Bebeği enfeksiyonlardan ve hastalıklardan koruyan ve annenin kemiklerini daha da güçlendiren anne sütünün faydaları ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bu yazımızda açıkladık.Anne sütü çok sayıda kimyasal ve hücresel bileşeni içeren biyolojik olarak aktif bir sıvıdır. Yağda ve suda çözünebilen 200’den fazla bileşik içeren kompleks bir bileşiktir. Bileşimin büyük çoğunluğunu (%88 ve daha fazla) su oluşturmaktadır. Anne sütü içeriği çok zengindir.
Anne sütünün faydalarından kısaca bahsedecek olursak; anne sütü bebeklerin güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmalarını sağlar ve bebeklerin sağlıklı bir büyüme ve gelişme için gerekli olan tüm besinleri içerir. Anne sütü, ayrıca bebeklerin aşılara daha iyi yanıt vermelerine yardımcı olur ve bebeklerin dişlerinin ve kemiklerinin sağlıklı gelişimine katkıda bulunur. Anne sütü, aynı zamanda bebeklerin sindirim sistemlerinin gelişimine yardımcı olur ve bebeklerin güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmalarını sağlar.

 • Anne sütünün en önemli özelliği bebeğin yaşına ve durumuna uygun değişim göstermesidir. İçerdiği vitamin, mineral, protein ve karbonhidratın üstünlüğü ile bebeklerin ilk altı ay boyunca tüm gereksinimlerini karşılayabilen canlı bir sıvıdır. Bu yüzden ilk 6 ayda bebeklerin yalnızca anne sütüyle beslenmesi önerilir. İçeriğinde bebek için gerekli miktarda su vardır. Anne sütünün hem anne hem de bebek için sayısız faydaları vardır.


Anne sütünün faydalarını, anne sütünün bebeğe faydaları ve emzirmenin anneye faydaları olarak iki grupta inceleyebiliriz.

Anne Sütünün Bebeğe FaydalarıAnne sütünün bebek için faydaları


Anne sütünün bebeğe faydaları arasında bebeklerde alerji, obesite, kanser, inflamasyon ve kronik hastalıkları azaltan hatta önleyen etkilerinin olması oldukça etkileyicidir. kaynak Bebeklerdeki özellikle enfeksiyon hastalıklarını azaltıcı etkisi çok uzun zamandır bilinmekteydi

Yenidoğan bebeğin bağışıklık yönünden yetersizlikleri vardır. Anne sütü yenidoğan bebeğin bu gelişimsel bağışıklık sistemi yetersizliğini tamamen destekleyecek faydalara sahiptir.

Anne Sütünün bebeği hastalıklardan koruduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır
Anne Sütünün bebeği hastalıklardan koruduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştırAnne sütünün bebeğe faydalarını sıralayacak olursak::

 1. Bebeğin gereksinimi olan tüm besinler, vitaminleri tam kapsar.
 2. Bebek mamalarına göre daha iyi sindirilir.
 3. Virus, bakteriler ile mücadele için antikorları kapsar.
 4. Astım ve alerji riskini azaltır.
 5. Bebekte daha az kulak infeksiyonu, solunum hastalıkları, ishal oluşması gözlenir.
 6. Anne sütü ile beslenen bebekler, daha az hastalanıp hekime başvuru ve hastanede yatma oranı çok düşüktür.
 7. Bazı çalışmalara göre çocuklukta daha yüksek IQ düzeyi; ten teması, göz iletişimi, güvenli hissetmesinin katkısı olmaktadır.
 8. Anne sütü alan bebekler gerektiği kadar kilo almaktadır, şişmanlama olmamaktadır. Daha az diyabet, şişmanlık riski vardır.
 9. Anne sütü alan prematüre bebeklerde, prematüre retinopatisinin ( retina hasarı yapan ve körlükle sonuçlanabilen bir göz hastalığı) hem görülme sıklığı hem de ciddiyeti azalmaktadır.
 10. Bazı çalışmalara göre kanser oranı daha düşüktür.

kaynak

Anne Sütünün (Emzirmenin) Anneye Faydaları


Bebeğe olduğu kadar, anne sütünün anneye faydaları da var. Emzirmenin anneye faydaları oldukça fazladır.

Emzirme, anne sağlığı için oldukça faydalıdır
Emzirme, anne sağlığı için oldukça faydalıdırAnne sütünün anneye faydaları şunlardır:

 1. Anne sütü üretimi annede kalori yakılmasına etki eder. Fazla kalori harcadığı için, anne gebelikte aldığı kilolarını emzirirken daha çabuk kaybeder.
 2. Bir diğer faydası, salınan oksitosin, uterusun gebelik öncesine dönmesini sağlar, uterus kanamalarını azaltır.
 3. Emziren annelerde, meme ve ovarian kanser oranında azalma gözlenir.
 4. Anne sütünün anneye faydalarından biri de kemik erimesi riskini azaltmasıdır.
 5. Annelerin mama hazırlama için sarf ettiği zaman kendilerine kalır ve gevşeme ile bebeğe ayıracakları zaman artar.
Benzer Konular
 

Süt artırıcı, besleyici bir diyet arayışında olan çiçeği burnunda anneler. İşte anne sütünü arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmış besinler.

 

Gümüş göğüs kapağı kullanımına dair aklınıza takılan ne varsa.

 

Yeni bir ebeveynseniz, sütünüzün bebeğiniz için yeterli olup olmadığını bilmemenin karışıklığı endişe verici olabilir. Bu yazımızda, bebeğinizin yeterli anne sütü alıp almadığını nasıl belirleyeceğinizi öğrenin ve gerekirse sütünüzü nasıl artıracağınıza dair ipuçlarını alın.

 

Emzirmek, bazı yeni anneler için, özellikle meme ucu çatlaklarının ağrısı ile zorlu bir deneyime dönüşebilir. Umutsuzluğa kapılmayın: İşte bu durumu önlemek ve çatlakları gidermek için etkili yöntemler.