ibuprofen Nedir?


ibuprofen; kısaca vücutta iltihap ve ağrıya neden olan hormonları azaltarak çalışan steroid olmayan bir anti-enflamatuar ilaçtır (NSAİİ). Çoğu Pediatrik ilaçta bulunur.

Steroid olmadığı için bağımlılık ve sersemlik yapmama gibi bir özelliği olmakla birlikte, başta mide kanaması olmak üzere kanama problemleri, tansiyon yüksekliği, ödem gibi gibi risklerinin de olduğunu bilmelisiniz.

ibuprofen Ne İşe Yarar?Bir çok ilacın etken maddesi olan ibuprofen ne işe yarıyor, ne için kullanılır derseniz; ateşi azaltmak ve baş ağrısı, diş ağrısı, sırt ağrısı, artrit, adet krampları veya hafif yaralanma gibi birçok durumun neden olduğu ağrı veya iltihabı tedavi etmek için kullanılır.

Ayrıca ateşi azaltmak ve soğuk algınlığı veya grip nedeniyle küçük ağrıları ve ağrıyı hafifletmek için de kullanılır. Vücudunuzun iltihaplanmaya neden olan bazı doğal maddeler üretimini engelleme prensibiyle çalışır. Bu etki şişliği, ağrıyı veya ateşi azaltmaya yardımcı olur.

Hatırlatma
ibuprofen 6 ay üzeri ve 7 kg'dan ağır çocuklarda ve yetişkinlerde kullanılır.


ibuprofen İçeren İlaçlar


Pek çok tablet, şuruplar ve krem ibuprofen etken maddesini içeriyor. Hangi ilaçın ibuprofen içerdiğini öğrenmek için prospektüse bakmalısınız.

ibuprofen içeren ilaçlar şunlardır;

Advil, Motrin, Artril, Balafen, Brufen, Caldolor, Pedifen, Dolven ve daha pek çok ilaçta bulunur.

ibuprofen Yan Etkileri


İbuprofenin yaygın olarak bildirilen yan etkileri şunlardır: kanama, kusma, anemi, azalmış hemoglobin, eozinofili ve hipertansiyon. Diğer yan etkiler şunlardır: üst gastrointestinal kanama, üst gastrointestinal sistem ülseri, baş dönmesi ve dispepsi.
Benzer Konular
 

Zihinsel huzurun anahtarı olan meditasyonu hemen keşfedin, yaşam kaliteniz yükselsin!

 

Bebeğinizin neden kaka yapmakta bu kadar zorlandığını anlamaya mı çalışıyorsunuz? Uzmanların neler önerdiğini öğrenin ve bu zor anları biraz daha kolaylaştırmaya yardımcı olabilecek ipuçlarını keşfedin.