X

Bebeklere Şurup İçirme Yöntemleri Nelerdir?


 • Bebeklere Şurup İçirme Yöntemleri


  Çocuklar ve özellikle bebekler, şurup içme konusunda çoğu zaman isteksiz olabiliyor. Bunun nedeni genellikle ilacın tadını beğenmemeleri ya da kaşığa alışık olmamalarıdır. Hastalandıklarında zaten keyifsiz oldukları için, çocuklara ve bebeklere ilaç/şurup içirmek anne babalar için hayli zorlu ve yıpratıcı bir süreç haline geliyor. Bu noktada ebeveynlere yardımcı olmak için, çocuklara ve bebeklere ilaç/şurup içirmenin yollarını araştırdık.


  Uzmanların önerileri doğrultusunda çoğu anne babanın kullanıp işe yaradığını söylediği bebeklere şurup içirme yöntemleri şunlardır:

  1- İlaç Emziği Kullanmak  İlaç Emziği


  İlaç emziği, bebeklerin ilaç almasını kolaylaştıran emzik türüdür. Bebeğiniz emzik aracılığı ile ilacı aldığında, damak yolu ile ilacın tadını almadan, emerek yutmuş olur. Böylece acı gelen ya da tadını beğenmedikleri ilacı dahi içmeleri oldukça kolaylaşır.


  İlaç Emziği


  Bebeklerin şurup içmeye direnç göstermesinin bir diğer nedeni de kaşığa alışkın olmamalarıdır. Bebekler şurubun/ilacın tadından ziyade, bir sıvıyı kaşıkla içmeye karşı koyarlar. Bu nedenle bebeklere ilaç/şurup vermek için özel ilaç emzikleri üretilmiştir. Bu emzikler sayesinde bebeğinize kolayca şurup içirmeniz mümkün.

  İlaç Emziği Nasıl Kullanılır?: İlaç emziğinin haznesinin içine, doktorunuzun önerdiği dozda şurup miktarını koyup hazneyi kapatıyorsunuz ve bebeğiniz emdikçe şurubu içmiş oluyor. İçerisinde kendi ölçüsü bulunan ilaç emzikleri, bebeğin tedavisi için gerekli ilacın bu ölçü kısmına yerleştirilmesiyle oldukça pratik.

  İlaç emziği fiyatını aşağıdaki linklerden inceleyebilir, fiyat karşılaştırması yapabilir, kargo ücreti ödemeden satın alabilirsiniz.

  N11

  İlaç Emziği
  Hepsiburada

  İlaç Emziği

  • Numimed ilaç emziği sadece 1 çay kaşığı ( 5 ml ) sıvı barındırdığı için bebek nefes alma zorluğu yaşamadan ilacı rahatlıkla emecektir.


  2- İlaç Şırıngası Kullanmak  İlaç Şırıngası Kullanmak


  İlaç şırıngası; çocuklara ve bebeklere ilaç/şurup içirmek için özel tasarlanmış şırınga çeşididir. Bu şırıngalar emzik taklitli silikon uca sahiptir. Şırınga yapısı sayesinde bebeğinize vereceğiniz ilacın (şurup vb.) tam dozunu kolayca ayarlayabilirsiniz. Yine şırınga yapısında olduğu için emzik almayan, şurup içmek istemeyen bebeklerin ve çocukların ağız içine şırınga pistonu itilerek uygulanıyor.

  İlaç şırıngası fiyatına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

  Hepsiburada

  İlaç Şırıngası
  3- İlgisini Dağıtmak  İlgisini Dağıtmak


  İlaç zamanı geldiğinde bebeğinizin ilgisini başka bir yöne çekerek şurubunu verebilirsiniz. Örneğin daha önce karşılaşmadığı bir obje verebilirsiniz. Bu konuda mutfak malzemelerinizi kullanabilirsiniz. Bebeğiniz spatula, ahşap kaşık, çay süzgeci gibi kesici olmayan mutfak malzemelerini elinde inceleyip keşfederken, siz de şurubunu verebilirsiniz.

  Aklınızda Olsun

  -Şurubu verirken, bebeğinizin boğazına kaçmadığından emin olun.

  -Uzmanlar şurubun yutak kısmına doğru değil, yanak içine doğru verilmesi gerektiği konusunda uyarıyor.

  -Şurup eğer bebeğinizin boğazına kaçarsa bu durum şiddetli öksürüğe neden olabilir.


  4- İlacı Mama Sandalyesinde Vermek  Mama sandalyesinde şurup verebilirsiniz


  Mama sandalyesi üzerindeyken bebeklerin hareket alanları oldukça kısıtlanır. Bu yüzden mama sandalyesi, bebeğinize şurup içirmek için en ideal yerdir. Sevdiği bir oyuncağı, ilginç bir nesneyi yukarı doğru tutarak, bebeğinizin yukarıya uzanmasını sağlayabilirsiniz. O yukarıya doğru uzanıp oyuncağına ulaşmaya çalışırken, siz de şurubunu yanak içine doğru verebilirsiniz.

  5- Beslenme Bitişinde Şurup Vermek  beslenme bitişinde şurup verebilirsiniz


  Eğer vereceğiniz ilaç ya da şurup tok karnına alınması gerekiyorsa, bebeğiniz fark etmeden beslenme bitiminde son kaşık olarak şurubunu verebilirsiniz. Örneğin puding bitişinde şurup verirseniz, o kaşıkta puding olduğunu düşüneceği için direnç göstermeyecektir. Hatta o sırada sevdiği bir çizgi film de açık olursa işiniz daha da kolaylaşır.