X

1 Yaş Oyuncakları: En Çok Tavsiye Edilen 6 Eğitici Oyuncak


 • 1 yaş oyuncakları  Ebeveynler olarak oyuncak seçimi konusunda aklınız karışmışsa, pedagogların tavsiye ettiği 1 yaş oyuncakları konusuna yer verdiğimiz bu detaylı rehbere mutlaka bir göz atın.

  Öncelikle, 1 yaş oyuncakları bebeğin gelişimine uygun olarak seçilmelidir. Bebekler yaşama atıldıkları o ilk andan itibaren her ay çok hızlı büyümekte ve gelişmektedirler. Bu nedenle aylara göre oyuncak seçimleri farklı olmalıdır.

  Özellikle 1 yaşı geçtikten sonra bebeklerin hem algıları hem de hareketleri arttığı için geliştirdikleri becerilere göre farklı oyuncaklara yönelebilirsiniz.

  Bebeğiniz hem oyun oynarken hem de gerçek hayatı örnek alarak, yaşayarak öğrenebilir. Buna fırsat vermek için oyuncak seçiminizi Montessori oyuncaklarından yana kullanabilirsiniz.

  Bebekler ilk yaş itibarı ile hem yeni adım atmaya hem de yeni sözcükler söylemeye hazırlandıkları için yürümelerine ve konuşmalarına yardımcı olacak oyuncakların seçilmesi daha önemlidir. 1 yaş oyuncak seçimi sırasında oyuncakların çok küçük parçalar olmamasına da özen gösterilmesi gerekmektedir. Çünkü bu dönemde bebekler ellerine aldıkları her şeyi ağızlarına götürürler. Bu sebeple küçük oyuncaklar onlar için tehlikeli olabilmektedir. Ayrıca BPA maddesini içermeyen oyuncaklar tercih etmelisiniz.

  Oyuncak seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusunda detaylı bilgi için (bkz: 1 Yaş Oyuncak Tavsiyesi)

  Bebeğinizle birlikte evde yapabileceğiniz eğlenceli aktivite fikirleri için (bkz: 1 yaş ve sonrası için evde aktivite)


  En Yararlı 1 Yaş Eğitici Oyuncaklar Nelerdir?  Uzmanların tavsiye ettiği, bebeklerin zeka ve beceri gelişimini destekleyen eğitici 1 yaş oyuncakları şunlardır:

  1- Büyük Parçalı Yapboz  yapboz  Yapboz, parçalardan bütün oluşturmayı sağlayan oyuncaklardır. Küçük yaşta bebek ve çocuklara büyük ve az parçalı yapbozlar sunulmalıdır. Parçaları bir araya getirmek zihinsel çaba gerektirdiği için, yapboz yapmak çocuğun zihinsel gelişimine destek olmaktadır. Ayrıca çocuklar yapboz yapmakta ilk önce başarısız olsalar da pes etmeden devam ettiklerinde öz güvenleri artacaktır.

  Bu durumda ebeveynler çocukları yüreklendirmeli ve aferin, alkış gibi sözler ile bebeğin özgüvenini daha da arttırmalıdır.

  En yararlı yapboz türleri; Hayvanlar, taşıtlar, meyve, sebze gibi bütünleri içeren yapboz çeşitleridir. Çünkü bu tür yapbozlarla bebeğinizin sık sık karşılaştığı kelimeleri de tekrar etmiş olacaksınız

  Özellikle 18 aylık ve üzeri bebeklerle birlikte yapboz yapabilirsiniz. Bu sayede bebeğinizin konuşma becerisini de desteklemiş olacaksınız. Örneğin çiftlik hayvanlarından oluşan bir yapboz parçasını elinizde tutarak "tavuk" deyin. Tavuk ne der "gıt gıt dak" . Bu şekilde yaptığınız tekrarlar bebeğinizin kelimeleri öğrenmesine de yardımcı olacaktır.

  Trendyol

  Taşıtlar Yapboz
  2- Oyuncak Ksilofon  Oyuncak Ksilofon  Bebeklerin 1 yaş döneminde müziğe karşı ilgileri oldukça yüksektir. Müzikal farkındalıklarının artması için en çok önerilen oyuncaklardan bir tanesi de ksilofonlardır.

  Notaları öğrenebilmeleri için çok güzel bir başlangıçtır. Ayrıca rengarenk olması da bebeklerin dikkatini daha çok çekmektedir.  3- Boncuklu Koordinasyon Oyuncağı (Boncuklu Helezon)  Boncuklu Helezon  Renkli labirent oyunu olan boncuklu helezonlar bebeklerin dikkatini oldukça çekmektedir. Renkli boncuklar ve bu boncuklara dokunmak, döndürmek, ilerletmek bebeklerin çok hoşuna gitmektedir. İnce motor becerilerinin gelişmesi için en güzel 1 yaş oyuncaklarından bir tanesidir. Çünkü, boncukları kavrayarak hareket ettirmeleri bebeklerin ince motor becerilerini geliştirir. Aynı zamanda rengarenk olması ve özel dokuları sayesinde de duyusal becerileri gelişmektedir. Çıkan sesler ise işitsel becerilerin gelişimine katkıda bulunmaktadır.

  Trendyol

  Boncuklu Helezon Çeşitleri
  4- Dokun Hisset Kartları  Dokun hisset kartları  Bebekler 1 yaşlarından itibaren birkaç kelime söylemeye başlayabilirler. Her bebeğin gelişimi farklıdır. Fakat dokun hisset kartları bebeklerin kelime öğrenmelerine yardımcı olmaktadır.

  Bebekler duyularını kullanarak öğrenirler. Bu sebeple dokunarak hissettikleri bu oyuncaklar ile nesneleri, hayvanları, sebzeleri, meyveleri ve bunlar gibi birçok şeyi daha kolay bir şekilde öğrenebilirler. Aynı zamanda bu kartlar bebeklerin duyusal gelişimlerine de yardımcı olmaktadır.

  Trendyol

  Dokun Hisset Kartları
  5- Kule Yapma, Halka Dizme Oyuncakları  Kule Yapma  Kule yapma, halka dizme gibi oyunlar bebeklerin ince motor becerilerine katkı sağlamaktadır. Çünkü bu oyunlar sayesinde çocuklar üst üste dizme, yerlerine yerleştirme, aynı hizaya dizme gibi birçok beceriyi eğlenerek elde etmiş olurlar. Bu tarz oyuncakların üzerinde desenlerde bulunursa, bu sayede aynı zamanda farklı nesne, hayvan, harf, rakam, şekil gibi şeyleri de tanıyarak öğrenebilirler.

  Trendyol

  Kule ve Halka Oyuncakları
  6- İlk Adım Oyuncakları  ilk adım oyuncakları  Bebekler çoğunlukla 12. aydan itibaren ilk adımlarını atmaya başlarlar. Bu dönem 11 aylıkken olabileceği gibi 18 aya kadar da uzayabilmektedir. Her bebeğin gelişimi birbirinden farklıdır. Bebek yürüme konusunda zorlanmamalı yalnızca teşvik edilmelidir. Teşvik etmek için de en güzel yöntemlerden bir tanesi; ilk adım oyuncaklarıdır. Bebekler bu oyuncaklara tutanarak öncelikle ayağa kalkmayı, daha sonra da aşama aşama adım atmayı öğrenerek, yürümeye başlarlar.

  Trendyol

  İlk Adım Arabası Çeşitleri