Ergonomik KanguruBebeğiniz için hazırladığınız alışveriş listesinin en çok aranan parçalarından biridir bebek taşıyıcılar. Araştırmaya başlarsanız, her kafadan ayrı bir ses çıkar. En çok da ergonomik olan taşıyıcıları tavsiye ederler. İşte bu noktada ergonomik kanguruyu diğer kangurudan ayıran özellikleri ve modelleri hakkında A'dan Z'ye bilgi sahibi olabileceğiniz bir rehber hazırladık.Ergonomik Kanguru Nedir?Ergonomik Kanguru Nedir?Ergonomik kanguru; bebeklerin sağlıklı kalça gelişimini teşvik ederken doğal duruşunu destekleyen, bebeğin ağırlığını tek bir yöne değil eşit dağıtan, taşıyanın omurga yapısını bozmayan bir bebek taşıyıcı çeşididir.

Bilindiği üzere bebekler anne karnında cenin pozisyonunda durmaktadır. Yeni doğan bebeklerin, anne karnından çıktıktan sonra gerçek hayata adapte süreçlerinde kendilerini en güvenli hissettikleri pozisyon anne karnında durdukları cenin pozisyondur. Ayrıca annelerinin kokularını ayırt edebildikleri için özellikle annelerin kucağında kendilerini çok daha huzurlu ve güvenli hissederler.

Doğumdan sonra bu güveni sağlamak ve bebeği daha kolay taşıyabilmek için devreye ergonomik kanguru yenidoğan modelleri girmektedir. Ergonomik bebek kanguru seçerken bazı noktalara önem vermek gerekmektedir.

Ergonomik Kanguru ÖzellikleriErgonomik bir taşıyıcı öncelikle bebeğinizin omurga yapısını destekler nitelikte olmalıdır.

Ergonomik kanguru özellikleri aşağıdaki gibidir:


  • Kangurunun M pozisyonu duruşunu sağlaması önemlidir. Anne karnındaki duruşu tam olarak karşılayan pozisyon M pozisyonudur. Bu nedenle kanguru alırken M pozisyonunu sağlayıp sağlamadığına dikkat etmek gerekmektedir.  • Özellikle sırt yapısı C harfi gibi kıvrımlı durmalıdır.  • Yenidoğan döneminde bebek başını dik tutamaz. Bu nedenle kanguruda boyun ve baş desteği büyük önem taşımaktadır. Alacağınız kangurunun boyun ve baş desteği olup olmadığına mutlaka dikkat etmelisiniz.  • Bebekler çok hızlı bir şekilde büyüdükleri ve geliştikleri için kangurunun bebeğe göre ayarlanabilir olması gerekmektedir.


Doğru kangurunun seçilebilmesi için bütün bu özellikleri taşıyor olması önemlidir. Aksi halde bebek kangurunun içerisinde rahat olmayacağı için hem sağlık hem de bebeğin huzuru açısından doğru bir seçim olmayacaktır. Bebek ağlayarak huzursuzluğunu ve rahatsızlığını belli edecektir. Rahat bir kanguru içerisinde bebek kendini huzurlu hissedeceği için uyur ya da mutlu bir şekilde etrafını izler.

Ergonomik Kanguru Modelleriergonomik kanguru modelleriErgonomik kanguru modelleri doğru seçildiğinde hem anneye hem de bebeğe büyük rahatlık sağlamaktadır.

Kanguru modelinin pratik olması çok önemlidir. Anne ya da bebeği taşıyacak kişi, tek başına bebeği rahatça kangurunun içerisine koyabilmeli, bağlayabilmeli ve çözebilmelidir.

Bunun dışında kötü seçilmiş kanguru modelleri, bebeği taşıyan kişide omuz, bel ve sırt ağrısı yapabilmektedir.

Bu nedenle destekli kanguruların tercih edilmesi önemlidir. Ergonomik olan kangurular bebeği taşıyan kişinin hareketlerini sınırlandırmaz. Önde, arkada ya da yanda taşıma imkanı sunar. Bu yönleri ile diğer kanguru modellerinden çok daha avantajlıdır.

Bebek kanguru içerisinde annesinin kucağında gibi hissetmelidir. Bu nedenle kangurunun pamuklu ve rahat bir kumaşı olması oldukça önemlidir.

Bebek kendini huzurlu hissettiğinde uyuyacağı için model tercih edilirken baş destekli olanların tercih edilmesi bebeğin başının yana, arkaya düşmesini engelleyecektir.

Birçok kişi kangurunun zararı olup olmadığı konusunda tereddüt yaşamaktadır. Doğru seçilmediğinde kanguru bebeğin vücut yapısına ve omurga gelişimine zarar verebilir. Bu nedenle seçiminin özenli yapılması gerekmektedir.
Benzer Konular
 

Bebek Telsizi Tavsiyesi: En İyi 5 Bebek Telsizi Markasını İnceledik

Piyasadaki en iyi beş bebek telsizi markası hakkındaki incelememize göz atın.

 

Oto Koltuğu Tavsiyesi: En İyi Oto Koltuğu Hangisi? 14 Markayı İnceledik

Yüzlerce oto koltuğu çeşidi arasında kaybolmayın. İşte en iyi oto koltuğu markaları.

 

Bebek Uyku Tulumu Tavsiyesi: En İyi 6 Uyku Tulumu Markasını İnceledik

Bebeğiniz için en iyi uyku tulumunu arıyorsanız, okumaya devam edin! Bebek uyku tulumları söz konusu olduğunda nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklıyoruz.

 

Bebek Arabası Tavsiyesi: 2023'ün En İyi Bebek Arabası Hangisi?

Bebeğiniz için en iyi bebek arabası seçerken, özellikler, avantajlar ve ip uçları da dahil olmak üzere yılın en iyi bebek arabalarını keşfedin.

 

En İyi Emzik Hangisi? En Kaliteli 15 Emzik Markası

Bebeğiniz için en iyi emziği mi arıyorsunuz? Piyasada çok fazla emzik çeşidi var, doğru olanı seçmek zor olabilir. Sizin için yılın en iyi 15 emzik markasını inceledik.

 

Reflü Yatağı: En İyi Reflü Yatağı Markaları Hangiler?

Uykusuz geceleri ve günlük mücadeleyi unutun; reflü yatağı bebeğinizin konforunda büyük fark yaratabilir. Mevcut en iyi bebek reflü yatağı markalarını keşfedin.

 

Bebek Bezi Tavsiyesi: 2023'ün En İyi Bebek Bezi Markaları Hangileri?

Bebeğiniz için en iyi bebek bezini bulmak çok zor görünebilir, bu süreci kolaylaştıran ipuçları ve püf noktalarını kaçırmayın.

 

Bebek Hamağı Nasıl Seçilir? İşte En İyi 5 Bebek Hamağı Markası

Bebeğinizin güvenliği için doğru bebek hamağını seçmek çok önemli. En güvenli, en uygun hamağını seçerken hangi özelliklere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenin.

 

Park Yatak Tavsiyesi: En İyi 5 Park Yatak Markasını İnceledik

Aradık, taradık ve piyasadaki en kaliteli park yatak markalarını bir araya getirdik.

 

Bebek Burun Aspiratörü Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Bebeğinizin rahat nefes alması için, burun aspiratörünü nasıl kullanacağınızı öğrenin. Bu pratik rehber ile bebeklerinizin burunlarını temizlemek artık çok kolay!

 

En İyi Ateş Ölçer Hangisi? En Kaliteli 15 Ateş Ölçer Markası

Ölçüm sonuçları güvenilir olan en iyi ateş ölçerler gelsin.

 

En İyi Biberon Hangisi? 10 En Kaliteli Biberon Markası (2023)

Bebeğiniz için doğru biberonu bulma zamanı! 2023'te piyasadaki en iyi 10 biberon markası hakkında her şeyi öğrenin ve hangisinin sizin ve bebeğiniz için mükemmel olduğunu keşfedin.

 

Bebek Küveti Tavsiyesi: En İyi Bebek Küveti Hangisi?

Miniğiniz için mükemmel bebek küvetini bulmakta zorlanıyor musunuz? Hangi bebek küvetinin bebeğiniz için en iyisi olduğuna karar vermenize yardımcı olacak tüm ipuçları bu yazımızda.