aslim, 03.07.2016 - 13:22:35 tarihinden beri Bebek Sözlük üyesi :)


aslim - Tüm Yazıları

 • Bu yöntemi uygularken hatırlanması gereken bir konu da işin size düşen kısmı. İş sadece bebeğinizin önüne yiyeceği koymakla bitmiyor. Bebeğiniz gıdaları yerken onu gözlemlemeli ve yadıma ihtiyacı olduğunda ona bunu göstererek anlatmayı deneyebilirsiniz.
 • İlk 6 ay sadece emzirildikten sonra başlanması gereken zamandır.
 • Şu hantal bebek arabalarından sakın almayın uzay mekiği gibi alengirli olanlardan ışık hızıyla uzaklaşın, ancak 3 ay kullanabildim sonra chicco lite way aldık rahatladık bir çok arkadaşım da almıştı mesela onlar da en fazla 6 ay kullanabildiler sonra hepsi hafif bebek arabalarına geçtiler, zor oluyor hele ki kış bebekleri pek dışarıya bile çıkarılmıyor, öyle çok paralar dökmeyin bu arabalara hiç gerekli değil.
 • Diğer bebek arabalarından farklı olarak, normal puset kısmına ilaveten üzerine ana kucağı takılabilen arabalardır. Bu sistemde bebek arabasının iskeleti ve bebeğin ayına göre kullanabileceğiniz 2 ayrı oturma ve yatma bölümü var. Ana kucağı ilk 6 aya kadar bebek arabasının iskeletine kendinize doğru bakacak şekilde takabileceğiniz hatta arabada da araba koltuğu olarak kullanabileceğiniz yolculuk esnasında yeni doğmuş bebeğinizi anatomik olarak en uygun pozisyonda taşıyabileceğiniz bir parçadır. 6 aydan sonra ise bebek arabanızın iskeletine diğer oturma ya da yatma bölümünü takarak 3-4 yaşlarına kadar kullanabilirsiniz.
 • Öncelikle travel sistem bebek arabası demek normal puset kısmına ilaveten üzerine ana kucağı takılabilen bebek arabası demektir.
  Ben kullanışlı buldum ama olumsuz tarafları da yok değil. Olumlu yönlerini sorarsanız bir kere sürmesi çok keyifli, dönüşlerde zorlanma olmuyor. Normalde evin içinde bebiş yanımda olsun diye kullanıyordum. Bugün ilk kez dışarıda kullandık, gayet güzeldi. İskelet kısmını açması kapatması da kolaylıkla yapılıyor, o da hoşuma gitti. Fakat arabanın iskelet kısmı kapandığı zaman epey büyük ve ağır geldi bana. Otobüste minibüste kullanacaklara pek tavsiye etmem. Kendi arabamızın bagajına koymada sıkıntı olmadı mesela. Hastane Avm gibi yerlerde kullanmak üzere alıyorsanız, çok sık kullanmayacaksanız gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Ama devamli sokakta otobüste vs kullanılacaksa daha hafif bir şey tercih edilebilir.
 • Anne sütünün artmasına yardımcı olan besinler vardır. Mesela süt ve tatlı tüketirken tarçın eklemek, tere roka gibi yeşillikleri bol tüketmek, ayva elma gibi meyvelerden komposto yapıp bol bol içmenin çok etkisi olur. Emzirme döneminde stresin minimum düzeyde olması hatta ve hatta mümkünse hiç olmaması, annelerin bir nevi prenses olduğu düşünülmelidir.
 • Saymakla bitmeyecek olan faydalardır. İlk olarak yüksek miktarda kalsiyum içerir, yüksek miktarda demir ve çinko içerir, sonra tamamen sterildir, ishallerden korur. Bir de anne sütüyle beslenen bebeklerin okul yıllarında anne sütü verilmeyen bebeklere göre daha başarılı olduğu yapılan bilimsel çalışmalarla desteklenmiştir.
 • Bebeklerin büyümesinin, gelişmesinin olmazsa olmazı. yeni dogan bebekler ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeli, 6. aydan itibaren bebekler, ek gıda ile desteklenebilir.
 • Kameralı olanların pimpiriklik yaratabileceğini düşündüğüm bebek ürünü. Zaten sürekli aklınızda olan miniğinizi bir de kameradan dikizleme ihtiyacı hissettiriyor, yok burnu mu tıkanmış şöyle mi böyle mi. Çok kullanışlı ama laf yok.
 • Genellikle 1 yaş civarı bebeklerin burunlarını temizlemek için kullanılan faydalı alet. değişik türleri var bunların mesela pompa şeklinde olanları var ya da kendi nefesinizle çekmenizi sağlayanı da. Bence her eve lazım. Bebişinizin burnu tıkandığında mucizeler yarattığına şahit olacaksınız.
 • Keşke ben de daha önce denk gelseydim dediğim tavsiyeler. Yanlış bir ürün tercih etmişiz çünkü pek memnun kalmadım. Bir kere ilk 6 aya kadar başka sonraki 6 ayda başka bir bebek arabası kullanmak daha mantıklı. ben ilk 6 ay imove kullandım, nefret ettim resmen çok ağırdı. Oturmaya başladı chicco liteway baston puset aldım rahat ettim valla.