X

0-6 Ay Bebek Oyuncakları Nasıl Olmalı?


 • 0-6 Ay bebek oyuncakları


  Oyun ve oyuncaklar bebeklerin hem zihinsel hem duygusal hem de sosyal gelişimleri için oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle 0-6 ay bebek oyuncakları tercih ederken bu dönemdeki bebek gelişimi incelenmeli ve bu gelişime uygun oyuncaklar satın alınmalıdır.


  0-6 Ay Bebek Oyuncakları Nasıl Olmalı?  0-6 Ay bebek oyuncakları nasıl olmalı


  Oyun yoluyla, her yaştan çocuklar, hatta bebekler bile, kendilerini ve çevrelerindeki dünyayı öğrenebilirler.

  Seçeceğiniz 0-6 ay bebek oyuncakları şu özellikleri taşımalıdır:

  • Bebeğiniz için seçeceğiniz oyuncakların BPA içermiyor olması gerekir.
  • Günümüzde oyuncaklar geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılıyor. Bu malzemeler hastane, fabrika atıkları gibi bebeğiniz için tehlikeli maddelerden geri dönüştürülmüş olabilir. Bu nedenle "tamamen yeni materyalden üretilmiştir" anlamına gelen "all new materials" yazısı olmasına dikkat edin. Geri dönüştürülmüş malzeme kullanılmayan oyuncakları seçin.
  • Bebeğinizin motor becerilerini geliştiren oyuncaklar seçin. Mesela parmaklarıyla kavrayabileceği bir oyuncak, yeni gelişen parmak kaslarını güçlendirmesine yardımcı olur.
  • Bebeğinizin dokunma duyusunu geliştiren farklı dokular içeren oyuncaklar seçebilirsiniz. Pürüzlü doku, yumuşak doku, sert doku içeren oyuncaklar dokunma duyusunun gelişimini destekler.
  • Göz kaslarının gelişmesi için gözleriyle takip edeceği, dokunup uzanmaya çalışacağı oyuncaklar tercih edebilirsiniz.


  0-6 Ay Bebek Gelişim Evreleri  Bebeğinizin gelişim evrelerine göre oyuncak seçmelisiniz. Bebeğinizin ilk altı ayda yaşayacağı bazı temel gelişim evreleri vardır. (Her bebeğin kendi bireysel hızında geliştiğini unutmayın; bunlar genel bir rehber niteliğinde bilgilerdir, ancak herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa çocuk doktorunuzla konuşmaktan çekinmeyin.) Amerikan Sağlık Enstütüsüne göre bebeğinizde gözlemleyeceğiniz gelişim evreleri aşağıdaki gibidir:

  0–2 aylık bebek:
  Başını dik tutar
  Gülümser
  Göz teması kurar ve nesneleri gözleriyle takip eder
  Başını duyduğu sese çevirir

  Oyun için İpucu: Karnının üstünde zaman geçirirken 2 aylık bebeğinizin önüne ulaşmak isteyeceği yumuşak bir oyuncak koymak baş, boyun, kas sistemi ve görsel gelişim için harika bir yoldur.

  2-4 aylık bebek:
  Sosyal gülümseme yapabilir
  Yüz ifadelerini kopyalayabilir
  Tek elle oyuncakları tutmak için uzanabilir
  Bir oyuncağı tutup sallayabilir

  Oyun için ipucu: 4 aylık bebeğinize bir çıngırak verirseniz el-göz koordinasyonu gibi becerileri teşvik etmeye yardımcı olacaktır.

  4-6 aylık bebek:
  Aynada kendilerine bakar
  İsmini duyduğunda tepki verir
  Oyuncaklara ve nesnelere merak gösterir (ve onları yemeye çalışmak!)
  Oyuncakları bir elden diğerine geçirebilir
  Her iki yönde yuvarlanabilir
  Desteksiz oturmaya başlar

  Oyun için ipucu: 5 aylık bebeğinizle oynayacağınız hızlı ve basit bir cee oyunu, bebeğinizin nesne devamlılığını ve sosyal gelişim gibi karmaşık kavramları öğrenmesine yardımcı olur.

  Bebeğiniz için oyuncak seçerken, keşfetmeyi ve açık uçlu oyunu teşvik eden güvenli, basit oyuncaklar seçmeye özen gösterin. Çıngıraklar ve diğer yakalamaya yardımcı oyuncaklar, toplar, aktivite halıları ve bez kitaplar gibi şeyler, bebeğinizin ilk altı ayında gelişim evrelerini teşvik etmek için mükemmeldir.

  Mutlaka bir göz atın:
  (bkz: 1 yaş oyuncak tavsiyesi)
  (bkz: Montessori Oyuncakları)
  (bkz: 1 yaş oyuncakları)