Yenidoğan Bebeğin Kaka Yaparken Zorlanması: Sebepleri ve Çözümleri

Çoğu yenidoğan bebekte görülen en yaygın problemlerden biri de bu kaka yaparken zorlanma olayı. Minik sıpamın kaka yapmaya çalışırken ıkınıp kızarması ama yapamamasıyla başladım araştırmalara.

Kesin bir çözümü ve ilacı yok bu durumun. Yenidoğan kakası sıvı olduğundan ve yenidoğan bebekler çoğunlukla yatar pozisyonda olduklarından kakalarını hissetmiyorlarmış. şu linkteki videoda çok açıklayıcı anlatılmış bu durumun nedenleri.

Sizi endişelendiren bir durum varsa doktorunuza danışın, fakat doktorunuz bir problem yok diyorsa eve geldiğinizde bebek kakasını yapamıyor acaba doktor yanıldı mı diye kendinizi hırpalamayın.

Yenidoğan bebeklerin kaka yaparken zorlanmasının 2 temel sebebi var, 1- Sindirim sistemi henüz gelişmediği için, 2-yukarıda bahsettiğim gibi yendioğan bebekler sürekli yatar pozisyonda olduklarından kaka yaparken zorlanıyorlar.

Bebeğin Kaka Yaparken Zorlanmasına ÇözümlerAşağıdaki 2 yöntem bebeğimizin kaka yaparken zorlanma problemine çok iyi geldi.
1- Bu yöntemlerden ilki bebeğinize masaj uygulamak. Ayşe Önerin önerdiği masaj ve egzersizleri uyguladık. Gerçekten işe yarıyor. Siz de çok yararını göreceksiniz. Bu masajı bebeğinize çok nazikçe uygulamanızı şiddetle tavsiye ederim. Bağırsaklarını çok iyi çalıştırıyor.


ayşe öner masaj ve egzersiz


Bu masajı yaparken mutlaka bir bebek yağı kullanın. Biz Bübchen bebek yağı kullandık. Diğer bebek yağları hep parfümlüydü. İçeriği en temiz bebek yağı bübchen diyebilirim.

Bübchen bebek yağı bilgilerine aşağıdaki linklerden ulaşabilir, fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

Amazon
Bübchen Bebek Yağı


N11
Bübchen Bebek Yağı
2- Karnına ve ayaklarına sıcak uygulamak çok iyi geldi. Yalnız sıcaklığı iyi ayarlayın, öyle aşırı sıcak yapmayın kesinlikle. Mesela karnına sıcak üflediğinizdeki ısı yeterli. Biz kiraz çekirdekli yastıklardan almıştık. Karnına ve ayağına uygulamak iyi geliyor. Tabi şart değil, sıcak üflemek de yeterli oluyor.

Kiraz çekirdekli yastıkların güncel fiyatlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Fiyatları karşılaştırabilirsiniz.

N11
Kiraz Çekirdekli Yastık


Amazon
Kiraz Çekirdekli YastıkBu 2 uygulama sonrasında bebeğimiz artık kakasını daha rahat yapabiliyordu. kesinlikle size de tavsiye ederim. Hemen geldim buraya ekledim, bize çare oldu belki başkalarına da çare olur.
Biz bu kaka yapamama durumunu mamaroo ana kucağı alarak çözmüş olabiliriz. Tam emin değilim tabi ki, ama Mamaroo kullanmaya başladıktan sonra yenidoğan bebeğimizdeki kaka yapamama sebebiyle yaşanan sıkıntının azaldığını hissettik eşimle.

Doktorumuz yeni doğan bebeklerin kaka yapamamasının temel sebebinin yukarıda da belirtildiği gibi sürekli sırt üstü yatıyor olmalarından kaynaklandığını söyledi. Yenidoğan bebekler pek hareket edemiyorlar haliyle ve de yetişkinler gibi dik durup hareket edip bağırsaklarını çalıştıramıyorlar bu nedenle kaka yaparken zorlanıyorlar.

Çözüm için bebeği dik tutup uzun uzun yürümek yarıyor açıkçası. Ama günde 5-6 kere kaka yapıyorlar, ve gecesi gündüzü yok maalesef. Alıp bebeği saatten bağımsız yürüyeceksin yani.

Mamaroo ana kucağı işimize nasıl yaradı derseniz, Mamaroo'yu en dik konumda kullanıyorduk çünkü etrafa bakmayı çok seviyordu ufaklık. Daha ilk kullanışımızda, ki anca 1 saat falan durmuştu üzerinde, kakalar bezden taştı, ortalık epey battı :) Sonraki günlerde de bu durum sıkça yaşanınca demeye başladık eşimle, kakası varsa Mamaroo'yu bildiğin tuvalet olarak kullanıyor diye. Tabi bir süre sonra alışıyor insan, kaka yaptığı gibi kapıyorsun bebeği, bulaşma falan olmuyor öyle olunca :)

Açıkçası çok ucuz bir çözüm değil ama hem bebeğimizin mutluluğu, ki cidden uykuya dalmasına da çok yardımcı oldu, hem de bizim gece uykularımız için değdi. ilk zamanlar malum çok zor geçebiliyor, 10 dakika bile bazen o kadar değerli oluyor ki.

Bizim kullandığımız model Mamaroo 4.0 modeli. Biz sonrasında kolayca sattık, o kadar çok almak isteyen çıkıyor ki. Pahalı olabilir ama bebeğiniz büyüyünce kolayca satabiliyorsunuz bu da aklınızda olsun.
Aşağıya eklediğim linklerden Mamaroo ana kucağını güncel fiyatını öğrenebilirsiniz. Fiyat karşılaştırması için birden fazla link ekledim.

N11
Mamaroo Ana Kucağı


Amazon
Mamaroo Ana KucağıŞu başlığa da göz atabilirsiniz: Mamaroo Ana Kucağı Kullananlar

Bunun dışında bebeğinizin kaka yapmasını kolaylaştırmak için diğer önerilerim;

-Her emme sonrası mutlaka gazını çıkarmanızı tavsiye ederim. Hatta emerken arada memeyi çıkarırsa, hava yuttuğunu fark ederseniz hemen dik pozisyona getirip sırtına hafifçe vurup gazını çıkartın. Çünkü daha sonra o gaz bağırsaklara iniyor ve kaka yapmasını zorlaştırıyor. Bebeğiniz ayağını çeke çeke, ıkınarak ağlıyorsa kakasını yapmaya çalışıyordur ve gaz problemi vardır.

-Dik pozisyona getirdiğinizde omzunuzdayken hafifçe ense bölgesini sıkarsanız kafasını sallıyor o sırada yarattığı boşluktan gazı daha kolay çıkıyor.
yüz üstü zaman geçirmesini sağlayın. aşağıdaki videoda gösterildiği gibi yapın. ben mesela hafif sırt üstü uzanıyorum bebişi de yüz üstü pozisyonda göğsüme yatırıyorum böylece kafası daha yukarıda kalıp kusmayı da önlüyor, reflü pozisyonu oluşuyor. yüz üstü zaman geçirme bebeklerin gelişimi için çok önemli üstelik kolay gaz çıkarmalarını ve kakalarını rahat yapmalarını sağlıyor.


yeni doğan yüz üstü durması
bizde de var bu sorun. 2 ayı geçince biraz azalıyor ama yine de devam ediyor. yenidoğan bebeğin kaka yaparken zorlanmasını önlemek için en iyi yöntem karnına masaj yapılması ve pedal çevirme hareketinin uygulanması. aynen aşağıdaki videodaki gibi.


yenidoğan kaka yapamama problemine çözüm
bebekte bu kaka yaparken zorlanma durumu hiç geçmeyecek sanıyorduk çok şükür ki 3. ay bitiminde bu problem de bitti gitti. bu yüzden sabırlı olun, bazı bebekler bu sorunu çok yaşıyor ama dediğim gibi geçiyor. biz bu problemle çok uğraştık, doktorumuz normal bir durum olduğunu söylemişti, masaj yapmak, karnına sıcak bir bez koyup (tabi aşırı sıcak olup tenini yakmasın aman dikkat) bekletmek çok işe yarıyor. ben burada yazılanları uyguladım hep çok iyi geldi. size de öneririm mutlaka uygulayın ve dediğim gibi 3. aydan sonra bitiyor artık bağırsaklar bir düzene giriyor :)
merhabalar,

masaj çok etkili oluyor. göbek deliğinin olduğu yerden sağa doğru yuvarlak çizerek masaj yapın, sindirim için çok faydalı. bir de göbeğine sıcak çok iyi geliyor, göbüşüne sıcak sıcak üflemeniz bile yeterli olacaktır :)
Benzer Konular