Kemik Suyu Kullananlar ve Tarifleri


Kemik Suyu KullananlarBebeğim için hazırladığım çorbalarda ve yemeklerde genellikle kemik suyu kullanan bir anne olarak kemik suyu kullanımı ve hazırlanması ile ilgili deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu yazıda çocuklara, bebeklere içirmek ya da yemeklerde kullanmak için kemik suyunu nasıl hazırlarız sorusunu detaylı olarak yanıtlıyorum.


Kemik Suyu Nedir?Kemik suyu nedir?


Kemik suyu kısaca; çorbalarda ve yemeklerde kullanılmak üzere ilikli kemiklerin kaynatılmasıyla elde edilen sıvıdır. Kemik suyu için tavuk, hindi gibi kanatlı ya da büyükbaş hayvanların kemikleri gerekiyor.

Besinleri hazırlarken içerisine kemik suyu katmanız, yemeklerinizin vitamin değerlerini artırırken aynı zamanda lezzetini zenginleştirmenizi sağlıyor.

Kemik Suyu Nasıl Hazırlanır?Kemik suyu nasıl hazırlanır?


Özellikle bebekler ve çocuklar için kemik suyu nasıl hazırlanır diye soran ebeveynler için, kemik suyu yaparken kullandığım püf noktalarını da listeye ekledim.

Kemik Suyu İçin Kemik Nasıl Seçilir?Kemik Suyu İçin Kemik Seçimi


Kemik suyu için uygun kemik nasıl seçilir diye aklınızdan geçiriyorsanız, öncelikle kemik almak için güvenilir bir kasap bulmanızı tavsiye ederim. Kasabınızdan büyükbaş hayvanların kaval kemiklerini 10 cm aralıklarla kesmesini rica edebilirsiniz. Kestirdiğiniz kaval kemiklerinin iç kısmındaki ilikleri kontrol etmenizde fayda var. Sonuç olarak faydalı olanın ilikli kemik suyu olduğunu hatırlatmak isterim.

Kemik suyunun hazırlanışı:


 • Kemik suyu yapımına başlamadan öncelikle kemiklerinizi en az 2-3 saat temiz ılık suda bekletip iyice yıkamalısınız. Bekletme süresi kemiklerinizin durumuna göre değişir. Fakat mutlaka kemikteki kanın akmasını sağlamalısınız. Bir gece önceden kemikleri suya yatırabilirsiniz mesela.
 • Eğer hemen yapmanız gerekiyorsa zamanınız yoksa kemiklerinizi direkt tencereye alıp kaynatarak kanının ve kirinin arınmasını sağlayın ve bu kaynamada çıkan suyu dökün. Hatta bazen 2. kaynamada kan ve kir görebilirsiniz, bu durumda suyu tekrar dökün, 3. kez kaynatmaya başlayın.
 • Bir diğer yöntem de kemikleri 220 derecede fırınlamaktır. Ben daha çok kaynatmayı tercih ediyorum.
 • Kaynatma ya da suda bekletme aşamalarından sonra iyice temizlenmiş olan kemikleri büyük bir tencereye alın, üzerini 3-4 parmak geçecek şekilde su ekleyin ve ocağın altını açın.
 • Bu aşamada tencerenin içine kereviz, soğan, sarımsak, havuç atarak kemik suyunu daha da lezzetlendirebilirsiniz.
 • Bu noktada hatırlatmak istediğim en önemli şey tencerenize bir miktar sirke koymanız olacak. Çünkü sirke, mineralleri kemiklerden çıkarmaya yardımcı olur ve daha besleyici bir kemik suyu elde etmiş olursunuz.

 • Kaynamaya başlayınca üstünde köpükler birikirse bu köpükleri bir kaşık yardımıyla toplayın ve atın.

 • Minimum 6 saat kısık ateşte pişmesi gerekmektedir, 12 saate kadar pişirildiğinde daha iyi sonuçlar alınabiliyor. Hiç zamanınız yoksa, bu işlemi düdüklü tencerede yapabilirsiniz. Düdüklü tencerede 2-3 saatte yapabilirsiniz. Fakat tabi yavaş yavaş kısık ateşte pişmesi tavsiye edilir. Piştikten sonra bir süzgeç ya da tülbent yardımıyla süzün ki gözden kaçan kemik parçaları bebeğinizin ya da çocuğunuzun boğazına kaçmasın


Kemik Suyunun FaydalarıKemik Suyunun Faydaları


İçerdiği vitamin ve mineraller bakımından kemik suyunun faydaları saymakla bitmez.

Kemik suyunun faydalarını sıralayacak olursam:


 1. Antienflamatuar Olarak Kemik Suyu: Birçok yaygın hastalık vücuttaki iltihabın bir sonucudur. Kemik suyu, anti-enflamatuar etkileri olan glisin, prolin ve arginin gibi amino asitlerle doludur. Bu tıbbi nitelikler, tam bağışıklık tepkisine ihtiyaç duymadan önce soğuk algınlığı ve grip virüslerine müdahale edebilir. Kemik suyu vücudu besler, böylece bağışıklık sistemi güçlü kalır.
 2. Kemik Güçlendirici olarak Kemik Suyu: Kemik suyunun mineral içeriği özellikle kalsiyum ve magnezyum bakımından yüksektir. Bu sağlıklı içerik kemikleri desteklemeye yardımcı olur. Özellikle bebeklerimizin ve çocuklarımızın kemik gelişimine çorbalarda kemik suyu kullanarak destek olabiliriz. Yaşlandıkça kemik yoğunluğunu kaybederiz, bu nedenle diyetimiz ve beslenmemizle yeterli kalsiyum elde etmek önemlidir.
 3. Sindirimi Güçlendiren Kemik Suyu: İyileştirici faydalarla dolu meyve suyunun yanı sıra, kemik suyu, sindirimi zayıf olan veya zaten hasta olan ve sindirim sistemini desteklemek isteyenler için şaşırtıcı derecede iyidir. Bağışıklık sistemi zayıf veya sindirimi zayıf olan birine sağlıklı bir katı gıda diyeti sağlarsanız, bazen onlara yardımcı olmaz. Çünkü sindirim besinleri parçalamak ve kullanmak için enerji ve güçlü bir sistem gerektirir. Kemik suyu ve meyve suyu, zayıf bir sistemi kolayca destekledikleri ve sindirimi güçlendirmeye yardımcı olabildikleri için iyileşme için inanılmaz derecede önemlidir.
kemik suyu birçok derde deva.
Benzer Konular
 

Kolostrum sütünün iyileştirici sırlarını ve ne kadar sürebileceğini biliyor musunuz? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu kapsamlı kılavuzda keşfedin.

 

1 yaşındakiler için en iyi oyuncakları keşfedin! Hangilerinin bilişsel gelişimi teşvik edebileceğini, duyusal algıyı geliştirebileceğini açıkladık.

 

1 yaşındaki miniğinizin en çok seveceği oyuncakları listeledik.

 

Yeni doğmuş bebeğinizin oyuncakları güvenli mi? Miniğiniz için doğru oyuncakları seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenin.