Ovulasyon Nedir? Nasıl Hesaplanır? Doğru Hesaplamak İçin Yapmanız Gerekenler

Ovulasyon kısaca; kadınların yumurtalığında döllenmeyi bekleyen olgunlaşmış yumurtaların döl yatağından (fallop tüpleri) serbest kalmasına denir. Ovulasyon, yumurtalıkların bir yumurta salgılaması sürecidir. Yumurtalıklarda bulunan yumurta hücreleri, adet döngüsünün belli bir noktasında (genellikle ortalarında) olgunlaşır ve salgılanır. Bu süreç, vücuttaki luteinizing hormone (LH) seviyelerinin artışı ile tetiklenir. Ovulasyon, bir kadının gebe kalma şansının en yüksek olduğu zamandır çünkü yumurta, tüp fallop'larından birini geçtikten sonra gebelik için sperm ile birleşme şansına sahiptir. Eğer bir kadın hamile kalmak istiyorsa, ovulasyon zamanını tespit etmek önemlidir.


  • Eğer bebek sahibi olmak istiyorsanız, ovulasyon döneminde yumurtaların döllenmesi gereklidir, eğer yumurta döllenmiş ise gebelik oluşacaktır, döllenmemiş yumurtalar ise adetle birlikte vücuttan atılır.
Ovulasyon Dönemi Nedir?Ovulasyon Dönemi Nedir?
Ovulasyon Dönemi Nedir?Ovulasyon dönemi kısaca, yumurtalıktan yumurta bırakıldığında başlayan dönemdir. Normalde insanlarda bir seferde sadece bir yumurta atılır, nadiren bir menstrual dönemde iki veya daha fazla yumurta atılabilir. Yumurta yaklaşık 28 gün süren menstrual dönemin yaklaşık 14. ile 16. günleri arasında atılır. İşte yumurtlamanın gerçekleşitiği bu zaman döngüsüne "yumurtlama dönemi" denir..

Yumurtlama günü kısaca; yumurtalık rezervinde bulunan ve hormonların etkisiyle olgunlaşan yumurtanın fallop tüplerine bırakılmasının gerçekleştiği gündür.

Özetle
Hamile kalma olasılığınızı arttırmak için yumurtlama anından önce cinsel ilişki gerçekleşmelidir. işte bu yumurtlama dönemi sizin en doğurgan olduğunuz yani hamile kalabildiğiniz dönemdir. Bu süre zarfında ilişkiye girerseniz, hamile kalma şansınız o kadar artacaktır.

Yumurtlama Dönemi Nasıl Hesaplanır?Yumurtlama Dönemi Hesaplaması
Yumurtlama Dönemi Hesaplaması


Yumurtlama dönemi hesaplaması için kullanılan birkaç yöntem şunlardır:

1-Vücut ısınızı ölçün, yumurtlama döneminde vücut sıcaklığınız artar: Bir kadının bazal (dinlenme) vücut sıcaklığı, yumurtlamadan sonra 0.4-1.0 ° c artar. Bu artış normalde bir kadının farkına varamayacağı kadar küçüktür, ancak doğru bir termometre ile tespit edilebilir.
Adetiniz bittiği günden itibaren her gün aynı saatte vücut ısınızı not edin, yumurtlama döneminde vücut sıcaklığınız artacaktır. Hatta şöyle bir ipucu vereyim, eğer hamile kalmışsanız, bu ısınız implantasyon döneminde aşırı düşüş gösterdikten sonra tekrar yükselecektir.
Yumurtlama Gününüzü Bulmak İçin Vücut Sıcaklığınızı Ölçebilirsiniz
Yumurtlama Gününüzü Bulmak İçin Vücut Sıcaklığınızı Ölçebilirsiniz


Yumurtlama dönemi ağrısı yumurtlama döneminde olduğunuzu gösterir

2-Ovulasyon testi yapın: Ovulasyon testleri, yumurtlama döneminde vücuttaki luteinizan hormonunun (LH) seviyesinin yükseldiğini tespit ederek yumurtlama dönemini tespit etmeye yardımcı olur. Ovulasyon testleri, eczanelerde veya online olarak satılır.

Aşağıdaki linklerden ovulasyon testi fiyatlarına bakabilir ve satın alabilirsiniz.
N11
Ovulasyon Testi


Amazon
Ovulasyon Testi3-Servikal mukustaki değişiklikleri gözlemleyin: Akıntı, yumurtlama döneminde daha yoğun ve daha akışkan hale gelir. Bu değişim, yumurtlama dönemini tespit etmek için kullanılabilir. Özetle, yumurtlama döneminde servikal mukusta artış gözlemleniyor. Spermlerin rahat bir şekilde yumurtaya ulaşabilmesi için vücut daha fazla mukus üretiyor.

Ayrıca, yumurtlama döneminde cinsel istek artar.

Vücudunuz hamile kalmak için ideal zamanda ilişkiye girmeniz için devreye girer ve tam da yumurtlamadan hemen önce cinsel istek artar.

4-Adet döngüsü takibi: Adet döngüsünü takip etmek, yumurtlama dönemini tahmin etmek için de kullanılabilir. Ancak, adet döngüsü takibi yalnızca yumurtlama dönemini tahmin etmek için kullanılabilir ve doğru tahmini yapmak için adet döngüsünün ne kadar sürdüğünü ve ne zaman başladığını tespit etmek gerekir.

Yukarıda bahsedildiği gibi yumurtlama dönemi, hamile kalmak için tek uygun dönemdir. Kendi yumurtlama döneminizi bulmak için ovulasyon tarihi hesaplaması yapmanız gerekir.


  • Bir kadının aylık döngüsü, adet döneminin ilk gününden sonraki dönemin ilk gününe kadar ölçülür. Adetin başladığı 1. gününden itibaren sayılırsa, 11. gün - 21. gün arasında herhangi bir zamanda yumurtlama gerçekleşir. Yumurtlama her ay farklı bir günde gerçekleşebilir.


Ovulasyon Ne Zaman Gerçekleşir?ovulasyon ne zaman gerçekleşir
ovulasyon ne zaman gerçekleşir


Ovulasyon, kadınların adet döngüsünün bir parçasıdır ve bu dönem, adet döngüsünün ortalama olarak 14. gününde gerçekleşir. Ovulasyon sırasında, yumurtalıklarda bulunan foliküllerden bir tanesi açılarak yumurtayı serbest bırakır ve tüp bezi vasıtasıyla yumurta rahim içine gider. Eğer ovulasyon sırasında cinsel ilişkiye girilirse, yumurta spermlerle buluşur ve gebelik oluşma olasılığı oluşur.


  • Yumurtlama dönemini tam olarak hesaplamanın en kesin yöntemi ovulasyon testidir. Farklı markaların ovulasyon testleri mevcuttur. Güvenilir ovulasyon testi markaları hakkında detaylı bilgi için (bkz: En İyi Ovulasyon Testi Hangisi)
Benzer Konular
 

Sabah bulantısından, turşu ve dondurma isteğine kadar, dünyanın dört bir yanındaki kadınlar hamilelik söz konusu olduğunda şaşırtıcı derecede benzer deneyimlere sahipler. Hamile olup olmadığınızı nasıl bilebileceğinizi ve ilk birkaç haftada ne gibi belirtiler yaşayabileceğinizi öğrenin.

 

Hamileliğin erken belirtilerini ve ne zaman ortaya çıkmaya başladıklarını öğrenin.

 

Denenmiş, hızlı hamile kalma yöntemlerini araştırdık ve listeledik.