Yenidoğan Oyuncakları Nasıl Olmalı? En İyi 5 Yenidoğan Oyuncağı

Bebeklerin ilk dört haftası yenidoğan olarak adlandırılmaktadır. Yenidoğan bebek uyaranlara çok tepki vermez, bu yüzden yenidoğan oyuncakları dediğimizde aslında bebeğin 2. ve 3. aylarında ilgi duyacağı oyuncaklar aklımıza gelmelidir.

Yenidoğan için oyuncak seçimi rastgele yapılmamalı, bebeğin ay ay gelişim evrelerini destekleyecek nitelikte oyuncaklar tercih edilmelidir. Bu yazımızda çocuk doktorlarının önerdiği bebeğinizin gelişimine fayda sağlayacak yenidoğan oyuncakları nelerdir tüm detaylarıyla anlatıyoruz.


Yenidoğan Oyuncakları Nasıl Olmalı?


Yenidoğan oyuncaklarından bahsetmeden önce yenidoğan bir bebeğin neler yapabileceği konusunda bilgi sahibi olalım.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre 1-3 aylık dönemde bebekler;

-Bir noktaya kısa süre odaklanabilir,
-Kendisine 15 cm kadar yakın olan bir oyuncağı görebilir ve takip edebilir,
-Müziklerden hoşlanır
-Annesinin sesini tanır.

Dolayısıyla yenidoğan bir bebeğe oyuncak seçerken bu özellikler dikkate alınmalı ve ona göre oyuncaklar ile oynanması sağlanmalıdır. Bebekler özellikle 2. aydan itibaren etraftaki uyaranlara tepki vermeye başlıyorlar.

0-3 Ay Bebek Oyuncakları1. Dönenceler ve ProjektörlerYatak dönenceleri veya projektörler 1-3 aylık dönemde bebeklerin en dikkatini çeken oyuncaklardan bir tanesidir. Özellikle uykuya hazırlanma vakitlerinde uykuya dalmalarına da büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Çok çeşitli yatak dönenceleri mevcuttur. Bunlardan hem müzikli hem ışıklı olanları tercih edildiğinde bebeğin dikkatini çok daha fazla çekecektir. En sevilen yatak dönenceleri ise şunlardır;Fisher Price Köpekçik Dönence
Pek çok ebeveynden olumlu yorumlar alan Fisher Price Köpekçik Dönence, bebeklerin de favorisi. Fisher Price Köpekçik Dönence yorumlarını aşağıda okuyabilirsiniz.


Fisher Price Köpekçik DönenceFisher Price Köpekçik Dönence KullananlarAmazon
Fisher Price Köpekçik DönenceFisher Price Köpekçik Dönence Özellikleri

  • Beşik dönencesi, masa üzeri projektör ve bebek arabası oyuncağı olarak kullanılabiliyor.  • Tavana yıldızlı ışık gösterisi yansıtabilirsiniz. Bu özellik bebeğinizin uykuya dalmasına oldukça yardım ediyor.
  • Bu üründe türkçe ninniler mevcut ve de anne karnı sesleri, doğa sesleri ile bebeğinizi sakinleştirebilirsiniz.


2. Çıngıraklar ve El Oyuncakları

siyah beyaz figürlerin olduğu kartlar da yenidoğan oyuncakları kategorisinde olabilir bence. bebeklerin ilk 3 ay sadece siyah beyaz renkleri gördükleri söyleniyor. bunun için ilgilerini çekecek siyah beyaz figürleri karşılarına koyabilirsiniz.
ben mesela kocaman beyaz bir resim kağıdı üzerine kocaman şekiller yapmıştım. gıda boyasından yapılmış siyah keçeli bir kalemle yaptım bu şekilleri. üçgen, kare gibi şekiller. bu kalemlerin markası carioca, siz de araştırabilirsiniz. sonra bu resim kağıtlarını görebileceği bir şekilde duvara yapıştırdım. ana kucağında olduğu zamanlar uzun uzun bakıyordu, dikkatini çok çekiyordu.

bir de bu şekilde yapılmış kartlar var. onlardan alabilirsiniz. yenidoğan zeka kartları diye geçiyor.

yenidoğan zeka kartları
yenidoğan zeka kartlarıN11
Yenidoğan Zeka Kartları


bir diğer önerim yatağın yanına koyulsun bebek izlesin diye şu aşağıdaki şeyleri de gördüm bebek için çok yararlı. siz kendiniz pamuklu kumaştan vs. hazırlayabilirsiniz. ama diğer türlü hazır alacaksanız neyden yapılmış mutlaka bakın. bunun gibi şeyler çin'de geri dönüştürülmüş artık malzemelerle yapılıyor, öyleyse uzak durun derim. kağıttan yapılmış şeyleri tercih edin.

beşik yanı oyuncak
beşik yanı oyuncak

tummy time yaptığınız zamanlarda bebeğinizde merak uyandıracak, bakmak istediği için kafasını kaldırmaya çalışacağı sesli, renkli değişik oyuncaklar seçebilirsiniz. öncelikle tummy time bebek gelişimi için elzem bir aktivite. bebeğin yüz üstünde zaman geçirmesi demek aslında. nedir bu tummy time derseniz aşağıdaki video'ya bir bakın.


bebek tummy time


işte bu şekilde zaman geçirdikçe zamanla bebeğiniz kafasını kaldıracaktır. bunu destekleyici, ilgi çekici oyuncak olarak ben tekmele oyna tarzı ses çıkaran piyano aldım. hem müzik çaldıkça üzerinde yanıp sönen ışıkları da var.


tekmele oyna piyano
tekmele oyna piyano

Benzer Konular
 

Kolostrum sütünün iyileştirici sırlarını ve ne kadar sürebileceğini biliyor musunuz? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu kapsamlı kılavuzda keşfedin.

 

1 yaşındakiler için en iyi oyuncakları keşfedin! Hangilerinin bilişsel gelişimi teşvik edebileceğini, duyusal algıyı geliştirebileceğini açıkladık.

 

1 yaşındaki miniğinizin en çok seveceği oyuncakları listeledik.