En İyi 5 Montessori Etkinliği


Montessori EtkinliğiÇocuğunuzun oyun oynarak vakit geçirmesinin yanı sıra gelişimini de desteklemek isterseniz Montessori eğitiminin bir parçası olan birlikte evde yapabileceğiniz eğlenceli ve faydalı bu 5 Montessori Etkinliği'ni mutlaka denemelisiniz.


MONTESSORI ETKİNLİĞİ NEDİR?Montessori Etkinliği NedirMontessori, çocuğun kendi öğrenimine aktif olarak katılımını ön planda tutan bir eğitim sistemi ve felsefesidir. Montessori etkinliği ise çocukların kendine yeterliliğini, bağımsızlığını, eleştirel düşünmesini ve ince motor gelişimi teşvik eden faaliyetler çeşididir diyebiliriz.

Çocukların yalnızca etkinlik yaparak vakit geçirmesinin yanında aynı zamanda hem gelişimine katkı da bulunmakta hem de özellikle hiperaktif çocukların daha sakin olmalarını sağlamaktadır.

Montessori etkinliklerini diğer etkinliklerden ayıran en önemli özellik, bu eğitimler ile çocukları gerçek hayata adapte etmek ve bu işlemi de kendi kendisine yapmasına izin vermektir.

Montessori eğitim felsefesinin çocuğunuza birçok yararı bulunmaktadır. Öncelikle minikler evde sorumluluk almayı öğrenmektedir. İletişim kurma ve işbirliği yapma konusunda kendini geliştirmektedir. Tekrar tekrar montessori eğitimi ile o iş için ustalaşmaktadır. Çocuğunuz aile üyesi olduğunu daha iyi anlar ve ailesine katkı sağladığını düşüneceği için kendini çok daha iyi hisseder.

Montessori faaliyetleri çocuğunuzun konsantrasyon becerisini arttırır. İnce motor ve kaba motor becerilerini geliştirir. Bütün bunlar özellikle çocuğunuzun kendine olan güvenini arttırmaktadır. Oyuncak seçerken de tercihinizi Montessori oyuncaklarından yana kullanabilirsiniz.


Aşağıda çocuğunuzla birlikte evde yapabileceğiniz Montessori etkinlikleri size bu konuda ilham verebilir.

EĞİTİCİ MONTESSORİ ETKİNLİKLERİ LİSTESİ1. Muz kabuğu soymaMontessori Etkinliği: Muz Kabuğu SoymaMuz kabuğu soyma etkinliği ile çocuğunuzun ince motor yeteneklerini desteklemiş olursunuz. Çocuğunuzun el kasları, odaklanma becerisi ve el göz koordinasyonu gelişir.

Kabukları ile birlikte kestiğiniz muz dilimlerini miniğin önüne soyması için koyun. İlk dilimi örnek olması açısından kendiniz soyabilirsiniz.

2. Tohum ekmeMontessori Tohum Ekme EtkinliğiTohum ekimini çocuğunuzla birlikte yapabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz bitkinin dünyaya olan katkısını öğrenir. Tohum ekerken çocuğunuza bitkilerin gelişimi, yaşamımızdaki önemi konusunda bilgi verin. Sorumluluk duygusunun gelişmesi için en güzel etkinliklerden bir tanesidir.

3. Büyüteç ile incelemeBüyüteç ile inceleme Montessori etkinlikleriBu etkinlik ile özellikle doğadan nesneler incelendiğinde çocuklar hem heyecanlanmakta hem de nesnelere olan ilgisi artmaktadır. Bu etkinlikten sonra doğada bulunan şeylere daha dikkatle bakmaktadır.

4. Yüzen ve Batan CisimlerYüzen Batan Cisimler Etkinliği
Yüzen ve batan cisimler etkinliği sebep sonuç ilişkisini anlamak için güzel bir etkinliktir. Cisimler suya konulduktan sonra hangilerinin yüzdüğü hangilerinin battığı konusu çocukların ilgisini çeker ve yüzen, batan cisimleri iki farklı gruba ayırabilirler. Bu aktivite çocukların gruplama yapmayı öğrenmelerine yardımcı olur.

5. Ev SüpürmeMontessori Temizlik EtkinliğiÇocuğunuzla birlikte bulunduğunuzun odayı süpürebilirsiniz. Bu etkinlik çocuklara sorumluluk duygusunu öğretir. Çocuğunuzun kendisini ailenize ait bir birey olarak hissetmesi için en güzel etkinlikler evde ailenin yaptığı işlerin çocuklara da yaptırılmasıdır.
Benzer Konular
 

1 Yaş Oyuncak Tavsiyesi

1 yaşındakiler için en iyi oyuncakları keşfedin! Hangilerinin bilişsel gelişimi teşvik edebileceğini, duyusal algıyı geliştirebileceğini açıkladık.

 

1 Yaş Oyuncakları: 6 Eğitici Oyuncak (Pedagog Tavsiyeli)

1 yaşındaki miniğinizin en çok seveceği oyuncakları listeledik.

 

Yenidoğan Oyuncakları Nasıl Olmalı? En İyi 5 Yenidoğan Oyuncağı

Yeni doğmuş bebeğinizin oyuncakları güvenli mi? Miniğiniz için doğru oyuncakları seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenin.

 

Oyun Halısı Tavsiyesi: Oyun Halısı Nasıl Olmalı?

Bebeğinizin konforu ve güvenliği için doğru oyun halısını seçmek önemli. Bebek oyun halısı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenin

 

Bebek İçin Oyuncak Seçimi

Bebekler için oyuncak seçmek göz korkutucu olabilir, ancak yeni doğmuş bebeğinizin güvenli ve gelişimsel olarak uygun oyuncaklarla oynaması önemlidir. Uzmanların neler önerdiği ve bebekler için en iyi oyuncakların nasıl seçileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

Kolostrum Sütü Nedir? Kaç Gün Sürer? Faydaları ve İçeriği

Kolostrum sütünün iyileştirici sırlarını ve ne kadar sürebileceğini biliyor musunuz? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu kapsamlı kılavuzda keşfedin.

 

Bebeklerde Emzik Kullanımı: Zararları ve Yararları

Bir bebeğin ağlamasını yatıştırmak için emzik gerekli midir, yoksa sadece olumsuz sonuçları olabilecek kötü bir alışkanlık mıdır?

 

Bebek Arabası Alırken Nelere Dikkat Etmeli? İpuçları, Püf Noktaları ve Daha Fazlası

Bebek arabası satın almadan önce bilmeniz gereken her şey bu yazımızda.

 

Kemik Suyu Kullananlar ve Tarifleri

Sağlıklı ve lezzetli kemik suyu hazırlamanın sırlarını açıklıyoruz.

 

Montessori Oyuncakları: En İyi 10 Eğitici Oyuncak

Hem eğlenceli hem de öğretici Montessori oyuncakları nelermiş gelin birlikte bakalım.