Hamileliğin ilk trimester’ı bittikten sonra tüm anne ve baba adaylarını bir heyecan alır. Alışveriş için en uygun ürünü araştırma ve tek tek tüm eksikleri listeleme görevi her ne kadar anne adaylarının olsa da baba adayları da oldukça destek olmaktadır. Sizin heyecanınızı anlıyor ve beklentilerinizi tahmin edebiliyoruz. Her hamilelikte aynı sorumlulukla en iyisini ve en sağlıklısını seçmek için sarf ettiğiniz çabayı ise takdir ediyoruz.

Yeni doğan bebekler için kıyafet araştırması yaparken eminiz aklınıza birçok soru geliyor ve siz, ihtiyaç listesi yaparken örnek listelerden faydalanıyorsunuz.

Bu yazıda yeni doğan bebek kıyafetlerinin neler olduğunu anlatıyoruz. Aynı zamanda bebek giyim için en iyi alternatifleri bulabileceğiniz bir alışveriş sitesi önerisi de bulabilirsiniz.

En Çok İhtiyaç Duyulan Yeni Doğan KıyafetleriYeni doğan bebek giysileri


Minik yavrunuzu henüz kucağınıza aldığınızda en çok ihtiyaç duyabileceğiniz kıyafetler şöyle:

1. Hastane Çıkışı: Aslında hastane çıkışı genelde en sona bırakılan seçeneklerdendir. Biz de bu konuda aynı fikirdeyiz. Hastane çıkışı takımlarınızı hamileliğinizin son trimester’ında alırsanız çocuğunuzun kilosunu tahmin etmek çok daha kolay olacağı için doğru takımı seçmek daha olası olacaktır. Bebeğin kilosu ilk başlarda çok hızlı değişir ve sonlara doğru artık aşağı yukarı bebeğinizin kaç kilo olduğunu tahmin edebilirsiniz. Ancak hastane çıkışı için çok da beklememek gerekir çünkü herhangi bir aksi duruma karşı tedbirli olmakta fayda görüyoruz.

Alacağınız hastane çıkışının kalitesi de oldukça önemli. Bebeğiniz için % 100 pamuklu takımlar tercih etmelisiniz ve yumuşak dokusu ile bebeğinizin içinde en rahat edeceği hastane çıkışının tüm parçalarını önceden uygun deterjanlarla yıkayıp ütülemeyi unutmamalısınız. Ayrıca hastane çantanızda da en az iki küçük ya da bir büyük hastane çıkışına yer vermelisiniz.

2. Müslin Bez: İhtiyaç listenizin en başlarında yer alması gereken kalemlerden birisi de müslin bez olacaktır.

Müslin Bez


Tüm annelerin özenle renk renk desen desen seçtiği müslin bezler hem bebeklerinizi koruyacak hem de tüm ortamlarda kullanılabilir olacaktır. İster bebek arabanızın üzerine ister bebeğinizin üzerine isterseniz de bebeğinizi yatırdığınız yere sererek müslin bezlerle onun için bir koruma katmanı oluşturabilirsiniz.

3. Zıbın: Zıbınlar listenin en başlarında yer alıyor çünkü özellikle doğumun ilk zamanlarında sizi rahatlatacak parçalar olacak.

Zıbın


Özellikle doğumunuzun ilk zamanlarında, bebeğinizin göbeği düşene kadar olan süreçte zıbın kullanımı çok daha rahat olacağı için hastane çıkışının içindeki zıbının haricinde bir tane daha yedek zıbın almanızda oldukça fayda var.

4. Tulum: Yenidoğan annelerinin en çok tercih ettiği parçalardan birisi de tulum.

Tulum


Tulumlar, kullanımlarının kolay olması bir yana sıcak tutması açısından da ailelerin en büyük tercihi olmayı başarmış parçalardır. Fermuarlı, çıtçıtlı ve düğmeli modelleri bulunmakla birlikte bebeğinizin yapısı ve sizin kullanım şekliniz bu seçimlerde belirleyicidir. Bizim tavsiyemiz, tüm çeşitlerden en az birer tane alarak hangisinin kullanımında daha rahat edeceğinizi gözlemlemeniz olacaktır. Sonrasında uzun bir süre – bebeklik dönemlerinin sonuna kadar veya belki daha uzun süre – bu tulumları kullanmak isteyeceksiniz.

Uyku tulumları da anneler tarafından çokça tercih edilen parçalardan. Bebeklerin büyük çoğunluğu –hareket etmeye başladıkları andan itibaren - gece uykularında üzerlerini açtıkları için uyku tulumları oldukça koruyucu bir seçenek. İlk üç ayda da uyku tulumu çokça tercih edilmektedir çünkü bu aylarda da bebeğe, güvenlik önlemleri dolayısıyla, yorgan örtemeyen ebeveynler için uyku tulumları kurtarıcı oluyor.

5. Çıtçıtlı Badi: [link: Hastane çıkışının içinde alttan çıtçıtlı badi bulunmasına rağmen ayrıca alacağınız çıtçıtlı badilere de çok ihtiyacınız olacak.

Çıtçıtlı Badi


Göreceksiniz ki alttan çıtçıtlı badiler çok kullanışlı olacak. Hem uzun kollu hem de kısa kollu olarak her birinden en az 5-10 arası alttan çıtçıtlı badi, ilk üç ayınızı rahatlatacaktır. Bebek kıyafetlerinde genelde bedenler üç ayda bir değişir. Siz de alışverişlerinizi buna uygun olarak yapmalı ve % 100 pamuklu daha sağlıklı kumaşa sahip ürünlere yönelmelisiniz. Tüm parçalarınızı doğumdan önce yıkayıp ütülediğinizden emin olmalısınız.

6. Alt Açma Bezi: Almanız gereken ve eksildikçe stok yenilemesi yapmanız gereken en önemli parçalardan birisi de alt açma bezi. Alta açma bezi için tercihinizi yaparken bebeğin altını değiştireceğiniz yeri göz önüne almalısınız. Eğer uzun ince bir yerde daha uzun olan alt açmaları tercih etmeli, eğer daha dar bir alanda bebeğinizin alt değişimini yapacaksanız kare olan alt açmaları tercih etmelisiniz. Ayrıca dışarıda kullanmak için de konforlu olacak alt açma bezleri seçmenizde büyük fayda var. Bebek çantanızda da yedekli olarak alt açma bulundurmaya önem göstermelisiniz çünkü ilk zamanlarda hiç tahmin edemeyeceğiniz şekilde kirlenen alt açmaların biri gidecek diğeri gelecek.

7. Kundak ve Battaniye: Bebeğinizin olmazsa olmazlarından birisi de kundak ve battaniyedir.

kundak


Yeni doğan bebeklerin kullanacağı tüm kundak ve battaniye çeşitlerinin yüzde yüz pamuklu ve organik olması gerekmektedir; siz de bu konuya özen göstererek seçimlerinizi yapmalısınız. Daha yumuşak ve daha az tüylü ürünler bebeğiniz için çok daha sağlıklı seçenekler olacaktır.

8. Havlu: Bebekleriniz için bolca havlu almanız da hayati değerde kurtarıcı olacaktır. Yeni doğan bebeklerde omuz üstü olarak kullanabileceğiniz yumuşak ve pamuklu havlular sayesinde bebeğinizle aranızda hijyenik nokta oluşturabilirsiniz. Özellikle bebeğinizin gazını çıkarırken bu ürüne çok ihtiyaç duyacağınızı belirtmeliyiz.

9. Ağız Mendili: İhtiyaç listenize mutlaka eklemeniz gereken ve hem evde hem de dışarıda yanınızdan eksik etmemeniz geren bir diğer ürün ise ağız mendili.

ağız mendili


Ağız mendillerine bebeklerinizi doyurmadan önce ve sonra ihtiyaç duyduğunuz gibi onların salyalarını silme konusunda da ihtiyaç duyacaksınız. Ağzı mendillerini de yedekli olarak yanınızda bulundurmanız oldukça iyi olacaktır.

10. Eldiven: Yeni doğan bebekler için en ihtiyaç duyulan parçalardan birisi de eldiven. Onların küçücük tırnakları ile kendilerini çizmelerine izin vermemek için ilk başlarda bu eldivenlere bolca ihtiyaç duyacaksınız. Eldiven seçerken yumuşaklığı ve dokusu dışında dikkat etmeniz bir diğer özelliği de boyutu olmalıdır. Oldukça küçük eldivenler seçerseniz bebeğinizin, sürekli ellerinden çıkardığı eldivenleri değil, uzun süre ellerinde tutabildiği eldivenleri olur.

11. Patik: Listeye eklemeniz gereken bir diğer ürün patik de oldukça önemlidir.

bebek patik


Bebeklerinizin küçük ayaklarına uyacak boyutta pamuklu patikler seçerek doğru bir tercih yapmış olursunuz.

12. Çorap: İhtiyaç listemizin son kalemi ise çorap. Yeni doğan bebekleriniz için alışverişinizi yaparken onların aylarına göre alacağınız çoraplar sayesinde ayaklarını koruyabilirsiniz.

Listelediğimiz tüm ürünlere ve ayrıca kız bebek elbise, pantolon, sweat, şort, erkek bebekler için de erkek bebek pantolon, sweat, tshirt, şort, tulum gibi ürünlere Bella Giyim adresinden ulaşabilirsiniz.
Benzer Konular
 

Bebeğinizin rahat nefes alması için, burun aspiratörünü nasıl kullanacağınızı öğrenin. Bu pratik rehber ile bebeklerinizin burunlarını temizlemek artık çok kolay!

 

Bebeklerin çok sevdiği diş kaşıyıcıları bu yazımızda.

 

Bebeğinizin güvenliği ve konforu için tercih edebileceğiniz en iyi ana kucağı markaları bu yazımızda.