1 yaş ve sonrası için evde aktivite

genelde kendi başına oyuncaklarıyla yada aktivite masasında oynamayı tercih ediyor ama ben evde yapabileceğim oyunları oynatmak istiyorum. sizler nasıl oyunlar oynuyorsunuz?
evdeki malzemeler kullanılarak değişik aktiviteler yapılabiliyor.
bizim yaptıklarımızdan bazıları şöyleydi.

1-sabun baloncukları çıkartın o da otururken yakalamaya çalışsın :). o baloncukları tutmaya çalışırken, hareket ettikleri, uzanıp yakalamaya çalıştıkları için motor becerilerinin gelişmesi açısından çok faydalı oluyor, hem de çok eğlenceli.


bebek baloncuklar
bebek baloncuklar2- evdeki metal tencereleri kap kacakları ve kepçeleri önüne koyun. inceliyorlar, onlarla ses çıkarmayı çok seviyorlar. parlak ve ayna gibi yansımalı oldukları için ilgilerini çok çekiyor.

3-koltuktaki süngerleri, pufları, minderleri yere serin, onların üstünde yuvarlansın, zıplasın, koşsun. inanılmaz eğleniyorlar.
bizim yaptıklarımız :)

1- 3-4 tane renkli balonları küçük boyutta şişirin oynasın.

2- 3-4 tane boş plastik su şişesi ayarlayın, kapakları da olmalı. bu şişelerin içine farklı renklerde parlak boncuk vs. gibi şeyler koyun, kapağını da sıkı sıkı kapatın. bu aktiviteyi yaparken mutlaka siz de izleyin, şişe kolay kolay delinmez ya da açılmaz gerçi ama önlem almakta fayda var. şişeyi sallarken çıkardığı sesleri seviyor, kıpırdarken içindeki değişik renkteki boncukları vs. incelemeyi seviyor.


ilgi çekici şişeler
ilgi çekici şişeler3- hem eğlenmesi hem de öğrenmesi açısından özellikle 1.5 yaştan itibaren şu aktiviteyi yapabilirsiniz. önce kare şeklinde bir kutu ayarlayın ve kutunun 6 parça görünen yüzüne değişik renklerde kağıtla kaplayın. sonra 6 renkte küçük kare kağıtlar kesin ve üstüne "kulağına dokun" "ayak parmaklarını oynat" diye ifadeler yazın.tavla zarı gibi düşünün mesela. tavla zarını attığınızda farklı farklı yüzler gelir. bu kutuyu da çocuğunuz attığında en üstteki yüzün hangi renk olduğunu sorun. o gelen renk mesela kırmızı olsun, kırmızı kestiğiniz kağıda bakın hangi ifade varmış. mesela "gözlerini kırp" olsun, çocuğunuz da gözlerini kırpsın :) kutunun bütün renkleri tamamlandığında hem renk alıştırması oluyor, hem de ifadeleri tanıyor, hareket kabiliyeti de gelişiyor.
plastik kaplarla kule vs. yapmak da bizim favori aktivitemiz. tabi çocuk için daha eğlencelisi kuleyi yaptıktan sonra yıkmak oluyor :)


plastik kap kule
plastik kap kule

1 adet yumurta kartonu ayarlayın.
yumurta kartonu
yumurta kartonubir tepsiye de yaklaşık 10-15 adet ceviz koyun.
1 tepsi ceviz
1 tepsi ceviz


bir tane maşayla, özellikle makarna maşası daha rahat oluyor,
makarna maşası
makarna maşası

o cevizleri tek tek yumurta kartonuna koymaya çalışsın. el kol koordinasyon gelişimi açısından harika bir aktivite.

2- büyükçe bir kartona üçgen, çember, kare, dikdörtgen gibi şekiller çizin. aynı şekilde bu şekillerle aynı boyutta renkli kartonları üçgen, kare vs. olarak tam denk gelecek şekilde kesin. bu şekillerin arkasına yapıştırma hamuru ekleyin. çocuğunuz renkli kartondaki şekilleri, çizdiğiniz kartondaki şekillerin üstüne eşleşecek şekilde yapıştırsın.
ekstra olarak bu şekilleri çizerken renkli kalem kullanırsanız, kestiğiniz kartonları da renk renk yapıp hem şekil hem renk eşleştirme yaptırabilirsiniz.


şekil eşleştirme
şekil eşleştirme

1 tane de benden :) pom pom tüneli aktivitesi.

1 tane kağıt havlu rulosunu duvara yapıştırın. bu rulonun içine sığacak şekilde renkli pom pom'lar hazırlayın. altına da tepsi tarzı bir şey koyun oldu bitti. pompomları bu rulonun içinden geçirmeye bayılıyorlar :) hatta 2-3 ruloyu birleştirip daha uzun bir tünel hazırlayabilirsiniz. hatta bu ruloları birlikte boyayıp daha renkli hale getirebilirsiniz. ya da kartondan büyükçe bir tunel yapıp pom pom yerine renkli toplar kullanabilirsiniz.


pom pom tuneli
pom pom tuneli

çok pratik ve eğlenceli kendin yap aktiviteleri önerilen çok yararlı bir başlık. bir tane kolay aktivite de benden gelsin o zaman :)

kocaman ve temiz olduğundan emin olduğunuz bir kutunun içine koyun miniği ve renk renk de boya kalemler verin yanına. kutunun her tarafını resim yapmak için kullansın.


kutu içinde resim yapmaca
kutu içinde resim yapmaca

Benzer Konular
 

Kolostrum sütünün iyileştirici sırlarını ve ne kadar sürebileceğini biliyor musunuz? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu kapsamlı kılavuzda keşfedin.

 

1 yaşındakiler için en iyi oyuncakları keşfedin! Hangilerinin bilişsel gelişimi teşvik edebileceğini, duyusal algıyı geliştirebileceğini açıkladık.

 

1 yaşındaki miniğinizin en çok seveceği oyuncakları listeledik.

 

Yeni doğmuş bebeğinizin oyuncakları güvenli mi? Miniğiniz için doğru oyuncakları seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenin.