En İyi Oto Koltuğu Hangisi? En Kaliteli 15 Oto Koltuğu Markası (2024)

Miniğiniz için doğru oto koltuğunu seçmek, hayat kurtarıcı etkileri olabilecek kritik bir karardır. Bu yazımızda oto koltuğu tavsiyesi arayan ebeveynlere yardımcı olmak için ADAC test sonuçları ve ISO-FIX sistemi gibi kriterleri göz önünde bulundurarak 2024'ün en iyi oto koltuğu markalarını listeledik. Ayrıca oto koltuğu seçimi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini, ADAC testi ve ISO-FIX sistemi gibi önemli faktörlerin neden bu kadar önemli olduğunu da ele alacağız.


Oto Koltuğu Tavsiyesi: Isofix ve ADAC Testi Neden Önemli?


Miniklerin rahat ve güvenli yolculuk ettiğinden emin olmak için oto koltuğu tavsiyesi isteyen ebeveynlere ilk olarak, çocuklarının yaşına, kilosuna ve boyuna uygun oto koltuğu tipini belirlemelerini öneriyoruz.

Arkaya bakan oto koltukları 0-2 yaş arasındaki bebekler için tavsiye edilirken, öne bakan oto koltukları 2 ila 4 yaş arasındaki çocuklar için idealdir. 4 yaşın üzerindeki çocuklar için 5 noktalı emniyet kemeri sistemine sahip kombine bir oto koltuğu önerilir. Buna ek olarak, çocuğunuz en az 8 ila 12 yaş arasında olana kadar oto koltuğu yükseltici kullanılması da çocuğunuzun güvenliği açısından önemlidir.

Ayrıca, bir oto koltuğu seçmek söz konusu olduğunda, güvenlik her şeyden önemlidir. Oto koltuğunun standartlara uygun olduğundan emin olmak için ADAC test sonuçlarını kontrol etmek ve güvenli kurulum için ISOFIX sistemine sahip olduğundan emin olmak gibi güvenlik ve performans bilgilerini iyice araştırdığınızdan emin olun.
ISOFIX Nedir?
ISOFIX, bir oto koltuğunun takılmasını daha kolay ve daha güvenli hale getirmek için tasarlanmış bir oto koltuğu sistemidir. Oto koltuğunu arabanın çerçevesine bağlayan iki metal çubuktan oluşur ve koltuğu sabitlemek için emniyet kemerlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Güvenli bir oturuş sağlamanın yanı sıra, ISOFIX oto koltuğu kurulumları da geleneksel emniyet kemeri sistemlerine göre daha kolaydır. Bu da ebeveynler için oto koltuğunu takmayı çok daha az zahmetli hale getirerek çocuklarına daha fazla odaklanmalarına ve oto koltuğu montajıyla uğraşmaya daha az zaman ayırmalarına olanak tanır.

ADAC Testi Nedir?
Çarpışma Testi olarak da bilinen ADAC Testi, oto koltukları için bir çarpışmaya dayanıklılık testidir. Bu test, simüle edilmiş bir çarpışmaya maruz kaldığında oto koltuğunun performansını ölçmek için bir kuvvet darbesi simülatörü kullanılarak gerçekleştirilir. ADAC Testi Avrupa Standardı ECE R17'ye göre yapılır ve koltuğun bütünü ve parçaları üzerinde gerçekleştirilir.

Buna göre, seçtiğiniz oto koltuğunun ADAC tarafından test edilmiş ve bu testi başarıyla geçmiş olması, güvenilir ve en yüksek kalitede olduğuna dair büyük bir güvencedir. Ayrıca, ADAC testi sıkı bir testtir ve sonuçları son derece güvenilir ve sağlam olarak kabul edilir. Bu, seçtiğiniz oto koltuğunun en yüksek güvenlik standartlarını karşılayacak şekilde kapsamlı bir şekilde test edildiğini ve onaylandığını bilerek içinizin rahat olabileceği anlamına gelir. Buna ek olarak, çocuğunuzun oto koltuğunda iyi korunduğundan ve yıllarca dayanacağından emin olabilirsiniz.

2024'ün 15 En İyi Oto KoltuğuFarklı şekil be boyutlarda oto koltuğu çeşitleri


Doğru oto koltuğu güvenlik ve koruma sağlayabilirken, yanlış bir oto koltuğu çocuğunuzun güvenliğini tehlikeye atabilir. Her yıl yeni oto koltuğu modellerinin piyasaya sürülmesiyle, ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçmek çok zor olabilir.
Piyasada birçok marka model olsa da; güvenlik, konfor ve kalite incelememizden tam not alan 2024'ün en iyi oto koltuğu marka ve modelleri şu şekilde;

0-13 KG GRUBU OTO KOLTUKLARI

1. Maxi Cosi TobiMaxi-Cosi Tobi


Tasarım ödülüne sahip Maxi Cosi Tobi, doğumdan itibaren 4 yaşa kadar kullanılabilmektedir. Özel tasarımlı bazası, çocuklar içi panoramik görüş imkanı sağlar. Isofix bağlantısı ile ekstra koruma sağlayan oto koltuğu, 360 derece dönebildiği için kolay kullanımı ile ebeveynlerin gözdesi arasında yer alıyor.

Maxi Cosi Tobi güncel fiyat bilgisini aşağıdaki linklerden öğrenebilir fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

N11
Maxi Cosi TobiAmazon
Maxi Cosi Tobi


2- Britax Römer KIDFIX Oto Koltuğu


Kidfix oto koltuğu, yükseltici bir oto koltuğudur ve özellikle daha büyük çocukların seyahat ederken ihtiyaç duyduğu konfor ve güvenliği sağlamak amacıyla tasarlandı. Koltuk, aracın 3 noktalı emniyet kemerine kadar her araca uyum sağlayacak şekilde esnek bir şekilde kurulabilecek şekilde tasarlandı ve ISOFIX bağlantı noktalarını kullanarak hızlı ve kolay bir şekilde monte edilebilme imkanı sunuyor. Emniyet kemeri kılavuzları, baş desteğinin yüksekliğini değiştirdiğinizde otomatik olarak ayarlanır ve emniyet kemeri çocuğunuzun doğru şekilde oturmasını sağlar. Koltuk, çocuğunuz büyüdükçe ve omuzları genişledikçe V şeklindeki sırtlık sayesinde boyuna rahat bir oturuş sağlıyor.

Britax Römer KIDFIX Oto Koltuğu güncel fiyatına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Amazon
Britax Römer KIDFIX Oto Koltuğu3. Joie Every Stage FX


Doğumdan itibaren kullanılabilen Joie Every Stage FX oto koltuğu arkası dönük şekilde 18 kg'a kadar kullanılabiliyor. Sonrasında yani 36 kg'a kadar ise ön yüzü dönük şekilde kullanılabilen oto koltuğu, bebeğiniz büyüdükçe kendisi de büyüyebilen yapısı ile 12 yaşına kadar kullanılabilen ender oto koltuklarından biri. Hayatınızdaki en uzun soluklu yol arkadaşınız olacak oto koltuğunun isofix özelliği ve 6 farklı kademeli yatış açısına sahip olması sayesinde seyahat, beslenme ve uyuma gibi süreçlerde maksimum konfor sağlamak için tasarlanmıştır. Yandan gelen darbeleri absorbe eden yapısı ile iç yapısında aktif edilen çelik konstrüksiyonu sayesinde ekstra sağlam kabuk yapısı aklınızdaki güvenlik kaygılarına son verecek özellik sunar. Oto koltuğunun olumsuz olarak nitelendirilen tek yanı ise bebek arabası ile kullanım için uygun olmaması sayılabilir.

Amazon
Joie Every Stage Oto Koltuğu4. Besafe izigo Modular


Doğumdan itibaren kullanılabilen Besafe izigo modular, bebeğinizin ilk aylarındaki en yakın arkadaşıdır. Özellikle kafa bölgesini destekleyen ek minderler ile yan darbe koruma özelliği maksimum destek ve konfor sunar. Ayarlanabilir 5 nokta kemer sistemi otomobil seyahatlerinde konfor sunarken, ergonomik taşıma kolu ise travel sistem sunan bebek arabalarında kolayca kullanılabilir.

N11
Besafe izigo Modular5. Avionaut Kite Oto Koltuğu


Doğumdan itibaren güvenle kullanılabilen Avionaut oto koltuğunun en güzel özelliği yeni doğana göre ayarlanabilen kafa desteğidir. Böylece bebeğinize eşsiz bir boyun desteği sunan oto koltuğunda aynı zamanda insert dolgu kullanıldığından iç yüzeyi komple ayarlanabilir sistem özelliği sunar. Hava alan iç yapı destek pedleri üretiminde Polystrene kullanıldığı için şok darbeleri absorbe etme yeteneğine sahiptir. 4 farklı konumda ayarlanabilen tutma kolu hem araç içerisinde hem de bebek aranızda kolay kurulum ve kullanım özelliği sunar.

N11
Avionaut Kite Oto Koltuğu9-18 KG VE 15-36 KG GRUBU OTO KOLTUKLARI

6. Recaro Optiafix Oto Koltuğu


9. aydan itibaren kullanılabilen Recaro, güvenli Isofix bağlantısı ve yan darbe emici sistemi ile ebeveynlerin gözdesi olmaya devam ediyor. Kayma ve dönme yapmayan omuz destekleri ve kemer bağlantıları ile bebeğinize ekstra konfor sağlayan yapısı, baş desteği ile birlikte tek bir ünite olarak kullanılır. 6 kademeli ayarlanabilir baş desteği, farklı yatış açılarının tek elle ayarlanabilir olması ve geniş kabuk sistemi 4,5 yaşa kadar kullanılabilir. Oto koltuğunun olumsuz özelliği olarak gösterilen tek yönü travel sistem bebek arabalarına uyum sağlamamasıdır.

7. BeSafe Flex FixBeSafe Flex Fix


Diğer oto koltuklarının yanı sıra ekstra çene ve göğüs koruması sağlayan pedleri ve isofix kurulumu ile en çok tercih edilen oto koltukları arasında BeSafe Felx Fix de yerini alıyor. Çocuğunuz büyüdükçe büyüyen ve panoramik görüş imkanı sunan bu harika oto koltuğunu 15-36 kg arasında güvenle kullanabilirsiniz.

BeSafe Flex Fix güncel fiyat bilgisini aşağıdaki linklerden öğrenebilir fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

N11
BeSafe Flex FixAmazon
BeSafe Flex Fix8. Chicco Oasys 2-3 FixPlusChicco Oasys 2-3 FixPlus


Belçika'nın en iyi oto koltuğu ödülüne sahip Chicco Oasys 2-3 FixPlus modeli, 15-36 kg arası için uygun. Kilo alımı ve boy uzaması ile doğru orantılı olarak büyüyen koltuğun isofix ve 3 nokta kemer bağlantıları ile 4 farklı yatış pozisyonu mevcut. Üstelik yenilikçi güvenlik pedine sahip olduğu için darbeleri %35 azaltmasıyla ünlüdür.

Chicco Oasys 2-3 FixPlus güncel fiyat için aşağıdaki linke tıklayınız.

N11
Chicco Oasys 2-3 FixPlusAmazon
Chicco Oasys 2-3 FixPlus9. Joie BoldJoie Bold


9-36 kg aralığı için uygun olan Joie Bold, isofix bağlantılarının 9 kademeye kadar uzaması ile dikkatleri üzerine çekiyor. Özel tasarımı ile yan darbelere karşı ekstra koruma sağlayan oto koltuğunun 11 kademe baş dayama ünitesi de mevcut. Tek elle 3 farklı yatış seviyesi ile annelere hareket özgürlüğü sağlayan Joie Bold, güvenli yolculukların en yakın arkadaşı sayılıyor.

Amazon
Joie Bold10. Baby & Plus Orbitfix V2Baby Plus Orbitfix V2AB Güvenlik Standartları ECE R44/04 sertifikasına sahip Baby&Plus Orbitfix V2, isofix bağlantısı, tek tuşla sabitlenmesi ve doğumdan itibaren 36 kg'a kadar kullanılması ile ebeveynlerin bir diğer favori ürünü arasında yer alıyor. Doğumdan itibaren koltuk içi dolgulu iç pedler rahatlık sağlarken, bebeğiniz büyüdükçe bu pedleri çıkararak daha uzun yıllar güvenle kullanabilirsiniz.

N11
Baby & Plus Orbitfix11. Kraft Techno FixKraft Techno Fix


9-36 kg aralığında kullanılan bu Kraft Techno Fix ebeveynlerin favorisi konumunda. 9. aydan itibaren kullanılabilmesi, 5 nokta kemer bağlantısı ve 4 farklı yatış pozisyonu ile ekstra konfor sunan bu koltuğa miniğiniz de bayılacak. Üstelik bebeğiniz büyüdükçe ayarlanabilen 5 kademeli desteği de diğer bir avantajı.

Kraft Techno Fix güncel fiyat için aşağıdaki linke tıklayınız.

N11
Kraft Techno FixAmazon
Kraft Techno Fix12. Besafe İzi Comfort X3


ADAC güvenlik testlerinden başarı ile geçmiş Besafe, kullanım süresince garanti sunan ender oto koltuğu markalarından biridir. 5 farklı noktadan emniyet kemeri sistemine sahip Besafe, EPP ve EPS köpük sistemi ile darbelere karşı maksimum absorbe sunar. Bebeğiniz büyüdükçe büyüyebilen yapısı 8 farklı yükseklik ayarı ile 3 seviye yatış imkânı sağlar. Hava geçirgenliği sunarak terletmeyen kumaş yapısı aynı zamanda alev almayan nano kumaştan üretilmiştir. 4 yaşa kadar güvenli kullanım sunan oto koltuğu, bebek arabaları ile uyumlu değildir.

13. Recaro Monza Nova 2 Seatfix


Formula 1 arabalarının resmî koltuk üreticisi Recaro tarafından geliştirilen oto koltuğu üst düzey güvenlik önlemleri sunar. Ayarlanabilir hava yastığı baş desteği özelliğini de içine alırken, hareket halinde çarpma ve sarsıntıları minimum seviyeye indirir. Bebeğiniz büyüdükçe boy uzunluğu da artırılabilen 12 kademe ayarlı darbe emici baş desteği ile birlikte hareket eden omuz destekleri 12 yaşa kadar kusursuz kavrama imkânı tanır. Hava alan ve terletmeyen mikrofiber yapısı kumaşı, yumuşak dokusu ile uzun yıllar yol arkadaşınız olmaya aday.

14. Baby Plus Snug


Avrupa Güvenlik Standartları testlerinden güvenle geçen ve en önemlisi Türkiye'de üretilen ilk oto koltuğu olan Baby Snug, uygun fiyatlı oto koltuğu seçenekleri arasında geliyor. Doğumdan itibaren kullanılabiliyor. Ergonomik taşıma kulbu sayesinde hem aracınızda geri pozisyonunda hem de travel bebek arabası sisteminde puset olarak kullanılabiliyor. Tek dokunuşla açılan 3 nokta kemeri, maksimum güvenlik sağlayan polipropilen malzemeden üretilen darbelere dayanıklı kasası ve darbe emici EPS köpük sistemi ile ebeveynlerin güvenlik arayışına çözüm oluyor. Yenidoğan bebekler için ekstra bel destek minderi ile omurgayı destekleyen iç yapısı, bebeğiniz 13 kg oluncaya dek güvenle kullanılabiliyor.
N11
Baby Plus SnugBebek Oto Koltuğu Alırken Nelere Dikkat Etmeli?Bebek Oto Koltuğu Alırken Nelere Dikkat Etmeli?


İster uzun mesafe ister kısa mesafe olsun, bebeğinizin araba içerisinde rahat hareket edebilmesi ve güvenli seyahat edebilmesi için gerekli ihtiyaçların başında oto koltuğu geliyor. Ancak zamanı geldiğinde minik yavrunuz için oto koltuğu almaya karar verdiniz ancak piyasada birçok marka ve model var değil mi? Bebek mağazalarında ve internet satış sitelerinde ebeveynlerin seçim konusunda her zaman zorlandığı bilinen bir gerçek. Ancak amaç her daim tektir: bebeklerine maksimum konfor ve tabii ki üst düzey güvenlik sunmak. 

Bebek için oto koltuğu alırken nelere dikkat etmeli, gelin ayrıntılarıyla anlatalım.

1. Yeni doğandan itibaren kullanılan oto koltukları sadece yüzü arka koltuğa bakar şekilde kullanılır. Omurga gelişimi henüz tamamlanmayan bebekler için yatar pozisyon en uygun sabitleme seçeneği olmalıdır. Bu yaş grubuna hitap eden oto koltuklarında bebeğin omuz üstlerinden ve omuz altlarından geçen emniyet kemerleri mevcuttur. Isofix özelliği sunan modeller araçlarda daimi kullanılırken, bu özelliği olmayan oto koltukları travel sistem bebek arabalarına da monte edilebilir. Bu nedenle seçim yaparken aracınızın koltuk bağlantı sistemini ve bebek arabanızın oto koltuğu ile uyumlu olup olmadığını değerlendirmeniz gereklidir.

2. Oto koltuğunun sahip olduğu standartlar ve tabii ki ADAC testinden geçip geçemediği de seçim kriteriniz olabilir. Genellikle oto koltukları ECE R 44 temel güvenlik şartlarına göre üretilir. Avrupa Birliği güvenlik standardı olan bu özellikle, oto koltukları üzerindeki etiketlerde mevcuttur. ECE R 44'ten sonra 01 ya da 02 görülüyorsa satın alınmamalıdır. 03 şu an geçerli kabul edilse de 04 en son versiyon olduğu için seçim kriterlerinizde önemli bir yer tutmalıdır.
4,5 yaşa kadar kullanım sunan I-size standartları ise Avrupa Birliği UN R 129 güvenlik şartlarının bir diğer segmentidir. Bu özelliğe sahip koltuklar gelişmiş baş ve boyun koruması sunan, en az 15. aya kadar seyahat yönünün tersine bağlanması gereken ve isofix bağlantısını zorunlu tutan koltuklarda geçerlidir.
ADAC testi ile bağımsız test kuruluşları arasında sayılan ve oto koltuklarını test ederek çarpışma dayanıklılıklarına göre belirli bir puan veren testtir. ADAC yanı sıra oto koltuğu Autobild, TCS, Plus Test, Stiftung Warentest, ÖAMTC gibi kuruluşlar tarafından da test edilmiş olabilir. Önemli olan bu kuruluşlardan çok iyi puan almış olmasıdır.

3. Oto koltuğu seçerken ilk kriter bebeğinizin yaşı ve kilosudur. Uluslararası standartlar ve yapılan önemli testlere göre oto koltukları gruplara ayrılmıştır:
Grup 0: Yeni doğandan 9 kg'a kadar olan oto koltuğu modellerini,
1. Grup: 9-18 kg'a kadar olan oto koltuğu modellerini,
2. Grup: 15 ile 6 kg arasındaki oto koltuğu modellerini,
3. Grup: 36 kg ve üzeri olan çocukların kullanımına özel olarak tasarlanan ve "toddler" adlandırılan oto koltuğu modellerini kapsar.
Pek çok çalışma oto koltuklarının seyahat yönü tersine bağlanması gerektiği savunur. Grup ya da kilo ayrımı yapmadan yani kafa karıştırmadan kısaca şunu söyleyebiliriz ki; çocuğunuz 105 cm oluncaya kadar oto koltukları arkaya dönük şekilde bağlanmalıdır.

4. Oto koltuğu marka ve modeline göre değişen emniyet kemeri sistemleri genellikle 3 nokta ya da 5 nokta olarak ayrılıyor. Daha küçük yaş gruplarında maksimum emniyet için 5 nokta kemer sistemi önerilirken, bebek büyüdükçe 3 nokta kemer sistemine de dönüştürülebilir.

5. Otomobil bağlantı farkları da oto koltuklarında çeşitlendiriliyor. Genellikle emniyet kemeri ile bağlanma, baza ile bağlanma, isofix ile bağlanma ya da Top Tether ile bağlanma seçenekleri mevcut. Bunlar arasında en güvenlisi elbette isofix bağlantılı. Ancak bunun için otomobilinizin 2013 yılı ve sonrası üretim olması gerekiyor.
6. Yan darbelere karşı koruma, bir kaza anında oto koltuğuna yandan gelen darbe enerjisinin koltuk tarafından absorbe edilmesi ve bu sarsıntının çocuğa ulaşmaması anlamına gelir. Güvenlik açısından oldukça önemli olan bu sistem de oto koltuğu seçiminde dikkat edilmesi gereken bir başka özellikle olmalıdır.

7. Bunların dışında konforlu kullanım sunan diğer özellikler şunlardır:

- Oto koltuğunun ağırlığı: Sık sık araçtan çıkarılacaksa ve bebek arabasına monte edilecekse, kolay taşınabilen modeller tercih edilebilir.
- Yatış pozisyonu: Dik oturma, beslenme, dinlenme ve uyku pozisyonları sunan oto koltuklarının yatış pozisyonları 3 ile 6 arasında değişir.
- Yıkanabilir kumaş: Seyahat esnasında bir şeyler yiyip içerken kirlenen oto koltuklarının yıkanabilir kumaş özelliği sunması da seçim kriterlerinde önemli olabilir. Bunun yanı sıra hava alabilen ve terletmeyen kumaşlar ile alev almayan nano teknolojik kumaşlar da mevcuttur.
Benzer Konular
 

Bebeğinizin rahat nefes alması için, burun aspiratörünü nasıl kullanacağınızı öğrenin. Bu pratik rehber ile bebeklerinizin burunlarını temizlemek artık çok kolay!

 

Bebeklerin çok sevdiği diş kaşıyıcıları bu yazımızda.

 

Bebeğinizin güvenliği ve konforu için tercih edebileceğiniz en iyi ana kucağı markaları bu yazımızda.