Bebeklere Şurup İçirme Yöntemleri


Çocuklar ve özellikle bebekler, şurup içme konusunda çoğu zaman isteksiz olabiliyor. Bunun nedeni genellikle ilacın tadını beğenmemeleri ya da kaşığa alışık olmamalarıdır. Hastalandıklarında zaten keyifsiz oldukları için, çocuklara ve bebeklere ilaç/şurup içirmek anne babalar için hayli zorlu ve yıpratıcı bir süreç haline geliyor. Bu noktada ebeveynlere yardımcı olmak için, çocuklara ve bebeklere ilaç/şurup içirmenin yollarını araştırdık. Bu konuda aşağıdaki tavsiyelerden yararlanabilirsiniz.


Uzmanların önerileri doğrultusunda çoğu anne babanın kullanıp işe yaradığını söylediği bebeklere şurup içirme yöntemleri ile ilgili tavsiyeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1- İlaç Emziği Kullanmakİlaç Emziği


İlaç emziği, bebeklerin ilaç almasını kolaylaştırabilen bir emzik türüdür. Bebeğiniz emzik aracılığı ile ilacı aldığında, damak yolu ile ilacın tadını almadan, emerek yutmuş olacağı ifade edilmiştir. Böylece acı gelen ya da tadını beğenmedikleri ilacı dahi içmeleri oldukça kolaylaşabilir.


İlaç Emziği


Bebeklerin şurup içmeye direnç göstermesinin bir diğer nedeni de kaşığa alışkın olmamalarıdır. Bebekler şurubun/ilacın tadından ziyade, bir sıvıyı kaşıkla içmeye karşı koyarlar. Bu nedenle bebeklere ilaç/şurup vermek için özel ilaç emzikleri üretilmiştir. Bu emzikler sayesinde bebeğinize kolayca şurup içirmeniz mümkün olabilir.

İlaç Emziği Nasıl Kullanılır?: İlaç emziğini iyice temizlendikten sonra (steril haldeyken) ilaç emziğinin haznesinin içine, doktorunuzun önerdiği dozda şurup miktarını koyup hazneyi kapatıyorsunuz ve bebeğiniz emdikçe şurubu içmiş oluyor. Her kullanımdan sonra temiz bırakmayı unutmayın. İçerisinde kendi ölçüsü bulunan ilaç emzikleri, bebeğin tedavisi için gerekli ilacın bu ölçü kısmına yerleştirilmesiyle oldukça pratik.

İlaç emziği fiyatını aşağıdaki linklerden inceleyebilir, fiyat karşılaştırması yapabilir, kargo ücreti ödemeden satın alabilirsiniz.

Amazon
Bebek İlaç Emziği


N11
Bebek İlaç EmziğiNumimed ilaç emziği sadece 1 çay kaşığı ( 5 ml ) sıvı barındırdığı için bebek nefes alma zorluğu yaşamadan ilacı emebileceği ifade edilmiştir.

2- İlaç Şırıngası Kullanmakİlaç Şırıngası Kullanmak


İlaç şırıngası; çocuklara ve bebeklere ilaç/şurup içirmek için özel tasarlanmış şırınga çeşididir. Bu şırıngalar emzik taklitli silikon uca sahiptir. Şırınga yapısı sayesinde bebeğinize vereceğiniz ilacın (şurup vb.) tam dozunu kolayca ayarlayabilirsiniz. Yine şırınga yapısında olduğu için emzik almayan, şurup içmek istemeyen bebeklerin ve çocukların ağız içine şırınga pistonu itilerek uygulanıyor.

İlaç şırıngası fiyatına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Amazon
Bebek İlaç Şırıngası


N11
Bebek İlaç Şırıngası
  • Her kullanımdan sonra ilaç emziğini, ya da şırıngasını mutlaka iyice temizleyin. Steril etmeniz gerekebilir, bu konuyu doktorunuza danışabilirsiniz


3- İlgisini Dağıtmakİlgisini Dağıtmak


İlaç zamanı geldiğinde bebeğinizin ilgisini başka bir yöne çekerek şurubunu verebilirsiniz. Örneğin daha önce karşılaşmadığı bir obje verebilirsiniz. Bu konuda mutfak malzemelerinizi kullanabilirsiniz. Bebeğiniz spatula, ahşap kaşık, çay süzgeci gibi kesici olmayan mutfak malzemelerini elinde inceleyip keşfederken, siz de şurubunu verebilirsiniz.

Aklınızda Olsun
-Şurubu verirken, bebeğinizin boğazına kaçmadığından emin olun.

-Uzmanlar şurubun yutak kısmına doğru değil, yanak içine doğru verilmesi gerektiği konusunda uyarıyor.

-Şurup eğer bebeğinizin boğazına kaçarsa bu durum şiddetli öksürüğe neden olabilir.


4- İlacı Mama Sandalyesinde VermekMama sandalyesinde şurup verebilirsiniz


Mama sandalyesi üzerindeyken bebeklerin hareket alanları oldukça kısıtlanır. Bu yüzden mama sandalyesi, bebeğinize şurup içirmek için en ideal yerdir. Sevdiği bir oyuncağı, ilginç bir nesneyi yukarı doğru tutarak, bebeğinizin yukarıya uzanmasını sağlayabilirsiniz. O yukarıya doğru uzanıp oyuncağına ulaşmaya çalışırken, siz de şurubunu yanak içine doğru verebilirsiniz.

5- Beslenme Bitişinde Şurup Vermekbeslenme bitişinde şurup verebilirsiniz


Eğer vereceğiniz ilaç ya da şurup tok karnına alınması gerekiyorsa, bebeğiniz fark etmeden beslenme bitiminde son kaşık olarak şurubunu verebilirsiniz. Örneğin puding bitişinde şurup verirseniz, o kaşıkta puding olduğunu düşüneceği için direnç göstermeyecektir. Hatta o sırada sevdiği bir çizgi film de açık olursa işiniz daha da kolaylaşır.

Önemli Hatırlatma
Bu bilgiler yalnızca tavsiye amaçlıdır, kesin bir yöntem ya da bir tedavi niteliğinde değildir. Bu konuda çok zorluk yaşıyorsanız, mutlaka öncelikle doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatırız.
Benzer Konular
 

Kolostrum sütünün iyileştirici sırlarını ve ne kadar sürebileceğini biliyor musunuz? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu kapsamlı kılavuzda keşfedin.

 

1 yaşındakiler için en iyi oyuncakları keşfedin! Hangilerinin bilişsel gelişimi teşvik edebileceğini, duyusal algıyı geliştirebileceğini açıkladık.

 

1 yaşındaki miniğinizin en çok seveceği oyuncakları listeledik.

 

Yeni doğmuş bebeğinizin oyuncakları güvenli mi? Miniğiniz için doğru oyuncakları seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenin.