinç gibi gıdalar tüketilebilir.

3-Yeşil yapraklı sebzeler: Yeşil yapraklı sebzeler, anne sütü üretimini artırmaya yardımcı olabilir. Örneğin, ıspanak, marul, lahana gibi sebzeler tüketilebilir.

4-Nohut ve fasulye gibi baklagiller: Nohut ve fasulye gibi baklagiller, anne sütü üretimini artırmaya yardımcı olabilir.

5-Balık: Balık, anne sütü üretimini artırmaya yardımcı olabilir. Örneğin, somon, ton balığı gibi balıklar tüketilebilir.

6-Çinko içeren besinler: Çinko, anne sütü üretimini artırmaya yardımcı olabilir. Örneğin, et, yumurta, tavuk gibi gıdalar tüketilebilir.


  • Ayrıca annelerden gelen aşağıdaki öneriler de sütünüzü artırabilir:


  • Süt ve tatlı tüketirken tarçın eklemek
  • Tere roka gibi yeşillikleri bol tüketmek
  • Ayva elma gibi meyvelerden komposto yapıp bol bol içmek
  • Anne sütünü artıran besinler içine avokadoyu da ekleyebiliriz. Avokado ayrıca iyi bir B vitamini, K vitamini, folat, potasyum, C vitamini ve E vitamini kaynağıdır.
  • Tahin helvası hem anne sütünü artıran bir besindir hem de anne sütünün tadını güzelleştirir. (Bebeğiniz daha önce rahat emiyor fakat bir süredir emmeyi reddediyorsa sütünüzün tadını beğenmemiş olabilir. O sıralar yediğiniz bir şey sütünüzün tadını bozmuş olabilir bol bol tahin helvası tüketin)

kaynak

Anne Sütünü Azaltan BesinlerBazı besinler, anne sütü üretimini azaltabilir veya etkileyebilir. Ancak bu durum, her annede farklılık gösterebilir. Aşağıda sıralanan besinler bazı annelerde süt üretimini azaltırken, bazı annelerde herhangi bir değişiklik yaratmayabilir.
Anne sütünü azaltan besinler aşağıdaki gibidir:
-Çok baharatlı yiyecekler.
-Kafein içeren içecekler anne sütünü azaltabilir ve bebeklerde uyku düzenini bozabilir. Örneğin, kahve, çay, kola ve enerji içecekleri gibi gıdalar ve içecekler kafein içerir.
-Çeşitli ilaçlar anne sütü üretimini azaltabilir, anne sütü aracılığı ile bebeğe geçebilir. Emzirme döneminde herhangi bir ilacı kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalısınız.
-Sigara ve diğer tütün ürünleri anne sütü üretimini azaltabilir. Emzirme döneminde sigara ve tütün ürünleri kullanılmamalıdır.
-Çok sıcak yiyeceklerin anne sütünü azaltabileceği yönünde bazı çalışmalar mevcuttur fakat kesinliği konusunda tam veriler yoktur. [link: Weinreb, J., Rofe, A. M., & Davidson, D. (1981). The effect of hot beverages on lactation. American Journal of Clinical Nutrition, 34(6), 1054-1056. | kaynak]

Bu yiyeceklerin tüketimi, anne sütü üretimini azaltabilir veya etkileyebilir, ancak her annede farklılık gösterebileceği unutulmamamlıdır.
Anne sütünü arttıran besinler listesine aklınıza gelen tüm meyve karışımlarını ekleyebilirsiniz. Meyvelerin içindeki glikoz anne sütünü artırıyor.

Ayrıca anne sütünü arttıran tatlılar da mevcut.
Size bir tane de anne sütünü arttıran tatlı tarifi vereyim :)

Anne sütünü arttıran tatlı (çok pratik)

Yoğurt
Kuruyemiş
Reçel
Yulaf ezmesi

Bu malzemelerin hepsini karıştırıyorsunuz ve afiyetle yiyorsunuz sevgili emziren anneler :) 5 dakikada hazır, hem doğal hem de pratik.

Ayrıca anne sütünü artıran içecekler listenize, smoothie makinası ile elde ettiğiniz sütlü meyveleri karışımları da ekleyebilirsiniz. farklı meyveleri sütle karıştırıp içine keten tohumu, ceviz, bal, pekmez, badem, çörek otu eklerseniz hem vücut direnciniz artar hem de sütünüz artar.
dere otu diyorum ben. o kadar önemli ve o kadar faydalı ki anlatamam.
dereotu,bulgur pilavı,hurma ama en önemlisi su.
Benzer Konular
 

Gümüş göğüs kapağı kullanımına dair aklınıza takılan ne varsa.

 

Yeni bir ebeveynseniz, sütünüzün bebeğiniz için yeterli olup olmadığını bilmemenin karışıklığı endişe verici olabilir. Bu yazımızda, bebeğinizin yeterli anne sütü alıp almadığını nasıl belirleyeceğinizi öğrenin ve gerekirse sütünüzü nasıl artıracağınıza dair ipuçlarını alın.

 

Emzirmek, bazı yeni anneler için, özellikle meme ucu çatlaklarının ağrısı ile zorlu bir deneyime dönüşebilir. Umutsuzluğa kapılmayın: İşte bu durumu önlemek ve çatlakları gidermek için etkili yöntemler.