X

Baby Shower Nedir? Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?


 • Baby Shower Partisi  Son zamanlarda pek çok anne adayının düzenlemeyi tercih ettiği bir tür etkinlik olan baby shower ile ilgili aklınıza takılan tüm soruların yanıtını bu makalede bulabilirsiniz.


  Baby Shower Nedir?


  Baby shower kısaca; tarihi çok eski dönemlere dayanan hamile anne adaylarına destek olmak amacıyla düzenlenen bir etkinliktir. Farklı kültürlerde farklı isimler ile anılsa da genel olarak amacı aynıdır.

  Yurt dışında çok eski dönemlerden süregelen bir gelenektir. Ülkemizde ise son yıllarda çok daha popüler hale gelmiştir. Yurt dışında baby shower partilerinin amacı hamile anne adayının bebek ile ilgili eksik olan ihtiyaçlarını tamamlamaktadır. Hatta belli mağazalara anne adayı ihtiyaç listesini verir ve hediye alacaklar bu mağazalardan anne adayının verdiği bebek ihtiyaç listesine göre bütçesine en uygun hediyeyi alır. Ülkemizde bu daha farklıdır. İsteğe bağlı hediye getirenler olsa da genel olarak amaç eğlenmektir.

  Baby Shower Ne Demek?


  Son günlerde çok popüler oldu, sık sık duyuyoruz baby shower ne demek, ne anlama geliyor diye merak ediyorsanız, baby shower ifadesi "doğacak bebeğe hediyeler verme" anlamına geliyor.
  Yukarıda da belirtildiği gibi baby shower partisi, daha çok yurt dışında anne adaylarına destek olmak için düzenlenen geleneksel bir etkinlik aslında. Şimdilerde artık ülkemizdeki anne adayları da baby shower partisi düzenliyor. Tek fark, bu partinin aslında bebeğin ihtiyaçlarını gidermeye yönelik olduğunun pek bilinmemesi. Mesela yurt dışında, bebeğin gerçekten neye ihtiyacı kaldıysa, o ihtiyacın giderilmesine özen gösteriliyor. Fakat ülkemizde, partiye giden kişi kendi uygun gördüğü bir hediyeyi seçiyor. Baby shower partilerinde, anne adayları bir konsept belirleyebiliyor ve bu konsept çerçevesinde süsler hazırlayıp, ona uygun elbise kullanabilir.

  Baby Shower Nasıl Yapılır?


  Baby shower çoğunlukla parti, organizasyon ya da etkinlik şeklinde yapılır. Baby shower partisi için öncelikle tarih ve mekan belirlenmektedir. Parti yapılmadan yaklaşık bir hafta önce davetlilere bildirmek gerekiyor. Baby shower etkinliği, anne adayı, arkadaş ve akrabalarının desteği ile kendi çabaları ile de hazırlanabilir. Fakat genel olarak anne adayları, organizasyon firmaları ile anlaşma yapılarak baby shower organizasyonu yapmayı tercih ediyor. Belirli bir konsept çerçevesinde süslemeler, balonlar ayarlanırken, ikram ve hediyelikler de bu konsepte uyduruluyor.

  Baby shower evde ya da herhangi bir mekanda düzenlenebilmektedir. Bahar ve yaz dönemlerinde dış mekanlarda da yapılabilmektedir. Her ne kadar bu organizasyon kadın kadına düzenlense de erkeklerin de dahil edildiği organizasyonlar da olabiliyor. Bu durum, tamamen partiyi düzenleyecek olan anne adayının isteğine bağlıdır. Partide misafirlerden hediye almanın yanı sıra hediye de dağıtılmaktadır. Magnetler, kurabiyeler, şekerler, süslü aynalar gibi birçok dağıtılabilecek hediye bulunmaktadır. Bunun yanı sıra fotoğraf çekimi, pasta kesimi, bazı baby shower oyunları da oynanmaktadır.

  Baby Shower Ne Zaman Yapılır?  Baby shower çoğunlukla hamileliğin 7. veya 8. ayında gerçekleştirilmektedir. Fakat herhangi bir süre zorunluluğu bulunmuyor. Daha erken dönemlerde de baby shower partilerini düzenleyenler olabiliyor. Yalnızca 8. aydan daha geç döneme bırakmamak daha doğrudur. Çünkü, bebeğin o dönemden sonra ne zaman doğacağı belli olmaz. Erken doğum riskini göz önüne alarak baby shower için en doğru zaman 7. ay veya 8. aydır diyebiliriz.

  Baby Shower Hediyesi Olarak Ne Alınır?


  Baby shower hediyesi olarak ne alabilirim diye düşünüyorsanız, öncelikle hediye alacağınız anne adayının bu konudaki fikrini almanız önemlidir. Çünkü sizin aklınızdan geçen hediye, anne adayının zaten almış olduğu bir eşya olabilir. Bu noktada, bebeğin ihtiyaçlarını tamamlamak, anne adayının eksikliğini duyduğu bir bebek ihtiyacını gidermek daha doğru olacaktır.

  Yine de fikir vermesi açısından, anne adayın en çok ihtiyaç duyabileceği bebek ürünleri şunlardır:

  1. Mama önlüğü
  Bebekler ilk doğdukları günlerde de, ek gıdaya geçtikten sonra da mama önlüğüne ihtiyaç duyarlar. İlk dönemlerde mama ve anne sütü artıklarının ağzından çıkması, ek gıdaya geçtikten sonraki dönemlerde de en çok ihtiyaç duyulan şeylerden bir tanesi mama önlükleridir. Birbirinden güzel çeşitleriyle birçok mama önlüğü bulunmaktadır. Baby shower etkinliklerinde hediye olarak tercih edilebilir.
  2. Kanguru / sling
  Bebeklerin anne karnından çıktıktan sonra özellikle ilk dönemlerde kendilerini daha güvende hissetmeleri için kanguru kullanımı önemlidir. Günümüzde yeni çıkan kanguru ve sling modelleri yeni doğanlara da uygundur. Bu modeller partide hediye olarak seçilebilir.
  3. Bebek battaniyesi
  Her ne kadar geleneksel bir hediye olsa da bebek battaniyesi hediyesinin modası hiç geçmemektedir. Çünkü bebek battaniyesi her bebek için ihtiyaç olan eşyalardan bir tanesidir.
  4. El ve ayak izi için kalıp hediyesi
  Yeni doğan bebek için el ve ayak kalıpları hatıra kalması açısından alınabilecek en güzel hediyelerden bir tanesidir. Bu kalıplar bebeğe zarar vermemekte yalnızca el ve ayağının izini almaktadır. Çerçeve yapılarak uzun yıllar saklanabilir.
  5. Yeni doğan bebek bezi seti
  Yeni doğan bebeklerin en ihtiyaç olduğu şeylerden bir tanesi bebek bezidir. Yeni doğan bebek bez setlerinin içerisinde bebek bezi dışında, ıslak mendil ve alt değiştirme örtüsü de bulunmaktadır.
  Baby shower hediye önerisi/tavsiyesi olarak verilebilecek birçok örnek bulunmaktadır. En çok alınan hediyeler bunlar olsa da anne adayına yakın olan kişiler eksiklerini sorarak, eksik olan eşyalardan herhangi birini de satın alabilir.