1 Yaş Oyuncakları: 6 Eğitici Oyuncak (Pedagog Tavsiyeli)

Ebeveynler olarak oyuncak seçimi konusunda aklınız hiç karışmasın. Pedagog tavsiyesi ile hazırladığımız bu 1 yaş oyuncakları listemizdeki oyuncaklar miniğinizi hem eğlendirecek hem de geliştirecek.1 Yaşındaki Bebeğe Hangi Oyuncaklar Alınır?1 yaşındaki bebeğe hangi oyuncaklar alınır


1 yaşındaki bebeğe oyuncak seçerken aşağıdaki tavsiyelerden yararlanabilirsiniz:

1-Tuşlarını çıkartıp takabileceği ve tuşların renklerini ve şekillerini tanıtabileceği tuşlu oyuncağı.
2-Bebeğin el hareketlerini ve parmak becerisini geliştirebileceği parmak oyuncağı.
3Bebeğin yürümeyi öğrenirken dengesini kontrol etmesine yardımcı olacak yürüyüş yardımcısı.
4Bebeğin zihinsel ve duyusal gelişimini destekleyecek oyuncağı, örneğin renkleri, şekilleri ve sesleri olan bir labirent oyuncağı.
5-Bebeğin el hareketlerini ve koordinasyon becerisini geliştirebilecek küçük parçaları birleştirerek oyun yapabileceği oyuncağı, örneğin lego.
6-Bebeğin görme, işitme ve dokunma duyularını geliştirebilecek oyuncağı, örneğin sesler yapan, farklı dokulara sahip ve farklı renklerdeki oyuncağı.
7-Bebeğin hayal gücünü ve yaratıcılığını geliştirebilecek oyuncağı, örneğin yapboz, tuğla oyuncağı veya kağıt ve kalemlerle çalışabileceği oyuncağı.


  • Lütfen dikkat: Bebeğin oyuncakları ağzına götürmesi olasıdır. Bu nedenle, oyuncakların bebeğin ağzına giremeyecek şekilde küçük parçaları olmamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca, oyuncakların güvenlik etiketlerine ve bebeğin yaşına uygun olmasına da dikkat etmelisiniz.


Eğitici 1 Yaş Oyuncak Listesi


Öncelikle, eğitici 1 yaş oyuncakları bebeğin gelişimine uygun olarak seçilmelidir. Bebekler yaşama atıldıkları o ilk andan itibaren her ay çok hızlı büyümekte ve gelişmektedirler. Bu nedenle aylara göre oyuncak seçimleri farklı olmalıdır. Oyuncak seçimi konusunda daha detaylı bilgi için (bkz: 1 Yaş Oyuncak Tavsiyesi)

Uzmanların tavsiye ettiği, bebeklerin zeka ve beceri gelişimini destekleyen 1 yaşa uygun en çok sevilen 6 eğitici 1 yaş oyuncagı listemiz aşağıdaki gibidir:

1- Büyük Parçalı Yapbozyapboz


Yapboz, parçalardan bütün oluşturmayı sağlayan oyuncaklardır. Küçük yaşta bebek ve çocuklara büyük ve az parçalı yapbozlar sunulmalıdır. Parçaları bir araya getirmek zihinsel çaba gerektirdiği için, yapboz yapmak çocuğun zihinsel gelişimine destek olmaktadır. Ayrıca çocuklar yapboz yapmakta ilk önce başarısız olsalar da pes etmeden devam ettiklerinde öz güvenleri artacaktır. Bu durumda ebeveynler çocukları yüreklendirmeli ve aferin, alkış gibi sözler ile bebeğin özgüvenini daha da arttırmalıdır.
Aşağıdaki linklerden yapboz çeşitlerini, yorumlarını ve fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Amazon
Sesli Yapboz ÇeşitleriN11
Yapboz ÇeşitleriEğitici yapboz türleri; Hayvanlar, taşıtlar, meyve, sebze gibi bütünleri içeren yapboz çeşitleridir. Çünkü bu tür yapbozlarla bebeğinizin sık sık karşılaştığı kelimeleri de tekrar etmiş olacaksınız.

Özellikle 18 aylık ve üzeri bebeklerle birlikte yapboz yapabilirsiniz. Bu sayede bebeğinizin konuşma becerisini de desteklemiş olacaksınız. Örneğin çiftlik hayvanlarından oluşan bir yapboz parçasını elinizde tutarak "tavuk" deyin. Tavuk ne der "gıt gıt dak" . Bu şekilde yaptığınız tekrarlar bebeğinizin kelimeleri öğrenmesine de yardımcı olacaktır.


  • İlk etapta vahşi hayvanlar yerine, çiftlik hayvanları seçerseniz, çiftlik hayvanlarının çıkardıkları sesleri taklit ederek, bebeğinizi konuşmaya teşvik edebilirsiniz.


Ahşap bir düzlem üzerine yerleştirebileceği büyük parçalı yapboz çeşitlerinden dilediğinizi seçebilirsiniz. Dilerseniz sesli yapboz da seçebilirsiniz. Sesli yapbozlar, düzleme yerleştiğinde ses çıkaran yapbozlardır.


  • Piyasada pek çok yapboz markası var. Özellikle 1 yaş döneminde çocukların ellerindeki nesneleri sürekli ağızlarına götürdüklerini unutmayın. Bu nedenle bu 1 yaş grubuna yapboz seçerken, büyük parçalı, sağlığa zararlı boya içermeyen, boyası dökülmeyen, sağlam ve kaliteli ürünler seçmenizi tavsiye ederiz. Bu noktada Melissa Doug ve Viga Toys ürünlerinin memnun kalınan markalar olduğunu söyleyebiliriz.


2- Oyuncak KsilofonOyuncak KsilofonBebeklerin 1 yaş döneminde müziğe karşı ilgileri oldukça yüksektir. Müzikal farkındalıklarının artması için en çok önerilen oyuncaklardan bir tanesi de ksilofonlardır.

Notaları öğrenebilmeleri için çok güzel bir başlangıçtır. Ayrıca rengarenk olması da bebeklerin dikkatini daha çok çekmektedir.

Amazon
Ksilofon
Aklınızda Olsun:
Bebekler 1 yaş itibarı ile hem yeni adım atmaya hem de yeni sözcükler söylemeye hazırlandıkları için yürümelerine ve konuşmalarına yardımcı olacak oyuncakların seçilmesi daha önemlidir. Özellikle 1 yaşı geçtikten sonra bebeklerin hem algıları hem de hareketleri arttığı için geliştirdikleri becerilere göre farklı oyuncaklara yönelebilirsiniz.

Ayrıca 1 yaş oyuncak seçimi sırasında oyuncakların çok küçük parçalar olmamasına da özen gösterilmesi gerekmektedir. Çünkü bu dönemde bebekler ellerine aldıkları her şeyi ağızlarına götürürler. Bu sebeple küçük oyuncaklar onlar için tehlikeli olabilmektedir. Ayrıca BPA maddesini içermeyen oyuncaklar tercih etmelisiniz.


3- Boncuklu Koordinasyon Oyuncağı (Boncuklu Helezon)Boncuklu Helezon


Renkli labirent oyunu olan boncuklu helezonlar bebeklerin dikkatini oldukça çekmektedir. Renkli boncuklar ve bu boncuklara dokunmak, döndürmek, ilerletmek bebeklerin çok hoşuna gitmektedir. İnce motor becerilerinin gelişmesi için en güzel 1 yaş oyuncaklarından bir tanesidir. Çünkü, boncukları kavrayarak hareket ettirmeleri bebeklerin ince motor becerilerini geliştirir. Aynı zamanda rengarenk olması ve özel dokuları sayesinde de duyusal becerileri gelişmektedir. Çıkan sesler ise işitsel becerilerin gelişimine katkıda bulunmaktadır.

N11
Boncuklu Helezon ÇeşitleriAmazon
Boncuklu Helezon Çeşitleri4- Dokun Hisset KartlarıDokun hisset kartlarıBebekler 1 yaşlarından itibaren birkaç kelime söylemeye başlayabilirler. Her bebeğin gelişimi farklıdır. Fakat dokun hisset kartları bebeklerin kelime öğrenmelerine yardımcı olmaktadır.

Bebekler duyularını kullanarak öğrenirler. Bu sebeple dokunarak hissettikleri bu oyuncaklar ile nesneleri, hayvanları, sebzeleri, meyveleri ve bunlar gibi birçok şeyi daha kolay bir şekilde öğrenebilirler. Aynı zamanda bu kartlar bebeklerin duyusal gelişimlerine de yardımcı olmaktadır.

Aşağıdaki linklerden dokun hisset kartları çeşitlerine bakabilir, uygun fiyatlı olarak satın alabilirsiniz.
Amazon
Dokun Hisset Kartları


N11
Dokun Hisset Kartları5- Kule Yapma, Halka Dizme OyuncaklarıKule YapmaKule yapma, halka dizme gibi oyunlar bebeklerin ince motor becerilerine katkı sağlamaktadır. Çünkü bu oyunlar sayesinde çocuklar üst üste dizme, yerlerine yerleştirme, aynı hizaya dizme gibi birçok beceriyi eğlenerek elde etmiş olurlar. Bu tarz oyuncakların üzerinde desenlerde bulunursa, bu sayede aynı zamanda farklı nesne, hayvan, harf, rakam, şekil gibi şeyleri de tanıyarak öğrenebilirler.

Amazon
Kule ve Halka OyuncaklarıN11
Kule ve Halka Oyuncakları6- İlk Adım Oyuncaklarıilk adım oyuncaklarıBebekler çoğunlukla 12. aydan itibaren ilk adımlarını atmaya başlarlar. Bu dönem 11 aylıkken olabileceği gibi 18 aya kadar da uzayabilmektedir. Her bebeğin gelişimi birbirinden farklıdır. Bebek yürüme konusunda zorlanmamalı yalnızca teşvik edilmelidir. Teşvik etmek için de en güzel yöntemlerden bir tanesi; ilk adım oyuncaklarıdır. Bebekler bu oyuncaklara tutanarak öncelikle ayağa kalkmayı, daha sonra da aşama aşama adım atmayı öğrenerek, yürümeye başlarlar.

Amazon
İlk Adım Arabası ÇeşitleriN11
İlk Adım Arabası Çeşitleri
  • Bebeğiniz hem oyun oynarken hem de gerçek hayatı örnek alarak, yaşayarak öğrenebilir. Buna fırsat vermek için oyuncak seçiminizi Montessori oyuncaklarından yana kullanabilirsiniz.

Ayrıca bu başlıklara da göz atabilirsiniz:
Bebeğinizle birlikte evde yapabileceğiniz eğlenceli aktivite ve oyun fikirleri :
(bkz: Evde Oynanabilecek Oyunlar Rehberi)
(bkz: 1 Yaş ve Sonrası İçin Evde Aktivite)
Benzer Konular
 

Kolostrum sütünün iyileştirici sırlarını ve ne kadar sürebileceğini biliyor musunuz? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu kapsamlı kılavuzda keşfedin.

 

1 yaşındakiler için en iyi oyuncakları keşfedin! Hangilerinin bilişsel gelişimi teşvik edebileceğini, duyusal algıyı geliştirebileceğini açıkladık.

 

Yeni doğmuş bebeğinizin oyuncakları güvenli mi? Miniğiniz için doğru oyuncakları seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenin.