X

Montessori Oyuncakları: En İyi 5 Eğitici Oyuncak


 • Montessori Oyuncakları  Bireysel eğitime büyük katkı sağlayan Montessori oyuncakları çocukların pozitif kişilik özellikleri kazanmasına katkı sağlayan oyuncaklardır. Montessori oyuncakları ile çocuklar keşfederek öğrenmektedir.

  Çocuklarımızın gelişimi için en iyi oyuncaklar, kendi iradelerini, kararlarını ve fikirlerini keşfetmelerine ve dahil etmelerine izin veren oyuncaklardır.

  Öğretmen ve ebeveynin pasif olduğu Montessori eğitim sisteminde, minikler oynamak istedikleri oyuncakları kendileri seçerler. Çocuk, öğreneceği bilgiye bu oyuncaklar ile kendisi erişmektedir.


  Montessori Oyuncağı Nedir?  montessori oyuncağı nedir  Çocuklarımıza verdiğimiz tüm oyuncaklar dünyayı keşfetmeleri için onlara fırsat verici nitelikte olmalıdır. Montessori oyuncağı nedir derseniz tam olarak Dr. Maria Montessori'nin geliştirdiği eğitim felsefesini destekleyen oyuncaklara verilen isimdir. Montessori oyuncağı çocukların kendi dünyalarını ve yeteneklerini keşfetmesine fırsat veren oyuncak çeşididir. Fonksiyonel ve yaratıcı oyuncaklardır. Yazının alt kısmında Montessori oyuncaklarının diğer oyuncaklardan ayıran özelliklerin neler olduğu daha detaylı olarak açıklanmıştır.

  En İyi Montessori Oyuncakları  1- Hayvan Figürleri Yapboz Oyuncak  Hayvan Figürlü Yapboz  Bu yapboz ile çocuklar hem benzer şekilleri birbirine tamamlamayı öğrenmekte hem de hayvanların Türkçe ve İngilizce isimleri hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Okumayı bilmeyen çocuklar için çocuk parçayı yerleştirdikten sonra ebeveyn ya da öğretmen hangi hayvan olduğunu Türkçe ve İngilizce olarak çocuğa söyleyebilir. Aynı zamanda aynı oyuncağın nesneler, bitkiler, meyveler gibi çeşitleri de satın alınabilir.

  Trendyol

  Hayvan Figürlü Ahşap Puzzle Oyuncak
  2- Montessori Bloklar  ahşap yapboz  Hem ahşap hem de organik olan bu ürün eğitici olmasının yanı sıra sağlıklıdır da. Bu oyuncak ile çocuk parçaları birleştirme yeteneğini keşfederken, aynı zamanda hangi şeklin nereye yerleştirmesi gerektiği konusunda zihnini çalıştırır ve gelişimine katkı sağlar.

  Trendyol

  Learning Toys Ahşap Bloklar
  3- Montessori Oyun Masası ve Sandalye Seti  Montessori Oyun Masası  Doğal ahşap küçük oyuncaklar ile çocuklar gerçek nesneleri tanımakta ve kendi boylarına uygun nesnelerde kendi yaşam alanını kurması kolaylaşır. Kendi kendine yetebilen çocukların öz güvenleri daha yüksek olacaktır.

  Trendyol

  Montessori Oyun Masası

  4- Ahşap Sayı Çubukları  Montessori Matematik Oyuncağı  Bu oyuncak çocukların matematiksel zekalarına katkı sağlamakta, sayıları ve saymayı öğrenmesine yardımcı olmaktadır.

  Trendyol

  Ahşap Sayı Çubukları
  5- Çocuk Boy Mutfak Seti  Montessori Mutfak Seti Oyuncağı  Taklit ederek hayali oyun oynama çocuğun gelişiminin kritik bir parçasıdır. Rol yaparak, senaryoları harekete geçirmeleri sayesinde yaratıcılık, eleştirel düşünme ve problem çözme becerileri gelişir. Bu nedenle çocukların rol yapabilecekleri oyuncaklar sunmak, gelişimlerini desteklemek açısından çok önemlidir.

  Trendyol

  Çocuk Boy Mutfak Seti
  Montessori Oyuncaklarının Özellikleri Nelerdir?  Bir Montessori oyuncağı esas olarak, çocukları özgür, yetenekli ve pragmatik kaşifler olmaya teşvik eder.

  Montessori oyuncaklarını diğer oyuncaklardan ayıran özellikleri şöyle özetleyebiliriz:

  1- Doğal ve de çocukların dikkatini çekecek türde materyalden yapılmıştır.

  montessori oyuncakları doğaldır  Bu materyallere ulaşan çocuklar farklı dokular, ağırlıklar ve kokuları deneyimlemenin yanı sıra doğa ile bağlantı kurarlar. Ahşap, cam, kil, metal, kaya veya tekstilden yapılmış malzemeler en iyisidir.

  2- Yüksek sesli dikkat dağıtıcı unsurlar içermez.

  sesli değildir  Pille çalışan, parlak ve üst düzey gösterişli oyuncaklar, bir çocuğu önemli “işlerinden” uzaklaştırır ve eldeki göreve odaklanmayı zorlaştırır.

  3- Bir veya bir kaç beceriyi geliştirmeye odaklanır.

  montessori becerileri  Gerçek Montessori materyalleri bir çocuğa bir odaklı beceri veya kavram öğretmek için tasarlanmıştır, ancak aynı zamanda birden fazla zorluk seviyesi içerir. Örneğin, duyusal bir malzeme olarak kullanılan topuzlu silindirler başlangıçta çocukların boyutlar arasında görsel olarak ayrım yapmalarına yardımcı olmak için kullanılır. Bu durum, daha sonra gerekli matematik ve dil çalışmaları için temel oluşturmaya yardımcı olur.

  4- Yetişkin yaşamını taklit etmeye yarayan oyuncaklardır.

  montessori beceri  Doktor Maria Montessori, belki de her şeyden önce çocukların bir ailenin günlük rutininin 'pratik yaşam' öğelerine katılmayı sevdiğini gözlemledi.


  montessori gerçek yaşam  Zemin süpürme, bulaşık yıkama, çamaşır katlama. Bunların hepsi çocukların bir parçası olmayı sevdiği Montessori etkinlikleridir. Çocukların boylarına uygun araçları kolay erişilebilir bir yerde tutarak ve çocuğunuzu eldeki etkinliğe katılmaya teşvik ederek bu ilgiyi canlandırabilirsiniz.