X

yenidoğan oyuncakları

 • yenidoğan dönemi 0-3 ay'lık bir dönemi kapsıyor. yeni doğmuş 1 aylık bir bebe tabi ki hiç bir oyuncakla ilgilenmez, ama 2. aydan itibaren tepki vermeye başlıyorlar. özetle burada söylemek istediğim, eğer 0-3 aylık bebeğinize oyuncak arayışı içindeyseniz doğru başlıktasınız. bu bahsedeceğim oyuncakları 2. aydan sonra kullanabilirsiniz.

  1- bebeğin sesi takip etmesine olanak sağlayacak çıngırak tarzı bir oyuncak. ben yumuşak hayvan figürlerinin içine yerleştirilmiş çıngırakları tercih ettim. hatta ki kavrama becerisini de geliştirebilecek bir şey seçtim. araştırırken baby fehn markasını keşfettim. bu alman markası oyuncakları pamuktan üretiyor, içinde sağlığa zararlı bir şey yok. en önemlisi de bu marka oyuncakların makinede 30 derecede yıkanabiliyor olması. siz de bir göz atın. ben çok araştırdım, bu yazıyı okuyorsanız hiç tereddüt etmeden baby fehn oyuncakları alabilirsiniz. çünkü ülkemizde çok seçenek yok, baby fehn'in ürünlerini bulabildiğime şükrettim.

  2-bebeğin yukarıya yönelmesini, kollarını hareket ettirmesini sağlayan bu sayede motor becerilerini geliştiren bir oyuncak. kumaş kukla alabilirsiniz mesela, seslendirip hareket ettirince bayılıyorlar. oyun barı ya da oyun halısı. ama oyun halısı alırken dikkat edin, şu başlığı inceleyin.

  3- 3. ayda ağızlarına götürmeye başladıkları için eliyle kavrayabileceği dişlik tarzı bir şey. bunu alırken de, medikal silikondan yapılmıştır ibaresi arayın. plastik tarzı bir şey tercih etmeyin ama illa ki tercih edecekseniz "bpa free" yazısını arayın.

  bu arada doktorlar dönenceyi ilk 6 ay tercih etmeyin diyorlar. gözleri için zararlıymış. yukarıya bakabileceği, inceleyebileceği, yukarıda asılı duran bir şeye tamam diyorlar fakat hareket ederse bu nesneleri gözüyle takip etmeye göz kasları henüz hazır değilmiş.

  3 tip oyuncağın resmini aşağıya ekliyorum.

  1-
  baby fehn çıngırak
  baby fehn çıngırak  2-
  oyun barı
  oyun barı  oyun halısı
  oyun halısı  baby fehn kukla
  baby fehn kukla  3-
  diş kaşıyıcısı
  diş kaşıyıcısı

  ophelia
 • siyah beyaz figürlerin olduğu kartlar da yenidoğan oyuncakları kategorisinde olabilir bence. bebeklerin ilk 3 ay sadece siyah beyaz renkleri gördükleri söyleniyor. bunun için ilgilerini çekecek siyah beyaz figürleri karşılarına koyabilirsiniz.

  ben mesela kocaman beyaz bir resim kağıdı üzerine kocaman şekiller yapmıştım. gıda boyasından yapılmış siyah keçeli bir kalemle yaptım bu şekilleri. üçgen, kare gibi şekiller. bu kalemlerin markası carioca, siz de araştırabilirsiniz. sonra bu resim kağıtlarını görebileceği bir şekilde duvara yapıştırdım. ana kucağında olduğu zamanlar uzun uzun bakıyordu, dikkatini çok çekiyordu.

  bir de bu şekilde yapılmış kartlar var. onlardan alabilirsiniz. yenidoğan zeka kartları diye geçiyor.

  yenidoğan zeka kartları
  yenidoğan zeka kartları  bir diğer önerim yatağın yanına koyulsun bebek izlesin diye şu aşağıdaki şeyleri de gördüm bebek için çok yararlı. siz kendiniz pamuklu kumaştan vs. hazırlayabilirsiniz. ama diğer türlü hazır alacaksanız neyden yapılmış mutlaka bakın. bunun gibi şeyler çin'de geri dönüştürülmüş artık malzemelerle yapılıyor, öyleyse uzak durun derim. kağıttan yapılmış şeyleri tercih edin.

  beşik yanı oyuncak
  beşik yanı oyuncak

 • tummy time yaptığınız zamanlarda bebeğinizde merak uyandıracak, bakmak istediği için kafasını kaldırmaya çalışacağı sesli, renkli değişik oyuncaklar seçebilirsiniz. öncelikle tummy time bebek gelişimi için elzem bir aktivite. bebeğin yüz üstünde zaman geçirmesi demek aslında. nedir bu tummy time derseniz aşağıdaki video'ya bir bakın.


  bebek tummy time


  işte bu şekilde zaman geçirdikçe zamanla bebeğiniz kafasını kaldıracaktır. bunu destekleyici, ilgi çekici oyuncak olarak ben tekmele oyna tarzı ses çıkaran piyano aldım. hem müzik çaldıkça üzerinde yanıp sönen ışıkları da var.


  tekmele oyna piyano
  tekmele oyna piyano

  banu