X

doğum çantasında neler olmalı

 • hamile anne adayları, doğum çantasında neler olmalı? toplaşın anlatıyorum :)

  doğum çantası, bebekle hastaneden çıkarken lazım olacak ürünleri hazırda beklettiğiniz çanta.

  doğum çantası olarak kabin boy bir valiz kullanabilirsiniz. ama mutlaka 2 gözlü olsun, şu bir gözü fermuarla ayrılanlar var ben onlardan aldım.

  ben trendyol'dan almıştım, uygun fiyatlı orda buldum.

  benim aldığım valiz şuna yakın bir şey trendyol valiz

  farklı valiz modelleri için şu sitelere bakabilirsiniz:

  trendyol valiz modelleri için tık tık


  morhipo valiz modelleri için tık tık

  gelelim çantaya koyulması gerekenler listesine,

  ben bu listeyi çok araştırarak hazırlamıştım, kendi hastane çıkışımda çok rahat ettim. internette bir sürü çöp liste var, gereksiz ürünleri de kopyalayıp yapıştırmışlar. inanın boşuna ağırlık yapmaya hiç gerek yok.

  ben kendi doğum çantamı, hamileliğimin 28. haftasından itibaren hazır bulundurmuştum. sizin de o haftalarda hazırda bekletmenizde fayda var, bebek beklenen tarihten daha erken gelebilir çünkü.

  anne ihtiyacı ve bebek ihtiyacı olarak ikiye ayırmak gerekir.
  bu sete ben şunları koymuştum, çok da rahat ettim, işte o listem:

  bebek için,

  (bkz: hastane çıkışı seti) en önemlisi bebeğe giydireceklerinizin çıtçıtlı olması. sonra el kadar bebeğe üstten geçmeli şeyleri giydirirken çok zorlanırsanız benden söylemesi. bu hastane çıkışı, set olarak satılıyor, tek tek almak biraz zahmetli. özellikle organik içerikli setlerden tercih ettim ben. içinde şunlar vardı : 1-)battaniye, 2-)zıbın üstü, 3-)zıbın altı, 4-)iç zıbın, 5-)bere, 6-)badi, 7-)atlet, 8-)önlük, 9-)mendil, 10-)eldiven, 12-)çorap

  doğumunuz yazın ortasında cayır cayır sıcakta olsa bile yanınızda mutlaka bebeği kundaklamak için penye battaniye olsun. müslin battaniye de olur. 115 x 115 boyutlarında bir müslimn battaniye ideal. bebeğin giysileriyle birlikte ameliyathaneye giderken hemşirelere veriyorsunuz, onlar en son kundak yapmış olarak size teslim ediyorlar :)

  ben müslin battaniyeleri ebebek'ten almıştım. 4 tane aldım büyüklerinden, tam yetti. kundak yaparken, banyodan sonra, bebek arabasının, beşiğinin üstüne kullanıyorsunuz bu büyük boylar çok işe yarıyor.

  ebebek müslin battaniye çeşitlerine bakmak için tık tık

  kundak neden önemli? çünkü bebek anne karnında çıplak duruyor, oradaki sıcaklığa alışkın bu yüzden doğar doğmaz özellikle ilk gün sıcak tutmalısınız. ayrıca karnınızda sıkış tepiş duran bebeğiniz dünyaya geldiğinde olumsuz bir şok yaşamaması için aynı sıkış tepişliği sunmanız gerekir. birden bire dünyası değişiyor, daha rahat hissetmesi için anne karnında gibi hissetmesi lazım.

  (bkz: bebekbezi) en az sekiz-on tane olmalı, hangi marka olursa olsun yenidoğan olmasına dikkat edin

  (bkz: ağız mendili) bu da çok lazım oluyor en az on tane olsun. bir sürü marka ağız mendili denedim. bir çok ağız mendili ilk yıkamadan sonra dağılıyor sertleşiyor. en memnun kaldığım marka e-bebekteki penye hello baby. hem boyut olarak ideal, hem de yumuşacık, kaç kere yıkadım dağılmadı. fiyatı da çok uygun.

  ebebek ağız mendiline bakmak için tıktık

  (bkz: battaniye) kalınlığına mevsimine göre karar verirsiniz, ama mutlaka olsun, bazı setlerin içinde zaten var, almanıza gerek olmayabilir ama sette yoksa mutlaka alın

  (bkz: ıslak mendil) ben bunu kendi ihtiyacım için kullandım, bebek pamuğu ya da bezi ıslatıp kullanmak daha sağlıklı. uni baby yenidoğan ıslak mendili tavsiye ederim, içeriği temiz, saf su var sadece.

  (bkz: puset) ya da (bkz: ana kucağı) artık siz bebeğinizi taşımak için ne uygun görürseniz

  anne için,
  (bkz: gecelik) kalınlığına mevsimine göre siz karar verin, ama en az 2 adet olsun, kirlenebiliyor

  (bkz: terlik)

  sezaryen ya da normal doğum yapın fark etmiyor, kanamanız çok oluyor. o yüzden yanınıza külot ya da ped almayın. (bkz: depend emici külot) alın bir paket. inanılmaz rahat oluyor. diğer markaları bilmiyorum denemedim, ama bu marka bende hiç kaşıntı alerji falan yapmadı. ki doğumum yazın ortasında cayır cayır sıcaklarda oldu.

  ebebek depend emici külot fiyatına bakmak için tık tık

  (bkz: sütyen) emzirme sütyeni olsa iyi olur, 2 adet olsun, bir de (bkz: emzirme atleti) çıkmış

  (bkz: çorap) 3 tane farklı kalınlık ve boylarda olsun

  (bkz: el-yüz havlusu) ince, ağırlık yapmayanlardan seçin derim

  (bkz: toka) (bkz: saç bandı)

  (bkz: tarak)

  (bkz: göğüs pedi)

  (bkz: kozmetik ürünleri) bir allık bir ruj yeter bence

  (bkz: diş fırçası) (bkz: diş macunu)


  doğum çantasında neler olmalı
  doğum çantasında neler olmalı

 • mom2be
 • anne için;
  pijama takımı
  hırka
  çorap,terlik
  iç çamaşırı, emzirme sütyeni
  göğüs pedi, hijyenik ped
  diş macunu, diş fırçası
  tarak, toka

  bebek için;
  10lu ve 5li hastane çıkışı
  bebek bezi, islak mendil

  taburcu olurken;
  anneye eşofman takımı
  bebeğe anakucağı