Her ne kadar emzirme, anne sütü ve bebek üçgeni en ideal beslenme düzenini oluştursa da bazen her şey yolunda gitmeyebilir. Annenin yaşadığı hastalıklar, sütünün yetersiz olması ya da bebekten kaynaklanan problemler nedeniyle en iyi bebek maması olarak anne sütüne denk, vitamin ve mineral bakımından eksiği olmayan bebek mamaları miniklere tavsiye ediliyor.

Ancak buradaki ayrıma dikkat etmeniz gerekli: ek gıdaya geçmemiş bir bebek için devam sütü; 6. aydan itibaren ise kaşık mamaları kullanmanız gerekiyor.

Aklınızda Bulunsun
Tercih ettiğiniz markanın devam sütü ve kaşık maması seçenekleri arasında karar kriteriniz, bebeğinizin bulunduğu ay olmalı!

Yazımızın içeriğine hızla göz atabilirsiniz:


Bebek Maması TavsiyesiBebek Maması Tavsiyesi


Miniğiniz için tecrübeli annelerden bebek maması tavsiyesi almak isterseniz, tüm dünyada etkinliğini ve kalitesini ispatlayan markalardan bahsedebiliriz. Gelin en çok tercih edilen bebek mamalarına yakından göz atalım.

2023'ün En İyi Bebek Maması Markası MarkalarıEn İyi Bebek Maması Markaları


Uzmanların önerdiği, vitamin ve mineral bakımından zengin içeriği sahip, 2023 yılının en iyi bebek maması markalarını araştırdık.

İşte sonuçlar:

1- HippHipp Bebek Maması


Annelerin bebekleri için en çok tercih ettiği, uzmanların ise önerdiği Hipp markanın temelde üç çeşit maması bulunuyor. Kısaca açıklamak istersek:

  1. Hipp İyi Geceler: 4. ayın sonundan itibaren kullanılabilir. İlave şeker içermez. İçeriğinde bulunan süt şekeri, elma ve laktozdan elde edilir. Kalsiyum, A, B1, B12, C ve D vitaminleri yönünden zengindir.
  2. Hipp Ek Gıda Kaşık Maması: 4 ayın sonundan itibaren kullanılan kaşık maması formundaki içerik yüksek b1 vitamini içerir. İlave şeker içeriği yoktur.
  3. Hipp 5 Tahıllı Kaşık Maması: 6. ayın sonundan itibaren kullanılabilen bu formdaki mama ilave şeker içermez ve B1 vitamini açısından son derece zengindir.

Hipp bebek maması markasının ürünlerinin en iyi özelliği: Vitamin ve mineraller açısından zengin olması.

Hipp Bebek Maması fiyatlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.


2- AptamilAptamil


Popüler bebek maması markası Aptamil, miniklere doğumdan itibaren pek çok beslenme seçeneği sunuyor. Anne sütünde yer alan probiyotik çeşitleri ile bağışıklık sistemini destekleyici özelliğe sahip devam sütleri ile 6. aydan itibaren kullanılabilen kaşık mamaları annelerin imdadına koşuyor.
Aptamil Devam Sütleri: Aptamil Prosyneo 1 ve 2 çeşitleri mevcut. 1 numaralı olan 0 - 6 ay arası; 2 numaralı olan ise 6-12 ay arasında devam sütü olarak kullanılıyor.
Aptamil Kaşık Mamaları: Aptamil sütlü pirinçli, Aptamil sütlü 7 tahıllı elmalı ve Aptamil sütlü bisküvili kaşık mamaları 6. aydan başlayarak 36. aya kadar tüm bebeklere verilebiliyor. Markanın ürünlerinin en iyi özelliği: Tüm kaşık mamalarında en az %40 ile %46 oranında devam sütü içeriği bulunması.

3- BebelacBebelac


Bebelac markası da hem yenidoğan hem de 6 aydan büyük bebekler için zengin mamalar hazırlayan markalar arasında. Özellikle yeni doğan devam sütleri bebeğin ihtiyacı olan omega-3, omega-6, demir, folik asit, kalsiyum, protein, probiyotik lif, balık yağı, nükleotit, taurin, vitamin ve mineral içeriyor. Sindirim sıkıntısı çeken bebekler için özel hazırlanan Bebelac Nutikonfor ile annelerin favorisi olan markalardan biri konumunda yer alıyor.
Bebelac kaşık mamaları ise özenle seçilen meyveler, tahıl ve sütlü içeriklerden oluşuyor. 6. aydan itibaren 36 aylık bebeklere kadar ideal kullanım sunuyor.
Markanın ürünlerinin en iyi özelliği: Tüm kaşık mamalarında en kaliteli tahıllar kullanılıyor ve doyurucu özellik sunuyor.

4- HumanaHumana


Doğumdan itibaren kullanılan devam sütü, özellikle bebeklerin beyin gelişimi için olmazsa olmaz olan omega-3, omega-6, nükleotit ve galakto-oligosakkarit içeriyor. Karbonhidrat olarak ise sadece laktoz formu kullanılıyor.
6 çeşit mineral, 7 element ve 16 vitamin ile zengin formüle edilmiş kaşık maması ise 6. ayın sonundan itibaren kullanılabiliyor. Kaşık mamasının muadillerinden farkı ise hücresel düzeyde sağlık veren kolin ile zihinsel fonksiyonlarda tercih edilen inositol eklenmesi önemli yer tutuyor.
Markanın en beğenilen özelliği: Gaz sancısı ve sindirim sıkıntısı çeken kolik bebekler için özel bir diyet mama olan Humana AntiKolik mamayı üretiyor olması. Uzman hekim tavsiyesi ile kullanılan bu mama, doğumdan itibaren kullanılmaya başlanıyor ve biberondan beslenme sonlanıncaya kadar devam ediyor. Hatta yetersiz anne sütü varlığında, anne sütüne destek olarak da doktor tavsiyesi ile verilebiliyor.

5- Hero BabyHero Baby


Bebek beslenmesinde yer tutan bir diğer marka ise Hero Baby olarak karşımıza çıkıyor. Yeni doğandan itibaren kullanılabilen Hero Baby 1 Nutrasense devam sütü, içeriğindeki omega-3, omega-6 yağ asitleri, prebiyotik ve nükleotit yapıların varlığı ile sıklıkla tercih ediliyor.
Hero Baby'nin kaşık mamaları ise temelde iki farklı formda sunuluyor. Özelliklerine bakacak olursak;
Hero Baby Sütlü Ballı - İrmikli Kaşık Maması: 5. aydan itibaren kullanılabilen kaşık mamasında kalsiyum, çinko ve demir gibi hayatî elementlerin yanı sıra folik asit, A, B6, B12, C ve D vitaminleri yer alıyor.
Hero Baby Sütlü, Peynirli, Pekmezli, 8 Tahıllı Kaşık Maması: 6. aydan itibaren kullanılabilen mama içeriğinde kalsiyum, çinko ve demirin yanı sıra A, B6, C, D ve folik asit yer alıyor.
Bebişlerimiz için mama önerileri. her mamayı her bebek sevemeyebiliyor ya da her bebeğe her mama yaramayabiliyor ben bebeğimde aptamil kullandım ama hem sevmedi hem de çok gaz yaptı.
milupa'nın organik meyve ezmelerini tavsiye ederim.
mama kullanmadım meyve püresi kullandım hipp yada milupa tavsiye ederim.
bizim bebiş maalesef anne sütüyle değil mamayla büyüdü o yüzden artık ek gıda olarak hazır mama pek kullanmıyoruz. Arada Bebelac ve Arılac veriyoruz sadece
bizim tosbik milupa'nın meyve ezmelerini ve arılac'ın muzlusuna bayılıyor, tavsiye ederim.
Benzer Konular
 

Bebeğinizin rahat nefes alması için, burun aspiratörünü nasıl kullanacağınızı öğrenin. Bu pratik rehber ile bebeklerinizin burunlarını temizlemek artık çok kolay!

 

Bebeklerin çok sevdiği diş kaşıyıcıları bu yazımızda.

 

Bebeğinizin güvenliği ve konforu için tercih edebileceğiniz en iyi ana kucağı markaları bu yazımızda.