X

1 Yaş Oyuncak Tavsiyesi


 • 1 Yaş Oyuncak Tavsiyesi  Uzmanlardan ebeveynlere 1 yaş oyuncak tavsiyesi: "Bebeğinizin dil, işitme ve el-göz koordinasyon becerilerini geliştirmesine yarar sağlayan oyuncaklar seçin."

  1 yaş çocukların öğrenmeye en açık olduğu dönemlerden biridir. Bir yaşındaki bebeğiniz, oyuncaklarını gruplayabilir, arabaları, legoları ve bebekleri ayrı ayrı koymaya başlayabilir. Bu nedenle oyuncak seçerken, bebeğinizin becerilerini desteklemesine yardımcı oyuncaklar seçmelisiniz. BPA içermeyen oyuncaklar seçmeye özen göstermelisiniz.

  Uzmanların tavsiye ettiği 1 yaş oyuncakları için (bkz: 1 Yaş Oyuncakları)

  Bebeğinizle birlikte evde yapabileceğiniz aktivite fikirleri için (bkz: 1 yaş ve sonrası evde aktivite)

  1 Yaş Oyuncakları Nasıl Olmalı?  1 Yaş Oyuncakları Nasıl Olmalı?  1 yaş çocukların öğrenmeye en açık olduğu dönemlerden olması sebebi ile bazı kriterlere önem vermek gerekmektedir.

  1 yaş oyuncak seçiminde dikkat edilmesi gerekenler:

  1. Zeka geliştiren oyuncaklar seçilmelidir. Çocuklar bu dönemde nesnelere ilgi duyacakları için 1 yaş zeka geliştiren oyuncaklar arasında özellikle üst üste dizilecek ya da yan yana koyulabilecek geometrik oyunlar zeka gelişimi açısından önemlidir.

  2. Eğitici oyuncaklar tercih edilmelidir. 1 yaş eğitici oyuncaklar için en çok tavsiye edilen oyuncaklar Montessori oyuncakları ve de eğitici aktivite masalarıdır. (bkz: aktivite masası tavsiyesi)

  3. 1 yaş bebek oyuncakları deneme yanılma yöntemi ile sonuca varmaya yardımcı olabilecek oyuncaklar olmalıdır.

  1 yaş eğitici oyuncakları  4. İlk adım arabaları bebeklerin ilk adımları için yardımcı olabilecekleri için 1 yaş bebeklerine en çok alınan oyuncaklar arasında yer almaktadır.

  5. Neden sonuç ilişkisini anlayabilecekleri, benzerlik ve farklılıkları kavrayabilecekleri oyuncaklar alınmalıdır.

  6. Müzik çalan ve renkli eğlenceli 1 yaş oyuncakları daha çok tercih edilmelidir.

  müzik oyuncak  7. El – göz koordinasyonunu kuvvetlendirecek oyuncaklar seçilmelidir.

  8. Bebekler kitaplar ile tanıştırılmalıdır.

  bebek kitapları  9. Çok küçük parçaları olmayan lego ve yapboz dikkatlerini çekerken aynı zamanda gelişimlerine faydalı olabilmektedir.

  10. Hayal gücünü geliştirmelidir.