X

Yenidoğan Bebeğin Kaka Yaparken Zorlanması: Sebepleri ve Çözümleri


 • Yenidoğan bebeklerde kaka yaparken zorlanma  Çoğu yenidoğan bebekte görülen en yaygın problemlerden biri de bu kaka yaparken zorlanma olayı. Minik sıpamın kaka yapmaya çalışırken ıkınıp kızarması ama yapamamasıyla başladım araştırmalara.

  Kesin bir çözümü ve ilacı yok bu durumun. Yenidoğan kakası sıvı olduğundan ve yenidoğan bebekler çoğunlukla yatar pozisyonda olduklarından kakalarını hissetmiyorlarmış. şu linkteki videoda çok açıklayıcı anlatılmış bu durumun nedenleri.

  Sizi endişelendiren bir durum varsa doktorunuza danışın, fakat doktorunuz bir problem yok diyorsa eve geldiğinizde bebek kakasını yapamıyor acaba doktor yanıldı mı diye kendinizi hırpalamayın.

  Yenidoğan bebeklerin kaka yaparken zorlanmasının 2 temel sebebi var, 1- Sindirim sistemi henüz gelişmediği için, 2-yukarıda bahsettiğim gibi yendioğan bebekler sürekli yatar pozisyonda olduklarından kaka yaparken zorlanıyorlar.

  Biz ne yaptık bebeğimizin kaka yaparken zorlanmasını hafifletmek için:

  1- Aşağıdaki videoda Ayşe Önerin önerdiği masaj ve egzersizleri uyguladık. Gerçekten işe yarıyor. Siz de çok yararını göreceksiniz.

  Bu masajı yaparken mutlaka bir bebek yağı kullanın. Biz bübchen bebek yağı kullandık. Diğer bebek yağları hep parfümlüydü. İçeriği en temiz bebek yağı bübchen.

  Bübchen bebek yağı Trendyol güncel fiyat için burayı tıklayın

  Bübchen bebek Yağı Ebebek güncel fiyatı için burayı tıklayın

  2- Karnına ve ayaklarına sıcak uygulamak çok iyi geldi. Yalnız sıcaklığı iyi ayarlayın, öyle aşırı sıcak yapmayın kesinlikle. Mesela karnına sıcak üflediğinizdeki ısı yeterli. Biz kiraz çekirdekli yastıklardan almıştık. Karnına ve ayağına uygulamak iyi geliyor. Tabi şart değil, sıcak üflemek de yeterli oluyor.

  Kiraz çekirdekli yastıkların güncel fiyatlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. 2 farklı site öneriyorum, fiyatları inceleyebilirsiniz.

  Trendyol güncel fiyatına bakmak için burayı tıklayın
  Ebebek güncel fiyatına bakmak burayı tıklayın


  Bu 2 uygulama sonrasında bebeğimiz artık kakasını daha rahat yapabiliyordu. kesinlikle size de tavsiye ederim. hemen geldim buraya ekledim, bize çare oldu belki başkalarına da çare olur.

  Aşağıdaki video'da bizim bebeğimize uyguladığımız masaj hareketleri var. Çok nazikçe uygulayın.


  ayşe öner masaj ve egzersiz
 • her emme sonrası mutlaka gazını çıkarmanızı tavsiye ederim. hatta emerken arada memeyi çıkarırsa, hava yuttuğunu fark ederseniz hemen dik pozisyona getirip sırtına hafifçe vurup gazını çıkartın. çünkü daha sonra o gaz bağırsaklara iniyor ve kaka yapmasını zorlaştırıyor. bebeğiniz ayağını çeke çeke, ıkınarak ağlıyorsa kakasını yapmaya çalışıyordur ve gaz problemi vardır.

  dik pozisyona getirdiğinizde hafifçe ense bölgesini sıkarsanız kafasını sallıyor o sırada yarattığı boşluktan gazı daha kolay çıkıyor.

  biz bu kaka yapamama durumunu (bkz: mamaroo ana kucağı) alarak çözmüş olabiliriz. tam emin değilim tabi ki, ama mamaroo kullanmaya başladıktan sonra kaka yapamama sebebiyle yaşanan sıkıntının azaldığını hissettik eşimle. şimdi yeni doğan bebeklerin kaka yapamamasının temel sebebi sürekli sırt üstü yatıyor olmaları. öyle olunca bizim gibi dik durup hareket edip bağırsaklarını harekete geçiremiyorlar. çözüm için bebeği dik tutup uzun uzun yürümek yarıyor açıkçası. ama günde 5-6 kere kaka yapıyorlar, ve gecesi gündüzü yok maalesef. alıp bebeği saatten bağımsız yürüyeceksin yani.

  4moms mamaroo ana kucağı
  4moms mamaroo ana kucağı  mamaroo nerede yaradı derseniz, mamaroo'yu en dik konumda kullanıyorduk çünkü etrafa bakmayı çok seviyordu ufaklık. daha ilk kullanışımızda, ki anca 1 saat falan durmuştu üzerinde, kakalar bezden taştı, ortalık epey battı :) sonraki günlerde de bu durum sıkça yaşanınca demeye başladık eşimle, kakası varsa mamaroo'yu bildiğin tuvalet olarak kullanıyor diye. tabi bir süre sonra alışıyor insan, kaka yaptığı gibi kapıyorsun bebeği, bulaşma falan olmuyor öyle olunca :)

  açıkçası çok ucuz bir çözüm değil ama hem bebeğimizin mutluluğu, ki cidden uykuya dalmasına da çok yardımcı oldu, hem de bizim gece uykularımız için değdi. ilk zamanlar malum çok zor geçebiliyor, 10 dakika bile bazen o kadar değerli oluyor ki.

  Mamaroo Trendyol'da var, hatta fiyatı mağazalara göre epey uygun şu anda. Mutlaka bir göz atın.
  mamaroo trendyol fiyatı için tık tık

  Bir de joker'de satılıyor. mamaroo joker fiyatına bakmak için tık tık
 • yüz üstü zaman geçirmesini sağlayın. aşağıdaki videoda gösterildiği gibi yapın. ben mesela hafif sırt üstü uzanıyorum bebişi de yüz üstü pozisyonda göğsüme yatırıyorum böylece kafası daha yukarıda kalıp kusmayı da önlüyor, reflü pozisyonu oluşuyor. yüz üstü zaman geçirme bebeklerin gelişimi için çok önemli üstelik kolay gaz çıkarmalarını ve kakalarını rahat yapmalarını sağlıyor.


  yeni doğan yüz üstü durması
  berry
 • bizde de var bu sorun. 2 ayı geçince biraz azalıyor ama yine de devam ediyor. yenidoğan bebeğin kaka yaparken zorlanmasını önlemek için en iyi yöntem karnına masaj yapılması ve pedal çevirme hareketinin uygulanması. aynen aşağıdaki videodaki gibi.


  yenidoğan kaka yapamama problemine çözüm
  coolmom
 • bebekte bu kaka yaparken zorlanma durumu hiç geçmeyecek sanıyorduk çok şükür ki 3. ay bitiminde bu problem de bitti gitti. bu yüzden sabırlı olun, bazı bebekler bu sorunu çok yaşıyor ama dediğim gibi geçiyor. biz bu problemle çok uğraştık, doktorumuz normal bir durum olduğunu söylemişti, masaj yapmak, karnına sıcak bir bez koyup (tabi aşırı sıcak olup tenini yakmasın aman dikkat) bekletmek çok işe yarıyor. ben burada yazılanları uyguladım hep çok iyi geldi. size de öneririm mutlaka uygulayın ve dediğim gibi 3. aydan sonra bitiyor artık bağırsaklar bir düzene giriyor :)
 • denizce
 • merhabalar,

  masaj çok etkili oluyor. göbek deliğinin olduğu yerden sağa doğru yuvarlak çizerek masaj yapın, sindirim için çok faydalı. bir de göbeğine sıcak çok iyi geliyor, göbüşüne sıcak sıcak üflemeniz bile yeterli olacaktır :)
  ophelia