Etken maddesi parasetamol olan Peditus Şurup, genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları hastalıkları ile birlikte gelişen diğer rahatsızlıklar için kullanılır. Peditus şurup ne işe yarar, nasıl kullanılır, hangi yaş aralıkları için uygundur ve yan etkileri nelerdir diye merak ediyorsanız, sizler için anlaşılabilir ve detaylı bir rehber hazırladık.


Peditus Şurup Nedir?peditus şurup şişesi kutusu


Genellikle bebek ve çocuklara reçete edilen Peditus şurup kısaca; nezle ve grip gibi üst solunum yolu hastalıklarının sebep olduğu baş ağrısı, ateş, öksürük, eklem ağrısı ya da burun tıkanıklığı gibi hastalıkların semptomlarının giderilmesinde kullanılan bir şuruptur.

Her bir ölçek (5 ml) Peditus içeriğinde parasetamol, prilamin aleat, guaifenesin ve fenilefrin hidroklorür mevcuttur. Bileşimi yakından inceleyecek olursak; parasetamol genel olarak ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliğe sahiptir. Prilamin maleat ve fenilefrin hidroklorür etken maddeleri ise histaminik özellik gösterdiği için alerjik semptomların tedavisinde kullanılır. Fenilefrin hidroklorür ise burun tıkanıklığı açma işlevi (dekonjestan) gösterir. Son olarak guaifenesin maddesi ise balgam söktürücü özelliğe sahiptir.

Peditus Şurup Nasıl Kullanılır?elinde şurup şişesi olan anne kaşıkla çocuğuna şurup içiriyor


Çocuklarda ve bebeklerde Peditus kullanım dozu, hastalığın şiddetine göre doktor tarafından belirlenir. Lütfen, doktorunuzun önerdiği sıklık ve miktarda ilacı kullanmaya özen gösteriniz.
İlaç prospektüsünde belirtilen standart kullanım şekli ise şu şekildedir:
3 yaşa kadar olan bebeklerde: Günde 3 defa yarım ölçek (2.5 ml)
3 ile 6 yaş arasında: Günde 3 defa 1 ölçek (5 ml)
6 yaş ve üzeri çocuklarda: 4 saat ara ile 1 ölçek (5 ml)
Peditus şurup, bazı durumlarda 12 yaş üzeri çocuklar ve yetişkinler için de reçete edilebilir. Yetişkinlerde doz kullanımı, 4 saat ara ile 2 ölçek (10 ml) olmalıdır.
Peditus şurup kullanımı konusunda şu uyarılar dikkate alınmalıdır:
Hem çocuk hem de yetişkinlerde 39.5 °C ateş varlığı 3 gün ve üzerinde devam ediyorsa, Peditus şurup kullanılmamalıdır.
Doktor tarafından aksi belirtilmedikçe ilacın 5 günden fazla kullanılması önerilmez.
Karaciğer ve böbrek yetmezliği ve işlev bozuklukları, yüksek tansiyon, koroner arter hastalığı ve taşikardi olan çocuklarda Peditus kullanımı konusunda mutlaka doktora danışılmalıdır. Peditus şurup, yemeklerden sonra tok karna ağızdan (oral) alınarak kullanılır.


  • Çocuğunuza ya da bebeğinize şurup içirmekte zorluk yaşıyorsanız, ilaç emziği ya da ilaç şırıngası gibi aparatlardan yardım alabilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi için bebeklere şurup içirme yöntemleri yazımıza göz atabilirsiniz


İlaç emziği fiyatlarına ve çeşitlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz, fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

Amazon
İlaç EmziğiN11
İlaç Emziğiİlaç şırıngası fiyatına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Amazon
İlaç ŞırıngasıN11
İlaç ŞırıngasıPeditus Şurup Ne İşe Yarar?


Peditus Şurup en temel olarak nezle ve grip gibi soğuk algınlığı ile devam eden yüksek ateş, öksürük, boğazda tahriş varlığı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, eklem ağrısı, kas ağrısı ve burun salgılarının yumuşatılması gibi durumların tedavisi için kullanılır.

Peditus Şurup Kaç Yaş İçin Kullanılır?


Peditus şurup genellikle 3 ile 6 yaş arası çocuklar ile bazı durumlarda yetişkinler için reçete edilen bir ilaçtır. 2 yaş altındaki bebeklerde kullanımı konusunda doktor yönergesi izlenmelidir.

Peditus Şurup Fiyatı


Aralık 2022 itibarı ile Peditus Şurup fiyatı 24.36 TL.

Peditus Şurup Yan Etkileri


Peditus şurup yan etkileri nadir olarak görülse de en sık raporlanan yan etkiler aşağıdaki gibidir:
Baş ağrısı ve baş dönmesi,
Kalp ritminde bozukluk,
Bulantı ve kusma,
Karın ağrısı, ishal,
Uyuşma ve uyuklama hali,
İdrar yapmada güçlük,
Hazımsızlık,
Yüz ve boyun bölgesinde ödem,
Kabızlık, şişkinlik ve gaz oluşumu,
Kan basıncında artış,
Ciltte kaşıntı ve döküntü.

Peditus Şurup Hakkında Önemli Bilgiler


Gebelik durumunda, Peditus şurup ve etkileri için yeterli çalışma olmadığı için ilaç kullanımı için mutlaka doktorunuzun tavsiyesine uymanız gereklidir. Tedavi esnasında gebe olduğunuzu fark ederseniz, derhal ilaç kullanımını durdurmalı ve doktorunuza danışmalısınız.
Emzirme döneminde ise ilaç içeriğindeki parasetamol ve fenilefrin HCI maddelerinin süte geçtiği kanıtlanmıştır. Bu nedenle doktor tavsiyesi olmadan emziren kadınlar Peditus şurup kullanamaz.
İlaç içeriğinde bulunan tartrazin maddesi nedeniyle aşırı hassasiyet durumu ortaya çıkabilir. Karaciğer hastalığı ve epilepsi gibi rahatsızlıkları bulunan çocuklar yüksek risk grubunda olduğu için dikkatle kullanılmalıdır.
Doz aşımı durumlarında yani kullanmanız gereken miktardan daha fazlasını aldığınızda, kendinizi iyi hissetseniz dahi acil tıbbî müdahale gerekeceğinden mutlaka bir hastaneye başvurmanız gerekir. Doz aşımı belirtileri iştahsızlık, bulantı, kusma ve solgunluk olsa da bazı durumlarda saatlerce belirti vermeyebilir. Hemen tedavi edilmesi gereken bu durum için dikkatli olmanız gerekir.

Peditus Şurup Prospektüs PDF


Peditus Surup prospektüse PDF olarak bu linkten ulaşabilirsiniz.

Uyarı:
Bu yazı, ilacın/şurubun/vitamin takviyesinin vs. elimizdeki prospektüs bilgilerinden yararlanarak genel bilgilendirme amacı ile yazılmıştır. İlaç firmaları zaman zaman ilaç içeriklerinde değişiklik yapabilir ve ilacın prospektüs bilgilerini güncelleyebilir. Biz her ne kadar yazıyı hazırlarken en güncel prospektüsü kullanmaya çalışsak da, kullandığımız prospektüs güncel olmayabilir, güncel kalmayabilir, yayınladığımız metinde yazım hataları olabilir. Bu nedenle herhangi bir ilacı/şurubu/vitamin takviyesini kullanmadan önce, ilacın kullanım şekli, kullanacak kişinin yaş aralığı, zamanı, sıklığı, miktarı vs. gibi ilaçla ilgili her türlü bilgiyi öncelikle doktorunuza danışmalı ve ilacı doktor onayı ile kullanmalı, satın aldığınız ilacın prospektüs bilgisinden yararlanmalısınız. Bu yazıdaki bilgilerin hiçbir şekilde doktor muayenesi yerine geçmediğini ya da kişisel tanı ve tedavi yöntemi olarak kullanılamayacağını, güncellik garantisi vermediğini hatırlatır, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulama ya da tedaviden doğacak zararlardan bebeksozluk.com sitesinin sorumlu tutulamayacığını bilginize sunarız.
Benzer Konular