merhabalar,

biz tahterevalli beşik kullanıyoruz bu ürünle ilgili detaylı bilgi vermek istiyorum.

öncelikle beşik seçerken nelere dikkat dikkat etmeniz gerekir ondan bahsedeyim, sonrasında biz neden tahterevalli beşik seçtik, hangi modelini seçtik onu anlatayım.

tahterevalli beşik
tahterevalli beşikuzmanlar bebeklerin özellikle ilk 2 yıl annelerine yakın olması gerektiğini söylüyorlar. ben bunu (bkz: ayşe öner)'in (bkz: hamilelik doğum ve bebek bakım kitabı) kitabında okumuştum. ayşe öner bu kitabının bir bölümümnde, bebeğin annesiyle yakın bağ kurması, annesinin kokusunu her an yanında hissetmesinin bebekleri ne kadar mutlu ettiğinden bahsediyor. peki bunu neden söyledim şimdi beşikle ne alakası var ki? diye içinizden geçiyorsunuz.

ki bunu sormakta haklısınız da. açıklayayım.

bu şu demek, bebeğinize ayrı bir oda yapıp onu anne sıcaklığı ve kokusundan ayırmayın. 2 yaşına kadar yatak odanızda yanı başında olmasında sakınca yok. aksine ağladığında, size ihtiyacı olduğunda hemen yanı başında olursanız, güven duygusunu pekiştirmiş olursunuz. işte bu noktada yatak odanıza koyabileceğiniz beşik devreye giriyor. önü açılan anne yanına dönüşen beşiklerden de olursa, bebeğiniz size ihtiyacı olduğunda hemen pış pış yapabiliyorsunuz :) yine huzursuzlandığında hoop beşiğinden kucağınıza alabiliyorsunuz.

tahterevalli beşik anne yanı olabiliyor
tahterevalli beşik anne yanı olabiliyor


ayşe öner şöyle diyor, "kucak ihtiyacı karşılanan bebekler aldığı güven duygusu sebebiyle, kucak bağımlılığının tam tersi, çok daha özgür, sevgi dolu bireyler olacaktır. zaten bağı kurmanın, kuvvetlendirmenin en geçerli yolu “ilk üç ayda alışkanlıklar olmadığı ama güveni, değerli olduğunu ve sevildiğini hissetmenin tek kaynağı annesinin onu kucağına alarak ihtiyacını karşılaması, gözleri ile buluşan sevgi dolu gözleri, sıcacık gülüşü, yatıştırıcı sesi, karnını doyuran göğüslerine yakın olmasıdır”

anne yanı beşik
anne yanı beşik


bu noktada yine beşik konusuna dönecek olursak :)

1- bebeğiniz en azından 2 yaşına gelene kadar yatak odanızda kullanabileceğiniz bir beşik olmalı, uzunluğu en az 120cm olmasını tavsiye ederim.

2-yatağınızdan kalkmadan hemen yanı başınızda olan beşiğin ön tarafını açıp bebeğinize pış pış yapabileceğiniz önü açılan bir beşik olmalı.

3- mutlaka sallanma özelliği olmalı, sallanması bizim en çok işimize yarayan özelliği oldu. her bebek sallanmayı sever :) bebeğiniz gece 3te huzursuzlandığı zamanda uykuya en ihtiyacınız olduğu zamanda 2 sallayıp bebeğinizi uykuya geri döndürüğünüzde iyi ki sallanan özellikli almışım, sevgidnz sağolsun dersiniz :)

4-tabii ki doğal ve sağlıklı malzemeden yapılmış olan bir beşik olmalı.

tüm bu özelliklere sahip herhangi bir marka beşik alabilirsiniz. biz tahterevalli krippe modelini kullanıyoruz. krippe modelini seçmemizin sebebi aynı zamanda park yatak olarak kullanılabilmesi. ayrıca tahterevalli krippe modelinin tekerlekleri var ve sallanabiliyor, sallanırken ses de çıkarmıyor.
Benzer Konular
 

Bebeğinizin rahat nefes alması için, burun aspiratörünü nasıl kullanacağınızı öğrenin. Bu pratik rehber ile bebeklerinizin burunlarını temizlemek artık çok kolay!

 

Bebeklerin çok sevdiği diş kaşıyıcıları bu yazımızda.

 

Bebeğinizin güvenliği ve konforu için tercih edebileceğiniz en iyi ana kucağı markaları bu yazımızda.