aslim, 03.07.2016 - 13:22:35 tarihinden beri Bebek Sözlük üyesi :)


aslim - Tüm Yazıları

 • ateş ölçer tavsiyeleri tek başlıkta bulunsun diye açtım. bebeğiniz için gerekli belki de en önemli araçlardan biri ateş ölçer. içiniz rahat etmiyor sık sık kontrol etmeniz gerekiyor. bir sürü çeşidi var acaba hangisinden alsak diye çok araştırdık ama son noktada olabildiğince doğru ölçen, maliyeti düşük ve kullanımı pratik olan biz wellgro infrared temassız ateş ölçer aldık. yaklaşık 15 gündür kullanıyoruz ve oldukça da memnunuz. çünkü sadece vücut sıcaklığı değil biberon, banyo suyu, oda sıcaklığı ölçümü de yapabiliyor. ölçümlerin doğruluğu da yeterli, 0.1 derece daha az yanılma payı sahibi daha pahalı ürünlere gereksinim hiç duymadık açıkçası. sadece ölçüm sonucu verirken dııt diye bir ses çıkarıyor o olmasa iyi olurdu, şimdi yaşamadık ama ileride uykusundan uyandırır mı bu ses bilemiyorum.

  bazen ayağı soğuk geliyor mesela hemen ölçebiliyoruz. ayak, el, alın, kulak gibi bölgelerden ölçüm yapabilirsiniz. anormal bir sıcaklık yoksa ekran rengi yeşil oluyor. gerektiğinde ekran rengi sizi uyarıyor. ölçüm süresi de 3 saniye civarı.

  üstelik fiyatı da çok uygun 100tl'nin oldukça altında.
 • bol ağız mendili, eldiven ve çorap alın. 15 günlükken tırnaklarını kesmemize rağmen, elleriyle saçını çektiği için ellerini eldivensiz bırakamadık biz. ağız mendilini de steril olması açısından çok sık değiştirmek gerekiyor. eldivenler geniş oluyor elinden kolayca çıkıyor bu yüzden biz bazen eline çorap geçirdik. sürekli elini ağzına götürdüğü için de eldiven ya da çorap her ne varsa günde bir kaç kez değiştiriyoruz o yüzden bol olması rahat oluyor.

  eldivenlerin bileklerini dikebilirsiniz. piyasadaki eldivenlerin bilekleri hep geniş. dar olanlar da çok dar. dikip ayarlayabilirsiniz.
 • lansinoh göğüs pedini kullananlar genelde memnun. beni çok kaşındırıyor bu meret. ama lansinoh kaşındırma yapmadı. doğumdan önce stok yapmayın, 1 paket alın 60'lı yeter. doğumdan sonra durumunuza bakıp ona göre alırsınız.
 • Bu yöntemi uygularken hatırlanması gereken bir konu da işin size düşen kısmı. İş sadece bebeğinizin önüne yiyeceği koymakla bitmiyor. Bebeğiniz gıdaları yerken onu gözlemlemeli ve yadıma ihtiyacı olduğunda ona bunu göstererek anlatmayı deneyebilirsiniz.
 • İlk 6 ay sadece emzirildikten sonra başlanması gereken zamandır.
 • Şu hantal bebek arabalarından sakın almayın uzay mekiği gibi alengirli olanlardan ışık hızıyla uzaklaşın, ancak 3 ay kullanabildim sonra chicco lite way aldık rahatladık bir çok arkadaşım da almıştı mesela onlar da en fazla 6 ay kullanabildiler sonra hepsi hafif bebek arabalarına geçtiler, zor oluyor hele ki kış bebekleri pek dışarıya bile çıkarılmıyor, öyle çok paralar dökmeyin bu arabalara hiç gerekli değil.
 • Diğer bebek arabalarından farklı olarak, normal puset kısmına ilaveten üzerine ana kucağı takılabilen arabalardır. Bu sistemde bebek arabasının iskeleti ve bebeğin ayına göre kullanabileceğiniz 2 ayrı oturma ve yatma bölümü var. Ana kucağı ilk 6 aya kadar bebek arabasının iskeletine kendinize doğru bakacak şekilde takabileceğiniz hatta arabada da araba koltuğu olarak kullanabileceğiniz yolculuk esnasında yeni doğmuş bebeğinizi anatomik olarak en uygun pozisyonda taşıyabileceğiniz bir parçadır. 6 aydan sonra ise bebek arabanızın iskeletine diğer oturma ya da yatma bölümünü takarak 3-4 yaşlarına kadar kullanabilirsiniz.
 • Öncelikle travel sistem bebek arabası demek normal puset kısmına ilaveten üzerine ana kucağı takılabilen bebek arabası demektir.
  Ben kullanışlı buldum ama olumsuz tarafları da yok değil. Olumlu yönlerini sorarsanız bir kere sürmesi çok keyifli, dönüşlerde zorlanma olmuyor. Normalde evin içinde bebiş yanımda olsun diye kullanıyordum. Bugün ilk kez dışarıda kullandık, gayet güzeldi. İskelet kısmını açması kapatması da kolaylıkla yapılıyor, o da hoşuma gitti. Fakat arabanın iskelet kısmı kapandığı zaman epey büyük ve ağır geldi bana. Otobüste minibüste kullanacaklara pek tavsiye etmem. Kendi arabamızın bagajına koymada sıkıntı olmadı mesela. Hastane Avm gibi yerlerde kullanmak üzere alıyorsanız, çok sık kullanmayacaksanız gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Ama devamli sokakta otobüste vs kullanılacaksa daha hafif bir şey tercih edilebilir.
 • Anne sütünün artmasına yardımcı olan besinler vardır. Mesela süt ve tatlı tüketirken tarçın eklemek, tere roka gibi yeşillikleri bol tüketmek, ayva elma gibi meyvelerden komposto yapıp bol bol içmenin çok etkisi olur. Emzirme döneminde stresin minimum düzeyde olması hatta ve hatta mümkünse hiç olmaması, annelerin bir nevi prenses olduğu düşünülmelidir.
 • Saymakla bitmeyecek olan faydalardır. İlk olarak yüksek miktarda kalsiyum içerir, yüksek miktarda demir ve çinko içerir, sonra tamamen sterildir, ishallerden korur. Bir de anne sütüyle beslenen bebeklerin okul yıllarında anne sütü verilmeyen bebeklere göre daha başarılı olduğu yapılan bilimsel çalışmalarla desteklenmiştir.
 • Bebeklerin büyümesinin, gelişmesinin olmazsa olmazı. yeni dogan bebekler ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeli, 6. aydan itibaren bebekler, ek gıda ile desteklenebilir.
 • Kameralı olanların pimpiriklik yaratabileceğini düşündüğüm bebek ürünü. Zaten sürekli aklınızda olan miniğinizi bir de kameradan dikizleme ihtiyacı hissettiriyor, yok burnu mu tıkanmış şöyle mi böyle mi. Çok kullanışlı ama laf yok.
 • Genellikle 1 yaş civarı bebeklerin burunlarını temizlemek için kullanılan faydalı alet. değişik türleri var bunların mesela pompa şeklinde olanları var ya da kendi nefesinizle çekmenizi sağlayanı da. Bence her eve lazım. Bebişinizin burnu tıkandığında mucizeler yarattığına şahit olacaksınız.
 • Keşke ben de daha önce denk gelseydim dediğim tavsiyeler. Yanlış bir ürün tercih etmişiz çünkü pek memnun kalmadım. Bir kere ilk 6 aya kadar başka sonraki 6 ayda başka bir bebek arabası kullanmak daha mantıklı. ben ilk 6 ay imove kullandım, nefret ettim resmen çok ağırdı. Oturmaya başladı chicco liteway baston puset aldım rahat ettim valla.