X

Dolven Şurup Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı, İçeriği, Yan Etkileri


 • Dolven Şurup Nedir?  Özellikle bebeği ya da çocuğu olan ebeveynlerin reçetelerinde görmüş oldukları bir ilaç olan Dolven şurup tam olarak ne işe yarıyor, ne için kullanılıyor, yan etkileri nelerdir, fiyatı nedir gibi sorularınızın yanıtını ayrıntılı hazırladığımız bu rehberde bulabilirsiniz.


  DOLVEN ŞURUP NEDİR?  Dolven şurup çocuklarda kullanılan ve de ateş düşürücü, ağrı kesici, iltihap giderici özellikleri bulunan bir ilaçtır. Pediatrik ilaçlar içerisinde yer alan Dolven'in etken maddesi ibuprofendir.

  Dolven Şurup Kaç Yaş İçin Uygundur?  Dolven şurup için uygun yaş aralığı 6 ayını tamamlamış olan bebekler ve çocuklardır.


  • Çocuğunuza ya da bebeğinize şurup içirmekte zorluk yaşıyorsanız, ilaç emziği ya da ilaç şırıngası kullanabilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi için bebeklere şurup içirme yöntemleri yazımıza göz atabilirsiniz


  İlaç emziği fiyatını aşağıdaki linklerden inceleyebilir, fiyat karşılaştırması yapabilir, kargo ücreti ödemeden satın alabilirsiniz.

  N11

  İlaç Emziği
  Çiçek Sepeti

  İlaç Emziği
  Trendyol

  İlaç Emziği  Hepsiburada

  İlaç Emziği
  İlaç şırıngası fiyatına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

  N11

  İlaç Şırıngası
  DOLVEN ŞURUP NE İÇİN KULLANILIR?  Dolven Şurup Ne İçin Kullanılır?  Dolven şurup, grip ve soğuk algınlığı gibi durumlar için kullanılmaktadır. Dolven, başta ilacın kullanıldığı hastalıklar olmak üzere bu hastalıkların neden olduğu ağrıların giderilmesi için de kullanılmaktadır.

  Bu şurup aynı zamanda çocukluk dönemlerinde karşılaşılan Juvenil artrit olarak bilinen ve bir çeşit romatizmal eklem hastalığında da kullanılmaktadır.

  Unutmayın

  İlaç mutlaka doktor kontrolünde ve doktorun önerileri doğrultusunda kullanılmalıdır.


  Dolven Şurup Kaç Saatte Bir Verilir?  Doktorların belirleyeceği doz ve ölçülerde olacak şekilde dolven şurup 8 saat aralıklarla kullanılmaktadır.

  DOLVEN ŞURUP NE İŞE YARIYOR?  Dolven şurup ne işe yarıyor derseniz, 6 aydan büyük olan bebek ve çocuklarda;

  1. Ateşin düşürülmesi ve giderilmesini,
  2. Hafif ve orta düzeyli ağrıların giderilmesini,
  3. Romatizmal eklem hastalıkların tedavisi edilmesini sağlıyor.


  DOLVEN ŞURUBUN FİYATI NEDİR?  İlaç her dönem ilaçlara uygulanan zamlardan etkilenmekte ve birtakım nedenler doğrultusunda değişkenlik gösterebilmektedir. Dolven şurubun ise en ucuz fiyatı 7.57tl , en yüksek fiyatı 9.71 tl.

  DOLVEN ŞURUBUN YAN ETKİLERİ  Dovlen şurubun yan etkileri şunlardır:

  Ciltte görülebilecek döküntüler ya da kaşıntılar
  Ödem
  Halsizlik
  İştahsızlık
  Gerginlik
  Midede ağrı ya da karın ağrısı
  Mide bulantısı ya da kusma
  Baş dönmesi ya da baş ağrısı
  Hazımsızlık
  İshal ya da kabızlık
  Ağızda ya da boğazda karşılaşılacak yanma hissi gibi çok sayıda yan etkisi bulunmaktadır.
  Karşılaşılacak alerjik reaksiyon ya da anafilaksi
  Karaciğer problemleri
  Kan sorunları
  Mide ve bağırsak sorunları
  Böbrek sorunları

  DOLVEN ŞURUP İÇERİĞİ  Dolven şurubun içeriği şu şekildedir:

  Her 5 ml’lik ölçek, 100 mg ibuprofen içermektedir.

  İçerisindeki yardımcı maddeler:


  • Sukroz
  • Gün batımı sarısı (E110)
  • Sodyum
  • Metil hidroksibenzoat
  • Propil hidroksibenzoat


  DOLVEN ŞURUP NASIL KULLANILIR?  Dolven şurup kullanım talimatı ve nasıl kullanılacağının prospektüsünde belirtilen genel doz ve miktar detayları aşağıdaki gibidir. Mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.  • 7kg altında olan çocuklarda ve bebeklerde kullanılmamalıdır.  Kullanım şekli, dozu ve miktarı yaş grubuna göre değişeceğinden kullanmadan önce doktora danışılmalıdır.

  Dolven Şurup Kullanım Dozu  Dolven şurubun kullanım dozu yaşlara göre aşağıdaki gibidir:


  • 6 ay ve 1 yaş aralığında yer alan ve 7 kg aralığını geçmiş olan çocuklarda kullanımı ve dozu her gün üç kez yarım ölçek kullanılmaktadır.
  • 1- 2 yaş aralığındaki çocuklarda kullanımı ve dozu ise günlük 3 – 4 kez yarım ölçek kullanılmaktadır.

  • 3 – 7 yaş aralığında bulunan çocuklarda kullanımı ve dozu ise günlük olarak 3 – 4 kez olacak şekilde bir ölçek kullanılırken;
  • 8 – 12 yaş aralığında bulunan çocuklarda kullanımı günlük iki ölçek olacak şekilde 3 – 4 kez kullanılmaktadır.
  • İlaç yetişkinlerde kullanılacağı zaman genellikle 1200 – 1800 ml gram olarak kullanılmakta ve bu da günlük olarak üç ölçek olarak her seferinde 4 – 6 ölçek şeklinde kullanılmaktadır.


  Dolven şurup romatizmal düzeydeki eklem ağrıları durumunda kullanılırken ise bölünmüş doz şeklinde vücut ağırlığı doğrultusunda 40 miligramın kilograma bölümü şeklinde kullanılabilmektedir.


  • Bu bilgiler ilacın prospektüsü kaynak alınarak hazırlanmıştır. Bilgilendirme amaçlıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  DOLVEN PROSPEKTÜS


  Dolven prospektüsü pdf olarak Dolven Prospektüs pdf linkinden görebilirsiniz. Dolven şurubun içerik bilgisi, dozaj bilgisi, yan etkileri ve saklama koşulları gibi detaylı bilgilerini prospektüsten ayrıntılarıyla öğrenebilirsiniz.  İlgili konular (bkz: Pedifen Şurup) (bkz: Zaditen Şurup)  Uyarı:

  Bu yazı ilacın prospektüs bilgilerinden yararlanarak genel bilgilendirme amacı ile yazılmıştır. İlaç firmaları zaman zaman ilaç içeriklerinde değişiklik yapabilir ve ilacın prospektüs bilgilerini güncelleyebilir. Bu nedenle bu ilacı kullanmadan önce, ilacın kullanım şekli, kullanacak kişinin yaş aralığı, zamanı, sıklığı, miktarı vs. gibi ilaçla ilgili her türlü bilgiyi öncelikle doktorunuza danışmalı ve ilacı doktor onayı ile kullanmalısınız. Bu yazıdaki bilgilerin hiçbir şekilde doktor muayenesi yerine geçmediğini ya da kişisel tanı ve tedavi yöntemi olarak kullanılamayacağını hatırlatır, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulama ya da tedaviden doğacak zararlardan bebeksozluk.com sitesinin sorumlu tutulamayacığını bilginize sunarız.