X

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?


 • Anne Sütünün Faydaları  Bebeği enfeksiyonlardan ve hastalıklardan koruyan ve annenin kemiklerini daha da güçlendiren anne sütünün faydaları mucize niteliğindedir.

  Anne sütü çok sayıda kimyasal ve hücresel bileşeni içeren biyolojik olarak aktif bir sıvıdır. Yağda ve suda çözünebilen 200’den fazla bileşik içeren kompleks bir bileşiktir. Bileşimin büyük çoğunluğunu (%88 ve daha fazla) su oluşturmaktadır. Anne sütü içeriği çok zengindir.

  Anne sütünün en önemli özelliği bebeğin yaşına ve durumuna uygun değişim göstermesidir. İçerdiği vitamin, mineral, protein ve karbonhidratın üstünlüğü ile bebeklerin ilk altı ay boyunca tüm gereksinimlerini karşılayabilen canlı bir sıvıdır. Bu yüzden ilk 6 ayda bebeklerin yalnızca anne sütüyle beslenmesi önerilir. İçeriğinde bebek için gerekli miktarda su vardır.
  Anne sütünün hem anne hem de bebek için sayısız faydaları vardır.  Anne Sütünün Bebeğe Faydaları  Anne sütünün bebek için faydaları  Anne sütünün bebeğe faydaları arasında bebeklerde alerji, obesite, kanser, inflamasyon ve kronik hastalıkları azaltan hatta önleyen etkilerinin olması oldukça etkileyicidir. kaynak Bebeklerdeki özellikle enfeksiyon hastalıklarını azaltıcı etkisi çok uzun zamandır bilinmekteydi

  Yenidoğan bebeğin bağışıklık yönünden yetersizlikleri vardır. Anne sütü yenidoğan bebeğin bu gelişimsel bağışıklık sistemi yetersizliğini tamamen destekleyecek faydalara sahiptir.

  Anne Sütünün bebeği hastalıklardan koruduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır
  Anne Sütünün bebeği hastalıklardan koruduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır  Anne sütünün bebeğe faydalarını sıralayacak olursak::

  1. Bebeğin gereksinimi olan tüm besinler, vitaminleri tam kapsar.
  2. Bebek mamalarına göre daha iyi sindirilir.
  3. Virus, bakteriler ile mücadele için antikorları kapsar.
  4. Astım ve alerji riskini azaltır.
  5. Bebekte daha az kulak infeksiyonu, solunum hastalıkları, ishal oluşması gözlenir.
  6. Anne sütü ile beslenen bebekler, daha az hastalanıp hekime başvuru ve hastanede yatma oranı çok düşüktür.
  7. Bazı çalışmalara göre çocuklukta daha yüksek IQ düzeyi; ten teması, göz iletişimi, güvenli hissetmesinin katkısı olmaktadır.
  8. Anne sütü alan bebekler gerektiği kadar kilo almaktadır, şişmanlama olmamaktadır. Daha az diyabet, şişmanlık riski vardır.
  9. Anne sütü alan prematüre bebeklerde, prematüre retinopatisinin ( retina hasarı yapan ve körlükle sonuçlanabilen bir göz hastalığı) hem görülme sıklığı hem de ciddiyeti azalmaktadır.
  10. Bazı çalışmalara göre kanser oranı daha düşüktür.

  kaynak


  Emzirmenin Anneye Faydaları  Bebeğe olduğu kadar, emzirmenin anneye faydaları oldukça fazladır.

  Emzirme, anne sağlığı için oldukça faydalıdır
  Emzirme, anne sağlığı için oldukça faydalıdır  Anne sütünün anneye faydaları şunlardır:

  1. Anne sütü üretimi annede kalori yakılmasına etki eder. Fazla kalori harcadığı için, anne gebelikte aldığı kilolarını emzirirken daha çabuk kaybeder.
  2. Bir diğer faydası, salınan oksitosin, uterusun gebelik öncesine dönmesini sağlar, uterus kanamalarını azaltır.
  3. Emziren annelerde, meme ve ovarian kanser oranında azalma gözlenir.
  4. Anne sütünün anneye faydalarından biri de kemik erimesi riskini azaltmasıdır.
  5. Annelerin mama hazırlama için sarf ettiği zaman kendilerine kalır ve gevşeme ile bebeğe ayıracakları zaman artar.