Göğüs Ucu Çatlakları Nasıl Geçer?

Doğumdan sonra göğüs ucu çatlaklarıyla savaşmaya başlayan çoğu taze anne gibi ben de doğumun akabindeki ilk haftada bu çatlaklarla tanıştım. yaşayan bilir, göğüs ucuna en ufak bir temasta dahi inanılmaz bir acı hissederseniz ki özellikle ilk 10 gün bebeğinizi 2 saatte bir emzirmeniz de gerekir. yani göğüs ucunu iyileştirmeniz için sadece 2 saatiniz vardır. başlarsınız araştırmaya, sorup soruşturmaya. göğüs kalkanları çözüm gibi dursa da göğüs ucunuzu havasız bıraktığı için iyileştirme etkisi yoktur. o kremler vs.'ler de bebeğinizi emzirdiğiniz için içinize sinmez ki kremli göğüs ucunuzu yıkamaya kalktığınızda tekrar tahriş olur ve neticede acır.

Peki sen çözüm buldun mu derseniz evet buldum. çözüm (bkz: gümüş göğüs kapağı). bu kapakları bebeğinizi emizmediğiniz zamanlarda göğüs ucunuzda bekletiyorsunuz, emzirirken çıkarıyorsunuz. Krem sür sonra sil vs. derdi yok. gümüşün tedavi edici özelliğinden yola çıkılarak yapılmış. ben bu kadar hızlı etki edeceğini düşünmemiştim, bir kaç güne göğüs uçlarımı tamamen iyileştirdi. hatta doğumdan önce kullanmaya başlarsanız bu çatlaklar oluşmuyormuş bile. keşke daha önce haberim olsaydı dedim ama çok şükür çatlaklardan kurtuldum ya o yeter. emzirme zamanları bebeğinizle paylaştığınız en önemli, en değerli vakitler ve bunu bebişle birlikte keyifle yaşamak gibisi yok. bu kapaklar tamamen gümüşten yapılıyor fiyatı o yüzden biraz pahalı ama gümüş bir takı seti almaya kalktığınızda içindeki gümüş miktarı çok daha az olmasına rağmen dünyanın parasını ödüyorsunuz böyle düşünün derim. ben faydasını gördüm herkes yararlansın diye buraya eklemek istedim, umarım yardımcı olabilmişimdir. bu çatlakları geçirir mi geçirmez mi deyip yorum arayanlar varsa yazıyorum kesinlikle geçiriyor.

Göğüs Ucu Çatlarkları Nasıl Geçer?bu arada işinize yarayacak bonus bir başlık önerisi (bkz: anne sütünü arttırma yöntemleri)
Gümüş göğüs kapağı fiyatlarına ve çeşitlerine ulaşmak için aşağıdaki linklere bir göz atmanızı öneririm:

N11
Gümüş Göğüs KapağıAmazon
Gümüş Göğüs Kapağı

merhaba,

göğüs ucu çatlaklarından ben de çok çekmiştim. tam bebeğinize kavuşuyorsunuz, emzirirken onu tatlı tatlı izlemelere doyamıyorsunuz derken doğumdan bir iki hafta sonra göğüs uçlarınızda bir acı çörekleniyor.

bu öyle bir acı ki, bluzunuz değse kıyameti koparacak hale geliyorsunuz. emzirme zamanı geldiğinde canınız çok yanıyor ama mecbur bebeğiniz emsin istiyorsunuz karnı doyacak miniğin aç mı kalsın.

işte o zaman başlıyorsunuz çare aramaya. arayışımızın ilk zamanlarında karşıma (bkz: lanolin) maddesi içeren (bkz: lansinoh lanolin krem) çıktı. ay şöyle iyi böyle iyi diye yorumlar okudum. ya göğüs ucu çok acıyor, nasıl çıkarayım ben bu kremi her emzirmede dedim. fakat bu kremin içeriği olan lanolin maddesi zararsızmış yazıyordu, bebek emebilirmiş. öyle mi gerçekten?

baktım neymiş diye lanolin: koyun yapağısından elde edilen, eczacılıkta ve parfümeride yararlanılan, katı kıvamda, sarımtırak renkte bir yağ. ne yani suyun bile yasak olduğu yeni doğan bebeğimiz lanolin mi alacak her emmede? yani 2 saatte bir emdiğini düşünürsek bir de, koyun yününden elden edilen maddeyi mi almış olacak?

deneyeyim dedim aldım. ya bu öyle bir şey ki, böyle sürüyorsunuz yapış yapış. yok asla bebeğimin ağzına bunu sokmam dedim. ay yıkıyorum yıkıyorum çıkmıyor. sabunlamak zorunda kaldım. ki düşünün sabunla bile zar zor çıkan bir maddeyi bebeğiniz yemiş oluyor.

göğüs ucunu yıkama sabunlama esnasında çektiğim acıyı tahmin edin bir de :(

neyse sonra devam ettim araştırmaya gümüş göğüs kapakları diye bir şey gördüm. dedim nasılmış neymiş.

mantığı şu, saf gümüş cildi iyileştiriyormuş. bu gümüş göğüs kapaklarını bebeğinizi emzirmediğiniz zamanlarda göğüs ucunuzda tutun diyor. meşhur olan marka biraz pahalı geldi açıkçası. Sizin fiyat karşılaştırması yapabilmeniz için aşağıya fiyat linkleri ekliyorum:


bir hafta çok yoğun bir şekilde bu gümüş göğüs kapaklarını kullandım. oh be dünya varmış!! bebeğim emdikten sonra hemen göğüs ucumda beklettim. zaten süt de damlıyor, daha da hızla iyileşiyor. mutlaka süt damlatın, krem gibi oluyor o zaman.

gümüş göğüs kapaklarını göğüs ucunuzda bekletin
gümüş göğüs kapaklarını göğüs ucunuzda bekletinhatta bu yazıyı hamileyken okuyorsanız da mutlaka alın bu gümüş kapaklardan. doğumdan önce kullanılmaya başlanırsa hiç yara oluşmuyormuş.

hepinize bol sütlü ve mutlu bir emzirme dönemi diliyorum :)
lansinoh lanolin bende pek işe yaramadı. garmastan pomat sürdüm biraz daha toparladı gibi. ama göğüs ucu çatlağınız oluyorsa emzirme tarzınızı bir gözden geçirin. bebek doğru emiyorsa çatlaklar geçiyor. neredeyse emzirmeyi bırakacakken çok şükür artık acıma sorunum hiç kalmadı.
aynen, emzirmede yanlışlık olduğunda göğüs ucu çatlakları oluşuyor. doğum yaptığım hastanedeki bebek hemşiresi söylemişti. bebek sadece meme başını emiyorsa işte o zaman çatlak oluşuyormuş. emzirirken bebeğin memenin kahverengi kısmının hepsini mümkün olduğunca ağzına alması sağlanması gerektiğinden bahsetmişti. başta nasıl alışırsa öyle gidermiş.
ben silvernurse gümüş göğüs ucu kapağı kullanıyorum bugün de kardeşime alicam 6aylik hamile. indirime girmiş bı bakın derim :) buradan bakabilirsiniz
göğüs ucu çatlakları için ben kantaron yağını da önerebilirim. fakat bebeğinizi emzirmeden önce mutlaka göğsünüzü temizleyin ki bebek kantaron yağını da tüketmiş olmasın.
Benzer Konular
 

Süt artırıcı, besleyici bir diyet arayışında olan çiçeği burnunda anneler. İşte anne sütünü arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmış besinler.

 

Gümüş göğüs kapağı kullanımına dair aklınıza takılan ne varsa.

 

Yeni bir ebeveynseniz, sütünüzün bebeğiniz için yeterli olup olmadığını bilmemenin karışıklığı endişe verici olabilir. Bu yazımızda, bebeğinizin yeterli anne sütü alıp almadığını nasıl belirleyeceğinizi öğrenin ve gerekirse sütünüzü nasıl artıracağınıza dair ipuçlarını alın.