denizce, 24.03.2018 - 01:20:40 tarihinden beri Bebek Sözlük üyesi :)


denizce - Tüm Yazıları

 • merhabalar,

  4 moms mamaroo ana kucağı fiyatı amazon'da inanılmaz bir indirime girmiş. indirimli fiyat üzerinden ekstra %20 indirim yapıyorlar. türkiye'de en ucuza 2000tl'ye var. fakat şu aralar amazondan sipariş verirseniz gümrük ve kargo ücretleri dahil 1600 tl falan ediyor. hatta siyah renk olanı daha da indirimli.

  4moms mamaroo ana kucağı:
  4moms mamaroo ana kucağı


  amazon mamaroo indirimine gitmek için buraya tık tık
  ürünü sepete eklediğinizde, sepette %20 ekstra indirim yapıyor.

  bu fiyata kesinlikle kaçırmayın, 4moms mamaroo ana kucağını biz kullanıyoruz harika bir ana kucağı. çok memnunuz. mamaroo ana kucağında farklı sallanma fonksiyonları var. gerçekten de bebeği anne kucağındaymış gibi salladığı için bebeği sakinleştiriyor.

  mamaroo ana kucağı fiyatı:
  mamaroo ana kucağı fiyatı

  joker'de de satılıyor. mamaroo ana kucağı fiyatı için tık tık

  4 moms mamaroo ana kucağı:
 • kullanışlı bebek arabası tavsiyeleri arıyorsanız şu başlık da çok işinize yarar.

  (bkz: bebek arabası tavsiyeleri)
 • kullanıp memnun kaldığımız, tavsiye ettiğimiz en kullanışlı bebek arabası marka ve modelleri bu başlıkta toplayalım.

  biz (bkz: mamas papas armadillo flip xt2) bebek arabası kullanıyoruz. oğlum 8 aylık oldu, bu 8 aylık bir kullanım sonrasında, az çok tecrübelerim oluştuğu için size bebek arabası önerisinde bulunabilirim.

  evet kendi bebek arabamızı size gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim. gerçekten çok kullanışlı bir bebek arabası.

  1- öncelikle hafif bir bebek arabası ama aynı zamanda bebeği sallamıyor.

  2-tekerlekleri ne çok büyük ne çok küçük. bu yüzden sokakta kullanırken rahat. kaldırım taşlı bir sokakta kullandım mesela hiç zorlanmadım. aynı zamanda hantal değil, mesela bir avm'ye gittiğimizde uzay mekiği gibi durmuyor. mağaza içleri dar zaten, bir de o hantal bebek arabalarıyla mağaza gezmek can sıkıcı olmalı. neyse ki biz bu konuda hiç zorlanmadık :)

  3-açıp kapatması çok rahat. ya bu o kadar önemli bir özellikmiş ki anlatamam. her zaman yanınızda size yardım eden biri olmayacak. bir yandan bebeğinizi tutarken bir yandan da tek elle çat çut açıp kapatabiliyorsunuz.

  4- bagajda yer kaplamıyor. bizim opel corsa'mız var mesela, bagajı küçücük bir şey. mamas papas armadillo flip xt2 katlandığında çok rahat sığıyor.

  bir de şu başlığa göz atabilirsiniz. (bkz: mamas papas armadillo flip xt2 kullananlar)

  eğer ki gerçekten kullanışlı bir bebek arabası arıyorsanız işte tüm bu yazdığım sebeplerden ötürü içiniz rahat bir şekilde mamas papas armadillo flip xt2'yi tercih edebilirsiniz.
 • gönlümüze göre bir bebek yatağı sonunda bulduk a dostlar :) insan bebeği için olmuşken en iyisi olsun istiyor. hem bebek yatağı bebeğin omurga gelişimi açısından çok önemli.

  aşağıdaki yazıyı okumadan kestirmeden öğrenmek istiyorsanız en iyi bebek yatağı lateks olanlar, biz onlardan aldık.

  öncelikle bebek yatağını seçmek için bebeğiniz 6 aylık olana kadar zamanınız var
  neden mi?

  çünkü ilk 6 aylık dönemde bebek yatağı yerine anne yanı beşik kullanmak çok daha rahat oldu ve uzmanlar da anne yanı beşik kullanımını öneriyor. bu konuda daha detaylı bilgi için (bkz: anne yanı beşik kullanımı)
  başlığına bakabilirsiniz.

  bebek yatağına dönecek olursak, en iyi bebek yatağı hangisidir?

  lateks yataklar
  lateks yataklar, ağaçlardan elde edilen kauçuk suyunun çeşitli işlemlerden geçip süngere dönüştürülmesiyle elde ediliyor. bu yataklar %100 doğal da olabilir, lateks + sentetik karışımlı da olabilir. tabi %100 doğal lateks yataklar daha pahalıdır.
  lateks yatakların en belirgin özelliği yapısındaki geniş hava kanallarıyla hava akışına olanak sağlamasıdır. bu sayede alerji riski çok düşüktür. bu yüzden doğal olması sebebiyle uzmanlar da bebeğiniz için lateks yatak almanızı önerirler. biz de bebeğimize lateks yatak aldık.

  doğal lateks yatak:
  doğal lateks yatak

  yaylı yataklar
  bu yataklar, çelik yaylar ve bunları destekleyen sünger ve elyaf malzemeden oluşur. bu şekilde yatağın vücuda destek verebilir ve esneme özelliği de yüksektir. tercihiniz yaylı yatak olacaksa orta sert yaylı yatak bebekler için daha uygun olur.

  yaylı yatak:
  yaylı yatak


  visko yataklar
  bu yataklar, üzerine oturduğunuzda ya da yattığınızda vücudunuzun şeklini alan süngerden oluşur. vücudumuzun doğal şeklini aldığı ve yay içermeyip omurgayı desteklediği için ortopediktir. fakat bu vücudun şeklini alan yapısı nedeniyle bebekler ve çocuklar içine gömülebileceği ve boğulma riski oluşturabileceği için uzmanlar bebek yatağı alırken visko yatakları pek önermiyorlar.

  visko yatak:
  visko yatak


  pamuk/yün yataklar
  pamuk ya da yün yataklar doğal olsalar da, alerjiye sebep olan organizmalara rahat ortam sağlamaları açısından pek tercih edilmemeli. ayrıca kullandıkça yapısı inceleceğinden, vücudu desteklemez ve omurga gelişimi için çok sağlıklı bir seçim olmayabilir. ayrıca temizliği de zordur.

  yukarıda belirttiğim gibi, en iyi bebek yatağı lateks malzeme ile yapılan bebek yatağı olarak görünüyor biz de bu yüzden bebeğimize lateks yatak seçtik. umarım sizin seçiminizde yardımcı olmuşumdur :)
 • merhabalar,

  bebeğim 6 aylık oldu, su vermeye başladık. suluk tavsiyesi istiyorum. siz suyu ilk nasıl verdiniz? sızdırmaz suluklar var, hangi marka daha iyi siz ne kullandınız?
 • mamaroo kullanırken, bebek 5 aylığı geçtiğinde daha da dikkatli olmanız gerekiyor, eskisi gibi üstünde sabit durmuyor çünkü. özellikle kemerini bağlamayı ihmal etmeyin. hele hele 6 aylık olduğunda tam dik pozisyonda bırakıp mutfağa bile gitmeyin. 2 saniye mutfaktan biberon almaya gittiğimde çok şükür kemeri bağlıydı ama bizimki aşağıya sarkmıştı o gün çok endişelendim.
 • kauçuk emzik kullanıyoruz, olumlu yönleri olduğu gibi olumsuz yönleri de var. ben deneyimlerime göre kauçuk emziğin olumlu ve olumsuz taraflarını yazayım siz ona göre karar verin.

  kauçuk emzik olumlu yönleri:
  1- kauçuk ağacı reçinesinden yapıldığı için tamamen doğaldır ve oldukça elastik bir yapısı olduğu için anne memesine yakındır. ağaçtan yapıldığı için de içiniz rahat oluyor, sonuçta doğal malzeme. çoğu bebek seviyor. bizim bebeğimiz de sevdi. fakat kendine has bir kokusu olduğu için başta silikon emzik kullanmışsa bebeğiniz kauçuk emzik sevmeyebilir. eğer kauçuk emzik kullanma gibi bir tercihiniz varsa bebeğinizin ilk emziği kauçuk olmalı aklınızda bulunsun.
  2-sadece ucu kauçuk sapı sert aksamlı emzik kesinlikle almayın. alacaksanız her tarafı kauçuk şu aşağıdaki resimdeki gibi bir emzik alın. her tarafı kauçuk olursa emzik bebeğin kafasının yanına falan düştüğünde çok yumuşak olduğu için zararı olmuyor. ayrıca steril etmesi de dertsiz olur her tarafı kauçuk olursa.

  kauçuk emzik:
  kauçuk emzik


  olumsuz yönleri:
  1- reçineden yapıldığı için biraz yapışkanımsı bir yapısı var böyle olduğu için, kumaşın pamuğunu, tozunu vs. hep üstünde topluyor sürekli yıkamak gerekiyor. mesela bebeğin giysisine düşse hemen üzerinde pamuk birikintileri oluşuyor.
  2- çabuk deforme oluyor, bebeğinize vermeden önce gözlemeniz lazım kopma vs. var mı diye.

  işte böyle karar sizin. biz her tarafı medikal silikon bir emziği daha kullanışlı bulduk. ama dikkat avent soothie içine parmak sıkıştırıyorlar, her tarafı medikal silikon ama soothie'deki gibi parmak sıkışacak yeri olmayan bir emzik tavsiye ederim. silikon olanlar daha dayanıklı oluyorlar ve toz tutmuyorlar.
 • ebebek'te satılan bir malt içeceği olan promalt'ı kullandım ve evet promalt süt artırıyor. ama bu sadece promaltın süt artırması durumu değil, bu tarz tüm içecekler anne sütünü artırır. eğer hazırda bulunsun diyorsanuz atın 3-5 tane bulunsun. fakat promalt yerine meyve kompostosu da anne sütünü artırıyor. ben iki türlüsünü de denedim. komposto bulunmadığı zamanlarda promalt kullandım. kendim deneyimlediğim için promalt'ın süt artırdığını söyleyebilirim. dolabımda hep bulunur.
 • bebek için emzik seçimi çok da kolay olmuyor kendimden biliyorum. şimdi bebeğim çok şükür 6 aylık oldu deneyimlerimi aktarayım siz de ona göre bebeğiniz için en doğru emziği seçin.

  öncelikle bebeğinizin yaşı, kaç aylık olduğu çok önemli. yeni doğansa elbette yenidoğan emzik almanız gerekli, zaten emziklerin üzerinde yazar. fakat asıl problem emzik neyden yapılmış olmalı nasıl olmalı?

  1- öncelikli olarak her tarafı medikal silikon ya da her tarafı kauçuk olan bir emzik seçmenizi tavsiye ederim. fakat aklınızda olsun kauçuk olanlar doğal yapısından dolayı yapışkan gibi çok toz, ip vs. topluyor sürekli yıkamanız gerekiyor ayrıca çok kısa sürede deforme oluyor, kopma vs. var mı diye sürekli kontrol etmeniz lazım. medikal silikon emzikler daha kullanışlı.
  yani şu aşağıdaki resimlerdeki gibi olsun. (eğer silikon alacaksanız sadece silikon yazanlardan değil medikal/tıbbi silikon yazanlardan alın) çünkü plastik/sert aksamlı olanlar bebeğin yakınına düştüğünde bebeğin kafasının vs. bu sert plastikli emziğin üzerine gelmesi tehlike yaratıyor. bir de bebek emerken plastik/sert aksamlı olanlar ağız kısmına yapıştığı için ağzının etrafında kırmızı bir iz oluşturuyor. bu demektir ki bebeğin teninde bir baskı oluşturmuş, bebeğinizi böyle rahatsız hissettirmeyin kesinlikle. bir de her tarafı silikon ya da kauçuk olan bir emziği dezenfekte etmesi de kolay, kaynatın, kaynamış suda bekletin ya da steril edin. sert/plastik aksamlı olanların sıcak suyla temasında ne tür kimyasallar yaydığını da bilemezsiniz. en altta bu tavsiye etmediğim sert/plastik kaplı emzik resmini de ekliyorum örnek olsun diye.


  kauçuk emzik:
  kauçuk emzik  silikon emzik:
  silikon emzik  tavsiye etmediğim plastik aksamlı emzik:
  tavsiye etmediğim plastik aksamlı emzik


  2- eğer emzikte boşluk varsa, parmak girebiliyorsa mesela geniş bir boşluk olsun. bizde avent soothie vardı mesela bebeğimiz baş parmağını sokuyordu oraya, 6. aya gelip parmağı büyüdüğünde parmağının orada sıkışıp kaldığını fark ettik. sonra kullanmayı bıraktık.

  3- ortodontik bir emzik olduğuna emin olun. eğer ortodontik ise üzerinde yazar.
 • biz bebeğimiz 6. aya gelene kadar philips avent soothie emzik kullandık. başlarda çok memnun kaldık.

  philips avent soothie emzik olumlu tarafları

  1- bu emzik medikal silikondan yapıldığı için malzemesi çok kaliteli.
  2- her tarafı silikon olduğu için bebek emziği sağına soluna düşürdüğünde üzerine kafası, kolu vs geldiğinde zarar vermiyorlar. diğer emziklerde plastik kısım var mesela çok tehlikeli. onlardan da almıştık mesela ilk kullanımda bunu fark edip kullanmadık.
  3- büyük olması bebeğin ağzına tam girmemesi ideal, bebişler her şeyi yutma eğilimindeler çünkü.
  4- kaynatabilirsiniz, kaynamış suda bekletebilirsiniz, steril edebilirsiniz bir şeycik olmaz. plastik bir aksamı yok çünkü her tarafı silikon.
  5- ortodontik

  philips avent soothie emzik olumsuz yönleri

  1- 1 tane ve gerçekten çok can sıkıcı bir olumsuz yönü var bu emziğin. şimdi bu philips avent soothie emziğin parmağınızın girdiği bir bölüm var ya, işte oraya bebeğimiz baş parmağını sokuyordu. başlarda problem olmadı, çünkü sonra bir iki kıpırdamada kendi kendine çıkıyordu. fakat o eller tombikleştikçe 6. ayda bir gün parmağının içeride kaldığını ve ağız suyu ile de vakum yapıp çıkmadığını fark ettim endişeyle. hemen çıkarttım tabi bir baktım parmak kıpkırmızı olmuş, içim gitti. allahtan sürekli gözlemlediğim için hemen fark ettim. siz siz olun sürekli gözlemleyin bebeğinizi, hiç aklınıza gelmeyecek şeyler olabiliyor işte.

  velhasıl kelam bu olaydan sonra bu emzikleri kullanmadık. bunun yerine her tarafı kauçuk emzik kullanmaya başladık. biliyorsunuz kauçuk tamamen doğal oluyor, ağaçtan yapılıyor. içiniz rahat bu emziklerden kullanabilirsiniz. her tarafı kauçuk olduğu için yukarıda saydığım olumlu yönleri de barındırıyor tabi. özellikle eğer yenidoğan için arıyorsanız kauçuk ile başlamanızı öneririm ki bebeğiniz kauçuğa alışsın. biz chicco her tarafı kauçuk emzik aldık. memnunuz, şu an gözlemlediğim olumsuz bir tarafı yok.


  her tarafı kauçuk emzik:
  her tarafı kauçuk emzik
 • nuk silikon uçlu mama kaşığı kullandık ve çok memnun kaldık tavsiye etmeye geldim :) biz doktorumuzun tavsiyesiyle 4. ayın ortasında ek gıda tadımları yaptık ve bebeğime uygun mama kaşığı çok aradım. kimi plastikten yapılma, kimi çok az miktar alıyor, kimi içinden su sızdırıyor falan filan. sonunda bu nuk mama kaşığını buldum oh be dedim. aldığı miktar, yumuşaklığı, silikon olması, yıkanması gerçekten çok pratik.


  nuk silikon uçlu mama kaşığı:
  nuk silikon uçlu mama kaşığı
 • mama kaşığı tavsiyesi istemiştim ama sonra kendim deneyerek ideal mama kaşığına ulaştım :) 4. aydan sonra kullanabileceğiniz nuk silikon uçlu mama kaşığını öneririm. ilk kez gıda tattırdığımız bebeğimize bu mama kaşığını kullanarak çok rahat mama verdik. bir kere silikon olduğu için hem sağlıklı hem de çok yumuşak. yıkaması vs. çok pratik, kaynatabiliyorsunuz direkt. içine aldığı mama miktarı ne çok fazla ne çok az siz ayarlayabiliyorsunuz. ilaç bile vermesi çok rahat.

  mama kaşığı tavsiyesi nuk mama kaşığı:
  mama kaşığı tavsiyesi nuk mama kaşığı
 • (bkz: ek gıdaya geçişte kabızlık nasıl geçer) başlığına da yazığım gibi kabızlık önlemede ve geçirmede zeytinyağı çok önemli. kabızlığı önlemek için pürelerin içine bir çay kaşığı zeytinyağı koymanızı öneririm. bu sayede biz ek gıdaya geçerken kabızlık yaşamadık pek öyle. bir de sıvı katı dengesine çok dikkat edin. havuç, patates, muz gibi besinleri art arda vermemenizi öneririm.
 • zeytinyağı kabızlığı hem önlüyor hem de kabız olan bebeklere çok iyi geliyor. pürelerin içine bir çay kaşığı zeytinyağı koymanızı öneririm. bu sayede biz ek gıdaya geçerken kabızlık yaşamadık pek öyle. tabi ben sıvı katı dengesine çok dikkat etmiştim.
 • anne sütüyle yoğurt yapımı mümkün. fakat tutturmak gerçekten çok zor. oldukça sıvı kıvamda olabiliyor. burada daha önce bir arkadaş bu tarifi vermişti, o tarifi yaptım.

  200ml anne sütü
  6-7 ölçek 1 numaralı formul mama
  1 tatlı kaşığı ev yoğurdu
  1 tatlı kaşığı activia tarzı probiyotik yoğurt (eğer siz ev yoğurdunuzu probiyotik maya ile yaptıysanız buna gerek yok)
  42 derecede 6-7 saat mayalanıyor.
 • yenidoğan bebeklerde, özellikle ikinci aydan sonra oluşan yaygın bir durummuş bu kulak arkası kuruluğu. bebeğimiz elini kulağının arkasına götürüp kaşımaya çalışırken fark ettik. hatta kulak arkasında isilik gibi küçük kırmızı noktacıklar da oluşmuştu. doktorumuz krem önermişti. sürdük geçti.
 • ben bu canyon travel sistem'i inceleme fırsatı buldum. port bebesi oto koltuğu içinde olması avantajlı ama bana biraz ağır geldi açıkçası. bir de oto koltuğu biraz fazla çukur. ilk 6 ay bebekler ne kadar yatar pozisyonda olursa o kadar iyi. incelemeden bebek arabası almayın bence.
 • merhabalar,
  ek gıdaya geçme aşamasında olan bebeğim için mama kaşığı tavsiyesi arıyorum. bir sürü çeşit ve marka arasında sıkıştım kaldım. yok mu tavsiyesi olan? :)
 • daphne26
  ben de mustela ve sudocrem kullanıyorum ama sudocrem içinde (bkz: bha) varmış, koşup hemen içindekiler kısmına baktım öyleymiş gerçekten. onu da buradan bir anne yazınca öğrenmiştim, hemen araştırdım bu maddeyi gerçekten zararlı bir kimyasal, uzun uzun yazdım hatta buraya. çok sevdiğim bir krem bu üzüldüm açıkçası. sadece mustela kullanıyoruz şimdi. bübchen'i de deneyeceğim, onun içeriğinde de bha yok.
 • bir sadık sudocrem kullanan anne olarak içinde (bkz: bha) olduğunu öğrendikten sonra resmen küstüm bu kreme. o kadar mucize etkili bir krem ki bu ne demeye bha koymuşlar sinir oldum ya. neyse sudocrem kullananlar, en azından her alt almada değil, bebeğiniz pişik olmuşsa şıp diye geçsin istiyorsanız nadiren kullanabilirsiniz ama içinde bha olduğunu bilin.
 • ben bir ürün keşfettim ve inanılmaz memnun kaldım, şimdi bebeğim 6 aylık oldu keşke hamileyken alsaydım da ta en baştan kullansaydım dedim. bu ürünü tavsiye ederim, mümkünse siz hamileyken alın çok yararını göreceksiniz.
  bizim bebiş çok hareketli, alt değiştirme sırasında elleri kirlenecek diye sıkıntılanıyordum amazon'da şöyle bir ürün keşfettim, türkiye'de yok. ay bir rahatladım sormayın. sizin de bebeğiniz çok kıpırdak ise siz de rahat ederseniz bu ürünü tavsiye ederim :)

  not: ürünün daha ucuzları taklit olanlar, hiç memnun kalmamışlar o yüzden taklit tavsiye etmiyorum çünkü artık malzeme ile yapıyorlar, bebeğiniz için zararlı olabilir. bu üründe "yeni materyalden yapılmıştır" yazısı var.

  incelemek için tık tık


  ürün bu:
  ürün bu  bu da videosu:
 • alt değiştirme püf noktası olur mu bilmiyorum ama fikir olsun size de, bizim bebiş çok hareketli, alt değiştirme sırasında elleri kirlenecek diye sıkıntılanıyordum amazon'da şöyle bir ürün keşfettim, türkiye'de yok. ay bir rahatladım sormayın. sizin de bebeğiniz çok kıpırdak ise siz de rahat ederseniz bu ürünü tavsiye ederim :)

  not: ürünün daha ucuzları taklit olanlar, hiç memnun kalmamışlar o yüzden taklit tavsiye etmiyorum çünkü artık malzeme ile yapıyorlar, bebeğiniz için zararlı olabilir. bu üründe "yeni materyalden yapılmıştır" yazısı var.


  ürün bu:
  ürün bu  bu da videosu:
 • hamile anneler bebek giyim alışverişi yaparken çorapları büyük alın. hatta 0-6 ay almayın, daha büyük alın. yıkayınca küçücük kalıyor zaten. bir de bebeğin bileklerini sıkıyor, kırmızı kırmızı iz çıktığını görünce canınız sıkılıyor hiç gerek yok bebişlere öyle sıkı çoraplar giydirmeye.
 • bir de ben alt değiştirme püf noktası vereyim. yeni bezin üstüne bir iki kat kağıt havlu yerleştirin. böylelikle eski bezi aldığınızda bebeğin kakalı poposu kağıt havluya değecek, popoyu temizlediğinizde kağıt peçeteyi atıyorsunuz yeni bez hiç bir kirlilik oluşmadan mis gibi tertemiz kalıyor.
 • bebek anne karnında sıkış tepiş durmaya alıştığı ve orada huzurlu olduğu için kundak yapılır. yani yendioğan bebek yeni dünyasını çok yadırgamasın, huzurlu olsun diye anne karnındaki gibi bir ortam sağlamaktır aslında kundak yapmak. o yüzden bebek kundaklanmayı sever ve kundaklanınca huzurlu olur. fakat önemli olan doğru şekilde kundaklamak, kemik gelişimine zarar vermeden, bebek ergonomisine dikkat ederek kundak yapmak gerekir.

  ben çok araştırdım bu konuyu ve en sağlıklısı bebeğin sadece üst tarafını, kolları iki yana gelecek şekilde kundaklamak. yenidoğan döneminde bebeğin kolları göğsüne gelecek şekilde de kundaklayabilirsiniz. ama bacaklara dokunmayın, bacaklar açık kalsın.
 • bebeklerde gaz sancısına çözümler için şu başlıklara da bakabilirsiniz.

  (bkz: bebeklerde gaz sancısı için öneriler)
  (bkz: yenidoğan gaz problemine çözüm)
 • bir memeden az süt gelmesi gayet doğal bir durummuş. fakat sürekli aynı memeden emzirirseniz, emzirmediğiniz diğer memede süt azalıyor bunu bilin. hatta bir süre sonra o memede süt tamamen kesilebilir de. bunun olmasını istemiyorsanız mutlaka 2 memenizi de emzirin.
  ben yaşadım bu durumu, neyse ki süt tamamen gitmemişti, ama azalmıştı.
  o memedeki sütü sağarak arttırdım. süt o kadar azalmış ki, artık gelmeyecek diye de korkmadım değil. 1 hafta 10 gün sonra yeniden süt gelmeye başladı.
 • pişik için benim önerim, alt değiştirirken bebeğinizin altı bir süre açık kalsın, mesela 5 dakika kadar. tabi ortam da soğuk olmasın buna dikkat edin. bebeğin altının bir süre açık kalması hava alması yani oksijenle temas etmesi gerekir. pişik zaten bebeğin altı havasız kaldığı için oluyor. bu yüzden alt açma esnasında bebeğinizin teni havayla ne kadar temas ederse o kadar iyileşir, hatta pişik de olmaz.
 • memedeki sütün tadının değişmesi gibi bir durum yaşayan var mı benim gibi? sürekli aynı memeden emziriyordum bir kaç gün boyunca sonra diğer memeyi verdiğimde bebeğimin reddettiğini fark ettim. önce anlamadım tabi ama sonra tadına bakınca gördüm ki sütün tadı şekerli değildi. şekersizdi, hatta hafif tuzlu gibiydi.

  hatta o memedeki süt o kadar azalmış ki, artık gelmeyecek diye de korkmadım değil. sonra o memedeki sütü sürekli sağdım. 1 hafta 10 gün sonra yeniden süt gelmeye başladı. hatta tadı da eski haline geldi, bebeğim de artık içiyor.

  siz de böyle memedeki süt tadının değişmesi gibi bir durum yaşarsanız benim yaptığımı deneyin. yardımcı olabilmişsem ne mutlu bana.
 • mutlaka ama mutlaka anne karnındayken bebeğe müzik dinletin. ben de denedim bunu ve doğduktan sonra o melodinin bebeğimi nasıl rahatlattığını gördükçe iyi ki de yapmışım dedim.
 • öncelikle ana kucağı nedir onu anlatayım ondan sonra ana kucağı tavsiyesi veririm. bu arada benim vereceğim tavsiye oto koltuğu olan ana kucaklarından değil. evde kullanacağınız ana kucaklarından.

  bebeğim olmadan önce gördüğüm bazı bebek ürünlerinin mantığını çözememiştim. bunlardan biri de ana kucağı. nedir yani bu ana kucağı diyordum bebeğin yatağı vs. var ne gerek var bir de ana kucağına. ama mantık şuymuş, bebekler 6 aya kadar oturamıyorlar. ilk 1 aydan sonra da artık meraklı gözlerle çevreyi incelemeye başlıyor düz bir şekilde 6 ay yatıp duramaz ya. hah işte bu ana kucağı kafa kısmını orantılı bir şekilde biraz daha yukarıda tutuyor. böylece hem kusmanın da önüne geçiyor. bir de bebekler anne karnında böyle dar bir şekilde durmaya alışmış, bu kucaklar da bebeğe bu hissi verdiği için, elini kolunu sardığı için, bebeği rahatlatıyor.
  bir ana kucağı alacaksanız mutlaka yüksekliği ayarlanabilen bir tane seçin. çünkü bebek ay ay büyüdükçe kafa kısmı biraz daha yükselince daha da mutlu oluyor.
  biz mamaroo ana kucağı aldık. evet pahalı bir seçim oldu ama parasını son kuruşuna kadar hak etti diyebilirim.
  biz 1. ayın sonunda aldığımız için bebeğimiz alıştı. ama siz bu yazıyı bebeğiniz 4 aylıkken falan okuyorsanız biraz geç olabilir.
  öncelikle mamaroo'nun farklı sallanma opsiyonları var. bebeğimi emzirdikten sonra hemen biraz daha dik bir şekilde mamaroo'ya koydum mesela, arabayla geziyormuş şekilde sallanma opsiyonu var, car ride deniyor, bu sallanma şekli sindirim açısından rahat ettirdi. diğer türlü kucağımızda nasıl tutarsak tutalım kusuyordu. ama mamaroo'ya koyunca hem uykuya rahat daldı hem de böylelikle kusmadı.
  pahalı bir seçenek ama let go ile satması kolay bu gereçleri bir de bu tarafından bakın.
 • pişik kremi tavsiyesi istiyorsanız buyurun :)

  (bkz: en iyi pişik kremi)
 • bizim de kullandığımız o ünlü pişik kremi sudocrem'in de içinde bha varmış. çok yazık :(
 • sezaryen doğum yapacaksanız 1 gün öncesinden kayısı kompostosu hazırlayın hastaneye götürmek için. sonra bana dua ederseniz :) çünkü ameliyattan sonra karın kasınızı ağrıdan dolayı çalıştırması çok acılı olacak, ıkınmak imkansız gibi bir şey o ağrıyla, bu yüzden bol bol komposto tüketmelisiniz ameliyattan sonra ki kabız vs. olmayın, dışkınızı kolayca yapabilin. hastane yemek getiriyor komposto oluyor ama o miktarda komposto kesinlikle yeterli değil.
 • merhaba,
  bu ilaç oldukça yaygın kullanılan bir d vitamini takviyesi ve bebeklere de reçete ediliyor, her gün kullanılması öneriliyor. fakat içerisinde "tahminen karsinojen" kategorisinde bulunan, yani kansere yol açtığından şüphelenilen bir yağ koruyucu maddesi olan bha bulunmakta. (bkz: bha) başlığında daha detaylı bahsettim bha'nın ne olduğundan, belki bakmak istersiniz.
 • merhaba,
  bha (veya uzun adıyla butilhidroksianisol veya butillendirilmiş hidroksianisol (butylated hydroxyanisole)) e320 koduna sahip gıdaların içerisindeki yağ bileşenlerinin bozulmasını engelleme amacıyla kullanılan sentetik bir koruyucu maddedir. bu madde amerikan ulusal sağlık enstitüleri tarafından "tahmini karsinojen" yani kansere yol açtığı tahmin edilen maddeler arasında gösterilmektedir. bu madde bazı ülkelerde ve kaliforniya'da direkt karsinojen olarak geçiyor.
  bha'nın oldukça yaygın kullanım alanları bulunmaktadır. gıdalarda, gıda paketlerinde, özellikle kozmetik ürünlerinde, bazı ilaçlarda ve petrol türevi ürünlerinde bha kullanımına rastlanılmaktadır. bu tahmini kanserojen madde ne yazık ki bir çok bebek ürününde de gözükmekte. mesela tüm bebeklere kullanılması istenilen d vitamini damlalarının bazılarında var, mesela devit d3.
  geçen gün aile hekimimizin yanındaydık, klasik "d vitamini veriyor musunuz?" konusu geçerken bize devit d3 yerine çocuklara göre formüle edilmiş çok daha sağlıklı başka bir vitamin yazabildiğini söyleyince sevindik, çünkü şu anda kullanmakta olduğumuz ocean d görece biraz pahalı ve sgk karşılamıyor. neyse doktordan sonra eşim reçeteyi almaya gitti, bir kaç eczane dolaşmış bulabilmek için; yazılan ilaç pedia-d imiş bu arada. ama kötü haber, onun da içinde bha bulunuyormuş. sağlıklı ve daha ucuz bir d vitamini bulamadık kısacası ve ocean d'ye devam ediyoruz sırf bha sebebiyle.
  bir yandan ilk altı ay su bile vermeyin denilirken, bir yandan "tahmini karsinojen" kategorisinde bir madde içeren bir ilacı her gün vermemizi uygun görenlere ne yazık ki, ne desek boş.
 • sütünüzün yettiğini anlamak için bebeğinizin bıngıldağını da kontrol etmenizi öneririm. sonuç olarak sütünüz yetmemişse sıvı kaybı yaşıyor olabilir. doktorumuz sıvı kaybı yaşıyorsa bıngıldakta çökme oluyor demişti.

  (bkz: bebekte sıvı kaybı nasıl anlaşılır)
 • ilk 3 ay gelen anne sütü 2 çeşit süt içeriyor, ön süt ve son süt.

  bebeğiniz emmeye başladığında önce açık renkli ve kıvamsız olan ön süt geliyor. emdikten bir süre sonra yağlı olan ve asıl kilo yapan son süt geliyor. bu yüzden bebeğiniz emmeye başladığında hemen meme değişimi yapmayın. bırakın uzunca bir zaman aynı memeyi emsin, son süte ulaştığından emin olun.

  hemşireden edindiğim bilgiye göre, son süt alamayan bebek kilo da alamıyor ve dışkısı da yeşil renkli oluyor. son süte ulaşan bebeklerin dışkısı sarı renkli oluyor.
 • komik geldi ama ebebek kupon satmaya başlamış :) 150tl hediye kuponu satın alıp, mağazada 250tl'lik alıışveriş yapıyormuşsunuz bilginize.
 • bebekte sıvı kaybı belirtilerine çok dikkat etmeniz, sürekli takip etmeniz gerekir. özellikle yaz aylarında bunu sık sık yapmanızı öneririm. biz bu sıvı kaybı nasıl anlaşılır diye doktorumuza sormuştuk ve doktorumuz en pratik yöntemin bıngıldağını kontrol etmek olduğunu söylemişti. bebek bıngıldağında çökme varsa sıvı kaybı yaşıyor demekmiş.

  bir de özellikle ilk zamanlarda ön süt daha çok su içerir, eğer sürekli aynı meme ile emzirmeye devam ederseniz bebeğiniz ön süt yerine sürekli yağ bakımından zengin olan son sütü içmiş olacağından, sıvı kaybı yaşayabilir. hatta yine ilk 2 ayda memeden akan ilk sütün daha su gibi ve açık renkli olduğunu bebek içmeye devam ettikçe aynı memeyi bir süre emdikten sonra sütünüzün renginin değiştiğini fark etmişsinizdir. işte sonlara doğru son süt gelir ve o daha yoğun bir süttür.

  3. aydan sonra artık memelerden gelen süt içeriği dengeleniyor, ilk süt son süt karışıyor.
 • doktorumuzun bize sütünüzün yettiğini bebeğin çiş ve kaka yapma sıklığına bakarak anlayabilirsiniz demişti. bir de tabi düzenli olarak kilo kontrolü yapmanız gerek. günde 30 gram alması gerekiyormuş.
 • mustela stelatopia krem şampuanını şiddetle öneririm. bebeğin cildini kurutmadan temizliyor.
 • harika bir şampuan bu. parfüm vs yok içinde ve bebişimin saçını hem yumuşacık hem de tertemiz yapıyor.
 • bence en iyi pişik kremi kesinlikle sudocrem'dir. pişik olduğunda 2. gün geçirmişti çok şükür.
 • mamas papas armadillo bebek arabasıyla kullanabileceğiniz ana kucağı markası sadece cybex değil, başka marka ana kucakları da var fakat hangi marka ana kucağı kullanacaksanız o markanın mamas papas bebek arabasıyla kullanmak için aparatı var mı bir kontrol edin. her markanın böyle bir aparatı yok malesef.
 • bebekler için terletmeyen uyku tulumu almak istiyorsanız, tulumun tamamı pamuk, bambu gibi materyalden üretilmiş olmalı. dolgu maddesinin içi elyaf, polyester vs. olmamalı.
 • burada görünce bir araştırdım woolnat uyku tulumu diye. sanıyorum bir türk markası, yün kullanarak uyku tulumu üretmiş. bilemiyorum kalitesi nasıldır ama sağlıklı görünüyor. polyester vs. yok içinde en azından. tabi woolnat uyku tulumu kullanan biri yorum eklerse bir çok anne yararlanır bu bilgiden. bu arada ben ergo pouch kullanmıştım, memnun kaldım onu öneririm.
 • bebek uyku tulumu tavsiyeleri diye yazdığınızda her kafadan ayrı bir ses çıkıyor. deneyimli bir anne olarak size önerim, kesinlikle şu polyester olanlardan uzak durmanız. içi dolgulu olması şart değil, kalınca bir kumaştan ve tamamı pamuktan yapılmış olan bebek uyku tulumlarını tercih edin.

  illa dolgulu alacaksanız ergo pouch var, avustralya markası. şu aralar doların yükselmesine bağlı olarak fiyatı iyice uçuyor, ama dolgu malzemesi olarak bambu kullanıyorlar çok sağlıklı, biz kullandık memnun kaldık tavsiye ederim.

  polyester neden tercih etmemeniz gerekiyor:
  1- polyester terletir. bakmayın siz öyle yumuşacık durduğuna, havayı tamamen kesiyor. bebeklerin terlemesi demek kilo kaybetmeleri demek bunu unutmayın.
  2- hava almayı önlediği için bakteri oluşmasına sebep oluyor.
 • 28. haftadan bildiriyorum ben de karın ve göğüs bölgesinde mustela kullanıyorum. kalça ve basenler aklımın ucundan geçmezdi, demek o bölgeye de sürmek lazım. çok yararlı oldu teşekkürler.