X

Serum Fizyolojik Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?


 • Serum Fizyolojik Nedir


  Burun ve göz temizliğinde kullanılan, bilhassa burun tıkanıklığına iyi gelen serum fizyolojik nedir, içinde ne var, nasıl kullanılır gibi aklınıza takılan tüm soruların yanıtını tüm detaylarıyla bu yazıya bulabilirsiniz.

  Serum Fizyolojik Nedir?


  Halk dilinde tuzlu su olarak bilinen serum fizyolojik kısaca; Vücuda asidik ya da bazik etkili bir zarar olmayan, izotonik yapıda, tıp biliminde kullanılan bir serum türüdür, tuzlu su çözeltisidir.

  Pratik ve hijyenik olduğu için en çok tercih edilen serum fizyolojik çeşidi olan Gifrer Serum Fizyolojik Damla, küçük kullan at tüpler içinde satılıyor.

  Gifrer Serum Fizyolojik Damla fiyatını aşağıdaki linklerden öğrenebilir, fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

  N11

  Gifrer Serum Fizyolojik Damla
  Hepsiburada

  Gifrer Serum Fizyolojik Damla
  Serum Fizyolojik İçinde Ne Var?


  Serum fizyolojik içinde %0.9 NaCl izotonik eriyik bulunur. Osmotik bir yapıda olduğu için "fizyolojik" olarak bilinir.

  Serum Fizyolojik Ne İşe Yarar?  Serum Fizyolojik Ne İşe Yarar?


  Serum fizyolojik ne işe yarar ve ne için kullanılır sorularına yanıt olarak kısaca; mukus yüzünden zorlaşan burun temizliğinde kullanılır, fazla salgının yok edilmesinde faydalıdır, nemlendirici özelliği sayesinde yetişkinlerde burun kuruluğunu hızlıca giderir, yetişkinlerde ve çocuklarda göz temizliği ve hijyeni için kullanılabilir, diyebiliriz.

  Serum Fizyolojik Bebeklerde Kullanımı  Serum Fizyolojik Bebeklerde Kullanımı


  Serum fizyolojik, bebeklerde burun damlası olarak kullanılır. İçerisinde bir miktar antimikrobiyal etki nedeniyle tercih edilir. Geniz akıntısını giderdiği için özellikler pediatri grubunda nezle, öksürük, burun tıkanıklığı ve kış mevsiminde soğuk algınlığı durumlarında kullanılır.


  • Bebeklerde burun tıkanıklığı ciddi bir sorundur. Henüz ağızdan nefes almasını bilmeyen bebek, burnu tıkandığında huzursuz olur ve ağlar. Başka bir sorunu olmadığı halde sebepsiz yere ağlıyormuş gibi görünüyorsa, solunum yolları kontrol edilmelidir. Basit burun tıkanıklığı gibi sorunlarda uzman hekim tarafından serum fizyolojik kullanımı tavsiye edilecektir.


  Serum Fizyolojik Nasıl Kullanılır?


  Serum fizyolojik eczanelerde bulunan ve çeşitli sayılarda flakonlardan oluşan bir serumdur. Tek bir flakon, birkaç kez kullanılabilir. Uzman doktorun önerdiği miktarda, bebeğin her iki burun deliğine damlatılmak suretiyle kullanılır. Burun tıkanıklığı yoğun olan bebeklerde serum fizyolojik kullanımı günde 4 ila 6 sefer arasında olabilir.

  Serum Fizyolojik Fiyatı


  Gifrer marka 20'li flakon şeklinde satılan serum fizyoloğin güncel fiyatı 2020 yılı için 24 TL ile 30 TL arasında değişmektedir.

  Serum Fizyolojik Göze Damlatılır Mı?


  Serum fizyolojik, hijyenik bir sulu çözelti olduğu için sadece burun tıkanıklıklarında değil, mukoza kurumalarında da kullanılabilir. Böylece göz yaşının yetersiz olduğu durumlarda her iki göze 2'şer damla olmak üzere kullanılabilir. Ancak bebeklerde ve çocuklarda, göz için kullanım şekli ile miktarı mutlaka uzman bir hekim tarafından tavsiye edilmelidir. Aksi durumlarda ebeveynlerin kulaktan dolma bilgiler ile serum fizyolojiği göz ya da başka bir alanda kullanılması önerilmez.

  Serum Fizyolojik İle Burun Nasıl Temizlenir?


  Serum fizyolojik, doktorun önerdiği miktar ve koşullarda burna damlatılmak suretiyle kullanılır. Yeterli ölçülerde kullanıldığında, burun içerisinde toplanan mukus birikintisi, genize doğru akar ve burun kanalları açılır. Tıkanıklığın çok olduğu durumlarda genize akamayan birikinti için burun aspiratörü de kullanılabilir.
  Burun aspiratörleri, pompalı ve çift taraflı olarak ikiye ayrılır. Burna damlatılan birkaç damla serum fizyolojik ardından 5-10 dakika kadar beklenir. Bu esnada sulu çözelti burundaki kurumuş mukus tabakasını yumuşatacaktır. Daha sonra pompalı burun aspiratörü, bebeğin burnuna nazikçe yerleştirilir ve pompasına basılır. Gevşeme anında, burundaki mukuslar pompa ile birlikte gelecek ve burun kanalları açılacaktır.
  Çift taraflı burun aspiratörlerinde ise bir taraf ebeveynin ağzına alınır, diğer başlık bebeğin burnuna yerleştirilir. Aspiratörü kullanan kişi havayı içine çektiğinde, mukus birikintileri hortuma gelecektir. Aynı işlem diğer burun deliği için de uygulanır. Serum fizyolojik ile burun temizliği yapılırken, her kullanımda burun aspiratörünün başlığı hijyen koşulları nedeniyle değiştirilir.
 • Bebeğimizin doğduğu hafta anladık serum fizyolojik'in kıymetini. çünkü bebeklerin tıkalı burunlarını açmak için yenidoğandan itibaren doktorların tavsiye ettiği tek üründür. serum fizyolojik bir marka değil, halk arasında tuzlu su olarak da bilinen ve izotonik sodyum klorür çözeltisidir. geniz akıntısı, burun tıkanıklığı yaşayan bebeklerde kullanılıyor.

  günde 1-2 defa uygulayabiliyorsunuz, gerçekten çok etki ediyor. yazın sıcaktan kışın da kaloriferden kuruyor bebişlerin burunları. serum fizyolojik bu kuruyan ve tıkanan burunların açılması için çok etkili oluyor.

  enjektörlü olanlarını kesinlikle tavsiye etmiyorum, ilk kullanımda enjektör artık kullanılmaz hale geliyor, her kullanımda yeni enjektör gerektiği için hiç pratik değil. damla olanını tavsiye ederim.

  biz (bkz: gifrer serum fizyolojik damla) kullanıyoruz. tek kullanımlık tüpler içinde hazırlanmış oluyor, kullanıp atıyorsunuz her seferinde yeni bir tüp bebeğin burnuna değdiğinden oldukça hijyenik oluyor.


  şu aşağıdaki video'yu mutlaka izleyin, çok yararlı olmuş. bir doktor anlatıyor :)


  serum fizyolojik kullanımı
  nuna