X

Calpol Şurup Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, İçeriği, Yan Etkileri


 • Calpol Şurup Nedir


  Calpol şurup bebek ve çocuklarda, hafif ve orta dereceli ateşin düşürülmesi ve ağrıların tedavi edilmesi amacı ile kullanılır. Etken maddesinde parasetamol barındıran bu Calpol nedir, ne işe yarar, hangi durumlarda nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir gibi detayları sizin için derledik.


  Calpol Şurup Nedir?


  Calpol şurup kısaca; üst solunum yolu enfeksiyonlarında oluşan ateşi ve ağrıyı azaltmak için kullanılan süspansiyon şeklindeki bir şuruptur. Ana etken maddesi parasetamol olarak geçer. Parasetamol, beyne giden ağrı sinyallerinin yoğunluğunu azaltan ve yine beyinde vücut sıcaklığını düzenlemekle görevli maddelerin salgılanmasını baskıladığından yüksek ateşi düşürme üzerinde etkilidir.

  Calpol Şurup Bebeklerde ve Çocuklarda Kullanımı  Calpol Şurup Bebeklerde ve Çocuklarda Kullanımı


  Calpol şurup bebeklerde ve çocuklarda önerilen uygun doz 5 ml civarıdır. Bu ölçek içerisinde 120 mg parasetamol bulunduğundan ağrı kesici ve ateş düşürücü özellik gösterir. Calpol şurup, tedavi edici değil, ateş ve ağrıların belirtilerini giderici bir etki gösterir. Genellikle mevsim geçişlerinde ve kış aylarında çocuklarda görülen soğuk algınlığı ile gribal enfeksiyonlara eşlik eden karın ağrısı, eklem ağrısı ve ateş durumlarında kullanılır. Şurubun kullanıldığı diğer alanlar diş çıkarma dönemlerinde görülen ateş, diş ağrısı, cerrahi operasyonlar sonrası yaşanan ağrılar ile çocuklarda baş ağrısının giderilmesinde tercih edilir.

  • Çocuğunuza ya da bebeğinize şurup içirmekte zorluk yaşıyorsanız, ilaç emziği ya da ilaç şırıngası kullanabilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi için bebeklere şurup içirme yöntemleri yazımıza göz atabilirsiniz


  İlaç emziği fiyatını aşağıdaki linklerden inceleyebilir, fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

  N11

  İlaç Emziği
  Hepsiburada

  İlaç Emziği
  İlaç şırıngası fiyatına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

  N11

  İlaç Şırıngası
  Calpol Şurup Fiyatı


  Calpol şurup eczanelerde satılıyor ve de fiyatı zaman zaman değişiklik gösteriyor.

  Mayıs 2020 itibarı ile Calpol Şurup fiyatı 16.82 TL

  Calpol Şurup Nasıl Kullanılır?  Calpol Şurup Nasıl Kullanılır?


  Calpol şurup kullanım sıklığı ve dozu genellikle bebeğin yaşı ve kilosuna göre ayarlanır. Bu nedenle mutlaka doktorunuzun kullanım tavsiyelerine uymanız gerekir.
  Prospektüsünde yazan standart kullanım bilgisine göre Calpol şurubun kullanım şekli şu şekildedir:
  1 ile 6 yaş arasında: 1-2 ölçek (5-10 ml)
  3 ay ile 1 yaş arasında: Yarım - 1 ölçek (2.5 - 5 ml)
  3 ayın altındaki bebeklerde: Yarım ölçek (2.5 ml). 2 aydan itibaren genellikle aşı sonrası oluşan ateş durumlarında kullanılır. 2 ayın altındaki bebeklerde kullanımı önerilmez. 6 yaş ve üzeri çocuklarda ise Calpol için tablet formunun kullanılması tavsiye edilir.
  Belirtilen doz aralıkları 4 saat ve daha uzun süreleri kapsar. Bu şekilde günde 4 kez kullanılabilir.


  • Ayrıca doktor önerisi olmadan 3 günden fazla kullanılmaz!


  Calpol Şurup İçeriği


  Calpol Şurup içeriği aşağıdaki gibidir:

  Etkin madde: Bir ölçek (5 ml), 120 mg parasetamol içerir.
  Yardımcı maddeler: Sorbitol çözeltisi, çilek aroması, sukroz, Nipagin M (metil
  parahidroksibenzoat), gliserol, Avicel rc 591, Karmoisin E 122, ksantan sakızı, saf su

  Calpol Şurup Kaç Yaş İçin Kullanılır?


  Calpol şurup, 3. aydan itibaren 6 yaşa kadar kullanılabilir. 2 aylık bebekler ile yeni doğanlarda kullanılması önerilmez. Her bir yaş grubu için önerilen doz için mutlaka hekim tavsiyesi alınmalıdır.

  Calpol Şurup Yan Etkileri


  Doğru dozlarda kullanılan parasetamol çok nadir yan etkilere sebep olur. Ancak parasetamol alerjisi, oldukça ciddi bir durumdur ve zaman kaybetmeden acil müdahaleyi gerektirir. Bu tür durumlarda mutlaka bir hastaneye başvurulması gerekir. Parasetamol alerjisinin belirtileri şunlardır:
  Nefes almada güçlük,
  Konuşmakta zorlanma ve eşlik eden hırıltı,
  Ciltte kaşıntı, şişmiş, kabarmış ya da soyulmuş şekilde oluşan deri döküntüsü,
  Ağız, boğaz, dil ve/veya boğaz bölgesinde şişlik.
  Calpol şurup içeriğindeki bazı etken maddelere karşı uyarılar mevcuttur. Bunlar:
  İçeriğindeki sorbitol ve maltitol solüsyonu varlığı nedeniyle, şeker konusunda intolerans (dayanıksız) olan çocuklarda kullanımı için mutlaka hekime danışılması gerekir.
  Şurup içeriğinde sükroz bulunduğu için özellikle diyabet hastası çocuklarda kullanımı konusunda dikkatli olunmalıdır.
  İlaç içeriğindeki gliserol maddesi, mide bulantısı, ishal ve baş ağrısına neden olabilir.
  Sodyum metil parahidroksibenzoat ile propil parahidroksibenzoat maddeleri alerjik tepkilere neden olabilir.

  Calpol ile İlgili Ek Bilgiler


  Calpol içeriğinde etken madde parasetamol olduğundan, bu maddeye karşı bilinen bir alerjik duyarlılık varsa kullanılmamalıdır. Ayrıca şiddetli böbrek ve karaciğer yetmezliği durumlarında da kullanılması önerilmez. Bunların dışında şu durumlarda da dikkatli kullanılması önerilir:
  Kansızlık (anemi) varsa,
  Akciğer hastalığı varsa,
  Parasetamol içeren bir başka ilaç kullanılıyorsa,
  Bebeklerde vücut ağırlığı 4 kg'dan az ise ya da erken doğmuşsa (37 haftadan önce),
  Kalıtsal Gilbert hastalığı varsa,
  Daha önceden birtakım şekerlere karşı intolerans görülmüşse,
  Merkezi sinir sistemini etkileyen ilaçlar kullanılıyorsa.
  Calpol şurup kullanımında doz aşımı oldukça ciddi bir durumdur. Akut olarak yüksek dozda alındığında, ciddi karaciğer zehirlenmesine neden olabilir. Yetişkinlerde ise uzun süreli olarak yüksek doz alımı, karaciğer hasarına sebep olur.

  Calpol Şurup Etkisini Ne Zaman Gösterir


  Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak etki gösteren bir ilaç olan Calpol şurup etkisini genellikle 1 saat içinde gösterir ve etkisi 5 saate kadar sürer.

  Uyarı:

  Bu yazı ilacın prospektüs bilgilerinden yararlanarak genel bilgilendirme amacı ile yazılmıştır. İlaç firmaları zaman zaman ilaç içeriklerinde değişiklik yapabilir ve ilacın prospektüs bilgilerini güncelleyebilir. Bu nedenle bu ilacı kullanmadan önce, ilacın kullanım şekli, kullanacak kişinin yaş aralığı, zamanı, sıklığı, miktarı vs. gibi ilaçla ilgili her türlü bilgiyi öncelikle doktorunuza danışmalı ve ilacı doktor onayı ile kullanmalısınız. Bu yazıdaki bilgilerin hiçbir şekilde doktor muayenesi yerine geçmediğini ya da kişisel tanı ve tedavi yöntemi olarak kullanılamayacağını hatırlatır, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulama ya da tedaviden doğacak zararlardan bebeksozluk.com sitesinin sorumlu tutulamayacığını bilginize sunarız.