X

Montessori Oyuncakları: En İyi 10 Eğitici Oyuncak


 • Montessori Oyuncakları  Bireysel eğitime büyük katkı sağlayan Montessori oyuncakları çocukların pozitif kişilik özellikleri kazanmasına katkı sağlayan oyuncaklardır. Montessori oyuncakları ile çocuklar keşfederek öğrenmektedir.

  Çocuklarımızın gelişimi için en iyi oyuncaklar, kendi iradelerini, kararlarını ve fikirlerini keşfetmelerine ve dahil etmelerine izin veren oyuncaklardır.

  Öğretmen ve ebeveynin pasif olduğu Montessori eğitim sisteminde, minikler oynamak istedikleri oyuncakları kendileri seçerler. Çocuk, öğreneceği bilgiye bu oyuncaklar ile kendisi erişmektedir.


  Montessori Oyuncağı Nedir?  montessori oyuncağı nedir  Çocuklarımıza verdiğimiz tüm oyuncaklar dünyayı keşfetmeleri için onlara fırsat verici nitelikte olmalıdır. Montessori oyuncağı nedir derseniz tam olarak Dr. Maria Montessori'nin geliştirdiği eğitim felsefesini destekleyen oyuncaklara verilen isimdir. Montessori oyuncağı çocukların kendi dünyalarını ve yeteneklerini keşfetmesine fırsat veren oyuncak çeşididir. Fonksiyonel ve yaratıcı oyuncaklardır. Yazının alt kısmında Montessori oyuncaklarının diğer oyuncaklardan ayıran özelliklerin neler olduğu daha detaylı olarak açıklanmıştır.

  En İyi Montessori Oyuncakları  1- Hayvan Figürleri Yapboz Oyuncak  Hayvan Figürlü Yapboz  Bu yapboz ile çocuklar hem benzer şekilleri birbirine tamamlamayı öğrenmekte hem de hayvanların Türkçe ve İngilizce isimleri hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Okumayı bilmeyen çocuklar için çocuk parçayı yerleştirdikten sonra ebeveyn ya da öğretmen hangi hayvan olduğunu Türkçe ve İngilizce olarak çocuğa söyleyebilir. Aynı zamanda aynı oyuncağın nesneler, bitkiler, meyveler gibi çeşitleri de satın alınabilir.

  Trendyol

  Hayvan Figürlü Ahşap Puzzle Oyuncak
  Hepsiburada

  Hayvan Figürlü Ahşap Puzzle Oyuncak
  2- Kulplu Silindirler Montessori Oyuncağı  Montessori Kulplu Silindirler


  Montessori eğitim materyallerinden biri olan küçük silindirler farklı uzunluk, büyüklük, hacim ve ön matematik bilgilerini vermeyi hedefliyor. Oyuncak yapısında her biri kendi boşluğuna uyum sağlayan ve her birinde 10 tane kulplu silindir bulunan 4 blok yer alıyor.

  Birinci blokta silindirler iki boyutta karşımıza çıkıyor. Çapları 1 cm ile 5.5 cm arasında değişen silindirler, küçükten büyüğe doğru artış gösteriyor. Hepsinin yükseklikleri 5.5 cm'de sabitleniyor.
  İkinci blokta silindirler üç boyutlu forma geçiyor. Yine çapları 1 cm ile 5.5 cm arasında artış gösteren silindirlerin yükseklikleri ise 1 cm'den 5.5 cm'e doğru artıyor.

  Üçüncü blokta silindirler yine üç boyutta bulunuyor. Çapları ise ikinci blokta olduğu gibi bulunuyor. Ancak bu blokta yükseklikler 5.5 cm'den 1 cm'e doğru azalma gösteriyor.

  Son blok olan dördüncü blokta ise silindirler tek boyutlu olarak görülüyor. Çapları aynı kalan silindirlerin yükseklikleri 1 cm'den 5.5 cm'e doğru artış gösteriyor.
  Pek çok aktivite yapılabilen bu farklı şekil, boyut ve hacimlerdeki silindirler ile çocuğa küçük kas gelişimi, görsel hafıza, el-göz koordinasyonu, problem çözme, iç disiplin, matematiksel becerilerin gelişimi (hacim, uzunluk, çap, genişlik, büyüklük, genişlik vb.) gibi daha pek çok edinim kazandırılabiliyor.

  Montessori Kulplu Silindirler yorumlarına ve ürünün güncel fiyatına aşağıdaki linklerden ulaşabilir, fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

  Hepsiburada

  Kulplu Silindirler
  Trendyol

  Kulplu Silindirler
  3- Montessori Oyun Masası ve Sandalye Seti  Montessori Oyun Masası  Doğal ahşap küçük oyuncaklar ile çocuklar gerçek nesneleri tanımakta ve kendi boylarına uygun nesnelerde kendi yaşam alanını kurması kolaylaşır. Kendi kendine yetebilen çocukların öz güvenleri daha yüksek olacaktır.

  Trendyol

  Montessori Oyun Masası
  Hepsiburada

  Montessori Oyun Masası
  4-Montessori Pembe Kule  Montessori Pembe Kule


  10 tane pembe küpten oluşan kule tarzı oyuncak, Montessori oyuncakları arasında en popüler olanlardan biri. En küçüğü 1 santimetre küp, en büyüğü ise 10 santimetre küp boyutlarında olan küplerin köşe uzunlukları ritmik olarak artar.

  2,5 yaş ile 5 yaş arasına hitap eden pembe kule, çocukların hareket koordinasyonu ile el hareketlerinde gelişim sağlar. Öte yandan çevresinde boyut farkındalığı yaratan bu oyuncak ile farklı boyutlar içselleştirilebilir. Nispeten 5 yaşa yakın gruplarda ise matematiğe hazırlık, 10'luk sistem farkındalığı ve ritmik
  şekilde artan köşe uzunluklarının hacimsel olarak algılanması sağlanabilir.

  Montessori Pembe Kule fiyatına ve ürün yorumlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilir, fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

  Hepsiburada

  Montessori Pembe Kule
  Trendyol

  Montessori Pembe Kule
  5- Çocuk Boy Mutfak Seti  Montessori Mutfak Seti Oyuncağı  Taklit ederek hayali oyun oynama çocuğun gelişiminin kritik bir parçasıdır. Rol yaparak, senaryoları harekete geçirmeleri sayesinde yaratıcılık, eleştirel düşünme ve problem çözme becerileri gelişir. Bu nedenle çocukların rol yapabilecekleri oyuncaklar sunmak, gelişimlerini desteklemek açısından çok önemlidir.

  Trendyol

  Çocuk Boy Mutfak Seti
  Hepsiburada

  Çocuk Boy Mutfak Seti
  6- Ahşap Sayı Çubukları  Montessori Matematik Oyuncağı  Bu oyuncak çocukların matematiksel zekalarına katkı sağlamakta, sayıları ve saymayı öğrenmesine yardımcı olmaktadır.

  Trendyol

  Ahşap Sayı Çubukları
  Hepsiburada

  Ahşap Sayı Çubukları
  7- Kırmızı Mavi Çubuklar  Montessori Kırmızı Mavi Çubuklar


  3 yaş ile 7 yaş arasına hitap eden bu Montessori oyuncağı, 10 farklı çubuktan oluşur. En küçük çubuk 10 cm iken, en büyük çubuğun boyutu 100 cm olarak belirlenmiştir.

  Çocuklar üzerinde hiyerarşik dizilimi sağlayan ahşap çubuklar aynı zamanda en uzun ve en kısa kavramı, gözlemleme, karşılaştırma, karışık alandan düzene geçme, kontrast, sıralama, benzerlik ve koordinasyon gibi pek çok yeteneğin içselleştirilmesini sağlar.

  Montessori Kırmızı - Mavi Çubuklar kullananların yorumlarına ve ürünün güncel fiyatına aşağıdaki linklerden ulaşabilir, fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

  Trendyol

  Kırmızı Mavi Çubuklar
  Hepsiburada

  Kırmızı Mavi Çubuklar
  8- Renkli Silindirler  Montessori Renkli Silindirler


  Montessori oyuncakları arasında önemli bir yere sahip olan renkli silindirlerin en kuvvetli özelliği iki boyutta değişken olmasıdır. Çapları 1 ila 5.5 cm arasında değişen silindirlerin sabit yüksekliği 5.5 cm'dir.

  Renkli silindirlerden biri olan sarı silindirlerin boyutları 3 boyutludur ve boyları 1 cm ile 5.5 cm arasında değişkendir. Kırmızı silindirlerin boyutları değişken olmakla birlikte çapları 1 ila 5.5 cm arasında değişkenlik gösterir. Yeşil silindirler de boyutları 3 boyutta değişken özellik gösteren diğer bir gruptur. Çapları 1 ila 5.5 cm arasında değişir. Yükseklikleri ise 1 cm ile 5.5 cm arasındadır. Son olarak mavi silindirler ise tek boyutlu özellik gösterir. Yüksekliği 1 cm ile 5.5 cm arasında değişir.

  Montessori renkli silindirlerin temel amacı; çocuğa boyut kavramını değerlendirme yeteneğinin kazandırılmasıdır. Zamanla boyut farklılıklarını anlayabilen çocuk, aynı zamanda duyu yeteneklerini de geliştirmeye başlar. Birden fazla renk ve çok çeşitli boyutlar arasında zaman geçiren çocuk benzerlik - farklılık kavramına da aşina olacaktır. Bunların yanı sıra hareketlerinde koordinasyon ve el becerisi de gelişir.

  Montessori Renkli Silindirler yorumlarına ve ürünün güncel fiyatına aşağıdaki linklerden ulaşabilir, fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

  Hepsiburada

  Renkli Silindirler
  Trendyol

  Renkli Silindirler
  9- Ahşap Geometrik Bloklar  ahşap yapboz  Ahşap geometrik şekillerden oluşan bu bloklar, eğitici olmasının yanı sıra sağlıklıdır da. Bu oyuncak ile çocuk parçaları birleştirme yeteneğini keşfederken, aynı zamanda hangi şeklin nereye yerleştirmesi gerektiği konusunda zihnini çalıştırır ve gelişimine katkı sağlar.  Hepsiburada

  Ahşap Bloklar
  10- Ahşap Meyve Sebzeler  Montessori Ahşap Meyve Tabağı


  Ahşap meyveler ve sebzeler genellikle bir meyvenin ya da sebzenin 2'ye kesilebilir şekillerinden oluşuyor. 2 yaş ile 4 yaş arasına hitap eden bu oyuncak ile çocukların zekâ gelişimi yanı sıra, renkler, el - göz koordinasyonu, gelişimini destekliyor. Gerçek dünya ile bağlantı kurmasına yardımcı oluyor. Kullanıcı yorumlarına göre ise çocuklar tarafından oldukça sevilen ve dikkat çekici bir ürün.

  Ahşap meyve ve sebzeler yorumlarına ve ürünün güncel fiyatına aşağıdaki linklerden ulaşabilir, fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

  Hepsiburada

  Ahşap Meyve Sebzeler
  Trendyol

  Ahşap Meyve Sebzeler
  Montessori Oyuncaklarının Özellikleri Nelerdir?  Bir Montessori oyuncağı esas olarak, çocukları özgür, yetenekli ve pragmatik kaşifler olmaya teşvik eder.

  Montessori oyuncaklarını diğer oyuncaklardan ayıran özellikleri şöyle özetleyebiliriz:

  1- Doğal ve de çocukların dikkatini çekecek türde materyalden yapılmıştır.

  montessori oyuncakları doğaldır  Bu materyallere ulaşan çocuklar farklı dokular, ağırlıklar ve kokuları deneyimlemenin yanı sıra doğa ile bağlantı kurarlar. Ahşap, cam, kil, metal, kaya veya tekstilden yapılmış malzemeler en iyisidir.

  2- Yüksek sesli dikkat dağıtıcı unsurlar içermez.

  sesli değildir  Pille çalışan, parlak ve üst düzey gösterişli oyuncaklar, bir çocuğu önemli “işlerinden” uzaklaştırır ve eldeki göreve odaklanmayı zorlaştırır.

  3- Bir veya bir kaç beceriyi geliştirmeye odaklanır.

  montessori becerileri  Gerçek Montessori materyalleri bir çocuğa bir odaklı beceri veya kavram öğretmek için tasarlanmıştır, ancak aynı zamanda birden fazla zorluk seviyesi içerir. Örneğin, duyusal bir malzeme olarak kullanılan topuzlu silindirler başlangıçta çocukların boyutlar arasında görsel olarak ayrım yapmalarına yardımcı olmak için kullanılır. Bu durum, daha sonra gerekli matematik ve dil çalışmaları için temel oluşturmaya yardımcı olur.

  4- Yetişkin yaşamını taklit etmeye yarayan oyuncaklardır.

  montessori beceri  Doktor Maria Montessori, belki de her şeyden önce çocukların bir ailenin günlük rutininin 'pratik yaşam' öğelerine katılmayı sevdiğini gözlemledi.


  montessori gerçek yaşam  Zemin süpürme, bulaşık yıkama, çamaşır katlama. Bunların hepsi çocukların bir parçası olmayı sevdiği Montessori etkinlikleridir. Çocukların boylarına uygun araçları kolay erişilebilir bir yerde tutarak ve çocuğunuzu eldeki etkinliğe katılmaya teşvik ederek bu ilgiyi canlandırabilirsiniz.