Emzik ÇeşitleriEmzik, bebeklerin en çok kullandığı ürünlerin başında geliyor. Peki piyasada bulunan emzik çeşitleri nelerdir ve hangi malzemeden yapılıyor? Sağlıklı emzik ne gibi özellikler taşıyor bilmek ister misiniz?Damaklı ve damaksız olmak üzere 2 çeşit emzik var. Emzikler ya silikondan ya da kauçuktan üretilmekte. Silikon emzik tercih edecekseniz, medikal silikon kullanan markaları tercih etmenizi öneririm. Bu konularda daha detaylı bilgi almak için alt başlıkları inceleyebilirsiniz.

Damaklı EmzikDamaklı emzik daha yassı ve ucu yukarı kıvrık şeklinde olan emziklerdir. Damak yapısında herhangi bir bozukluğa neden olmazlar. Damağa tamamen uyum sağladığı için damaklı emzikleri 1 yaşın üzerinde bebeklerin kullanması daha uygundur.

Damaklı emzikler yenidoğan bebek için uygun değildirler.

Damaklı Emzik Modeli
Damaklı Emzik Modeli


Damaksız Emzik


Damaksız emzikler anne memesine benzediği için yenidoğan bebeklere daha uygundur. Damaksız emziklerin ucu yassı değildir, yuvarlak uçlu , anne memesine benzeyen mziklerdir.

1 yaş üzerinde kullanılırsa damağa baskı yapabilir ve bu da damak yapısını ve üst ön dişlerin sıralanışını bozabilir. Damaksız emzikler yenidoğan bebekler için tercih etmeniz gereken emziklerdir.

Damaksız Emzik Modeli
Damaksız Emzik ModeliHatırlatma:
Bebek büyüdükçe her 2-3 ayda bir bu emzikler değiştirilmelidir. bpa içermeyen, silikondan ya da kauçuktan yapılan emzikler tercih edebilirsiniz.

Silikon Emzik


Silikon emzik daha kolay temizleniyor. Geç deforme olur, şeffaftırlar. Silikon yüksek ısılara dayanıklı olduğu için silikon emzikleri kaynatarak ya da buharda sterilize edebilirsiniz. Silikonun tadı ve kokusu yoktur.

Silikon Emzik
Silikon Emzik


Kauçuk EmzikKauçuk emzik yapışkanımsı bir yapıda olur bu yüzden üzerine pamuk, ip parçaları vs. çok yapışıyor. Bir de kauçuk emzikler çabuk kirleniyor ve temizliği daha zor oluyor. Öte yandan kauçuk tamamen doğal bir madde. Ağaçtan yapılıyor olması da içinizi rahatlatıyor ama dediğim gibi yapışkanımsı bir yapısı var ve kauçuk emzik modellerinin tuhaf nahoş bir kokusu oluyor. Biz önce silikon emzik kullandık sonra kauçuk emzik denedik sonra tekrar silikon emziğe geçtik :)


Kauçuk Emzik
Kauçuk EmzikHatırlatma:
Emzik üzerinde hangi ay bebekler için uygun olduğu yazıyor buna dikkat edin. Mesela yenidoğan içi 0+ yazanlardan almalısınız. Bu arada bir önemli nokta daha, çoğu emzikte son kullanma tarihi, üretim tarihi de oluyor. Son kullanma tarihi geçmemiş bir emzik alın. Bazı emziklerin fiyatı inanılmaz düşüyor mesela bunun nedeni son kullanma tarihlerinin geçmesi ya da çok yakın olması olabilir aman dikkat.
  • Silikon ya da kauçuk hangi emziği seçerseniz seçin, komple silikon ya da komple kauçuk bir emzik seçmenizi tavsiye ederim. Çünkü bebek emziği çıkardığında, emzik kafasının, yanağının altında kalabiliyor, plastik aksamlı emziğin sert kısmı kafasına, tenine zarar verebilir.

  • Bir de bebek emziği eline almaya başladığında emziğin tersini de ağzına sokabiliyor. Ortasında plastik aksam olursa, plastiği ağzına sokmuş oluyor, hatta dişleri çıktığında kemirmeye de başlıyor. Bu yüzden emziğin her tarafı silikon ya da kauçuk olsun, yumuşacık olsun, kafasının altında kalırsa da, tersini ağzına soksa da problem olmasın.
Benzer Konular
 

Bebeğinizin rahat nefes alması için, burun aspiratörünü nasıl kullanacağınızı öğrenin. Bu pratik rehber ile bebeklerinizin burunlarını temizlemek artık çok kolay!

 

Bebeklerin çok sevdiği diş kaşıyıcıları bu yazımızda.

 

Bebeğinizin güvenliği ve konforu için tercih edebileceğiniz en iyi ana kucağı markaları bu yazımızda.