Aferin pediatrik, parasetamol içeren, nektarin kokulu, berrak açık kahve renkli, şurup formunda bir ilaçtır.


Aferin Şurup Nedir ve Ne İşe Yarar?aferin şurup şişesi kutusu


Aferin şurup kısaca; etken maddesi Parasetamol ve Klorfeniramin maleat (antihistaminik) olan bir şuruptur ve Aferin pediatrik şurup olarak da bilinir. Çocuklara yönelik pediatrik bir şurup olan Aferin, daha çok ateş düşürücü, ağrı kesici olmasının yanı sıra hapşırma, göz sulanması, burun akıntısı gibi alerjik rahatsızlıkların semptomatik tedavisinde ve özelikle çocuklarda sıklıkla görülen grip ve nezleye eşlik eden geniz akıntısı, kırgınlık hissi ve soğuk algınlığı gibi durumlarda semptomların giderilmesinde yardımcı olur.

Aferin Şurup Nasıl Kullanılır?Eller aferin şurup nasıl kullanılır onu gösteriyor


Aferin şurup, oral (ağız) yolla kullanılan pediatrik bir şuruptur. Doktor önerisi ile hastaya en uygun kullanım şekli önerilecektir. Bu nedenle doktorunuz farklı bir doz ayarlaması ve kullanım sıklığı belirttiyse, mutlaka bildirilen dozları uygulamanız gerekir.

Aferin şurup, 2 yaş altındaki bebeklerin kullanımı için uygun değildir.

Diğer yaş gruplarındaki çocukların kullanım şekli ise standart olarak şu şekilde belirlenir:
-2 ile 6 yaş arası: Günde 6 saat ara ile 1 ölçek (5 ml)
-6 ile 12 yaş arası: Günde 6 saat ara ile 2 ölçek (10 ml)
-12 yaş ve üzeri çocuklarda: Günde 6 saat ara ile 4 ölçek (20 ml)
Aksi uzman hekim tarafından belirtilmediği süre günlük kullanım oranı 4 dozu aşmamalıdır.

Dikkat
Aferin şurup tedavisi genellikle 5 gün devam eder, daha sonra sonlandırılmalıdır.

Bazı ilaçlar ile birlikte kullanıldığında A-FERİN pediatrik şurupun etkisi değişebilir. Çocuğunuz, eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsa veya son zamanlarda kullanmış ise Aferin kullanmadan önce lütfen doktorunuza veya eczacınıza kullandığınız ilaçlar hakkında bilgi veriniz.  • Çocuğunuza ya da bebeğinize şurup içirmekte zorluk yaşıyorsanız, ilaç emziği ya da ilaç şırıngası aparatlarından yardım alabilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi için bebeklere şurup içirme yöntemleri yazımıza göz atabilirsiniz


İlaç emziği fiyatını aşağıdaki linklerden inceleyebilir, fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

Amazon
İlaç EmziğiN11
İlaç Emziğiİlaç şırıngası fiyatına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Amazon
İlaç ŞırıngasıN11
İlaç ŞırıngasıAferin Şurup Fiyatı Nedir?15.12.2022 itibarı ile Aferin şurup fiyatı 36.58 TL'dir.

Aferin Şurup Kaç Yaş İçin Kullanılır?


Aferin şurup prospektüsüne göre şurubun 2 yaş ve altı bebeklerde kullanımı uygun değildir ibaresi yer almaktadır. Bu konuda en doğru bilgiyi doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Aferin Şurup Yan Etkileri Nelerdir?


Diğer tüm ilaçlar gibi Aferin şurup yan etkileri nadir de olsa görülebilir. Özellikle ilacın içeriğinde bulunan etken maddelere karşı duyarlılığı olan kişilerde yan etkiler görülebilir. Böyle durumlarda ilacın kullanımı derhal durdurulmalı ve mutlaka doktora bildirilmelidir.

Aferin şurubun ciddi ancak nadiren görülen yan etkileri şunlardır:
-Ürtiker, ciltte kaşıntı ve kızarıklık
-Alerji sonucu yüz ve boyun bölgesinde şişlik (anjiyoödem)
-Deri döküntüleri,
-Yüksek ateş ile birlikte akut olarak görülen döküntülü içi dolu kabarcıklar,
-Kendiliğinden geçen el, yüz ve ayak bölgesinde kızarıklık (eritema multiform),
-Cilt ve göze kan oturması ve kızarıklık ile seyreden iltihap (Stevens-Johnson sendromu),
-Lyell Sendromu,
-Karaciğer işlev bozuklukları,
-Kalp ritminde bozukluk (aritmi) ya da çarpıntı,
-Doz aşımı yapıldığında kansızlık ve kan hücreleri sayısında azalma oluşması,
-Nefes darlığı ve astım.

Dikkat
Tüm bu yan etkiler ciddi sayılabilecek problemlerdir. Bu yan etkilerden biri ya da birkaçı mevcut ise Aferin şurup için alerjik reaksiyon geliştiği anlamına gelir. Böyle durumlarda mutlaka acil tıbbi müdahale gerekir. Yukarıda sayılan yan etkiler nadiren görülür.


Görülme sıklıklarına göre sıralanan diğer yan etkiler ise şu şekildedir:
-Baş dönmesi ve uykululuk hali,
-Mide-bağırsak rahatsızlıkları,
-Bulantı, kusma ve şişkinlik.

Aferin Şurup Gebelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?


A-FERİN pediatrik şurup, gebelik döneminde kullanılmamalıdır. Yapılan klinik incelemelere göre ilacın hayvanların fetüslerinde bir risk oluşturmadığı görülse de gebe kadınlarda kullanımı konusunda yeterli çalışma yoktur. Bu nedenle kesinlikle doktora danışılmadan gebe ya da gebelik şüphesi olan kadınlarda kullanılması önerilmez.

Emziren anneler için parasetamol kullanımı güvenli olarak bilinse de süte geçme riski taşıdığından, hekim tarafından önerilmedikçe kullanılması tavsiye edilmez.

Aferin Şurup Prospektüs PDF


Bu yazı, Aferin Pediatrik Şurup'un, kullanma talimatı 26.02.2015 tarihinde onaylanmıştır ibaresi bulunan prospektüs bilgilerinden yola çıkılarak derlenmiştir. Aferin Şurup Prospektüs bilgisine PDF olarak bu link ten ulaşabilirsiniz.

Uyarı:
Bu yazı, ilacın/şurubun/vitamin takviyesinin elimizdeki prospektüs bilgilerinden yararlanarak genel bilgilendirme amacı ile yazılmıştır. İlaç firmaları zaman zaman ilaç içeriklerinde değişiklik yapabilir ve ilacın prospektüs bilgilerini güncelleyebilir. Biz her ne kadar yazıyı hazırlarken en güncel prospektüsü kullanmaya çalışsak da, kullandığımız prospektüs güncel olmayabilir, güncel kalmayabilir, yayınladığımız metinde yazım hataları olabilir. Bu nedenle herhangi bir ilacı/şurubu/vitamin takviyesini kullanmadan önce, ilacın kullanım şekli, kullanacak kişinin yaş aralığı, zamanı, sıklığı, miktarı vs. gibi ilaçla ilgili her türlü bilgiyi öncelikle doktorunuza danışmalı ve ilacı doktor onayı ile kullanmalı, satın aldığınız ilacın prospektüs bilgisinden yararlanmalısınız. Bu yazıdaki bilgilerin hiçbir şekilde doktor muayenesi yerine geçmediğini ya da kişisel tanı ve tedavi yöntemi olarak kullanılamayacağını, güncellik garantisi vermediğini hatırlatır, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulama ya da tedaviden doğacak zararlardan bebeksozluk.com sitesinin sorumlu tutulamayacığını bilginize sunarız.
Benzer Konular