Hamile anne adayları, doğum çantasında neler olmalı? Toplaşın anlatıyorum :)

Doğum çantası, bebekle hastaneden çıkarken lazım olacak ürünleri hazırda beklettiğiniz çanta.

Doğum çantası olarak kabin boy bir valiz kullanabilirsiniz. Ama mutlaka 2 gözlü olsun, şu bir gözü fermuarla ayrılanlar var ben onlardan aldım.


Doğum Çantasında Neler Olmalı?
benim aldığım valiz şuna yakın bir şey trendyol valiz

Farklı valiz modelleri için linkler:

N11 valiz modelleri için tık tık


Gelelim doğum çantasına koyulması gerekenler listesine,

Ben bu listeyi çok araştırarak hazırlamıştım, kendi hastane çıkışımda çok rahat ettim. İnternette bir sürü çöp liste var, gereksiz ürünleri de kopyalayıp yapıştırmışlar. İnanın boşuna ağırlık yapmaya hiç gerek yok.

Ben kendi doğum çantamı, hamileliğimin 28. haftasından itibaren hazır bulundurmuştum. Sizin de o haftalarda hazırda bekletmenizde fayda var, bebek beklenen tarihten daha erken gelebilir çünkü.

Anne ihtiyacı ve bebek ihtiyacı olarak ikiye ayırmak gerekir. Bu sete ben şunları koymuştum, çok da rahat ettim, işte o listem:

Bebek için,

(bkz: hastane çıkışı seti) En önemlisi bebeğe giydireceklerinizin çıtçıtlı olması. sonra el kadar bebeğe üstten geçmeli şeyleri giydirirken çok zorlanırsanız benden söylemesi. bu hastane çıkışı, set olarak satılıyor, tek tek almak biraz zahmetli. özellikle organik içerikli setlerden tercih ettim ben. içinde şunlar vardı : 1-)battaniye, 2-)zıbın üstü, 3-)zıbın altı, 4-)iç zıbın, 5-)bere, 6-)badi, 7-)atlet, 8-)önlük, 9-)mendil, 10-)eldiven, 12-)çorap

Doğumunuz yazın ortasında cayır cayır sıcakta olsa bile yanınızda mutlaka bebeği kundaklamak için penye battaniye olsun. müslin battaniye de olur. 115 x 115 boyutlarında bir müslimn battaniye ideal.

Bebeğin giysileriyle birlikte ameliyathaneye giderken hemşirelere veriyorsunuz, onlar en son kundak yapmış olarak size teslim ediyorlar :)

Ben müslin battaniye almıştım. 4 tane aldım büyüklerinden, tam yetti. Kundak yaparken, banyodan sonra, bebek arabasının, beşiğinin üstüne kullanıyorsunuz, bu büyük boylar çok işe yarıyor.

Kundak neden önemli? Çünkü bildiğiniz gibi bebek anne karnında çıplak duruyor, oradaki sıcaklığa alışkın bu yüzden doğar doğmaz özellikle ilk gün sıcak tutmalısınız. Ayrıca karnınızda sıkış tepiş duran bebeğiniz dünyaya geldiğinde olumsuz bir şok yaşamaması için aynı sıkış tepişliği sunmanız gerekir. Birden bire dünyası değişiyor, daha rahat hissetmesi için anne karnında gibi hissetmesi lazım.

En az sekiz-on tane bebek bezi olmalı, hangi marka olursa olsun yenidoğan olmasına dikkat edin. Bebek bezi marka seçimi konusunda kararsızsanız (bkz: Bebek Bezi Tavsiyesi) konusunda mutlaka bir göz atmanızı öneririm.

Ağız mendili çok lazım oluyor en az on tane olsun. bir sürü marka ağız mendili denedim. bir çok ağız mendili ilk yıkamadan sonra dağılıyor sertleşiyor. en memnun kaldığım marka e-bebekteki penye hello baby. hem boyut olarak ideal, hem de yumuşacık, kaç kere yıkadım dağılmadı. fiyatı da çok uygun.

Battaniye: Kalınlığına mevsimine göre karar verirsiniz, ama mutlaka olsun, bazı setlerin içinde zaten var, almanıza gerek olmayabilir ama sette yoksa mutlaka alın

Islak mendil: Ben bunu kendi ihtiyacım için kullandım, bebek pamuğu ya da bezi ıslatıp kullanmak daha sağlıklı. Uni baby yenidoğan ıslak mendili tavsiye ederim, içeriği temiz, saf su var sadece.

Puset ya da ana kucağı artık siz bebeğinizi taşımak için ne uygun görürseniz.

Anne için,
Gecelik: Kalınlığına mevsimine göre siz karar verin, ama en az 2 adet olsun, kirlenebiliyor

Terlik

Sezaryen ya da normal doğum yapın fark etmiyor, kanamanız çok oluyor. o yüzden yanınıza külot ya da ped almayın. (bkz: depend emici külot) alın bir paket. İnanılmaz rahat oluyor. Diğer markaları bilmiyorum denemedim, ama bu marka bende hiç kaşıntı alerji falan yapmadı. ki doğumum yazın ortasında cayır cayır sıcaklarda oldu.


Sütyen, emzirme sütyeni olsa iyi olur, 2 adet olsun, bir de (bkz: emzirme atleti) çıkmış

Çorap: 3 tane farklı kalınlık ve boylarda olsun

El-yüz havlusu ince, ağırlık yapmayanlardan seçin derim

Toka, saç bandı, tarak, Göğüs Pedi, kozmetik ürünleri, bir allık bir ruj yeter bence. Diş fırçası, diş macunu.
anne için;
pijama takımı
hırka
çorap,terlik
iç çamaşırı, emzirme sütyeni
göğüs pedi, hijyenik ped
diş macunu, diş fırçası
tarak, toka

bebek için;
10lu ve 5li hastane çıkışı
bebek bezi, islak mendil

taburcu olurken;
anneye eşofman takımı
bebeğe anakucağı