X

 • Bebeklerde Emzik Kullanımı  Ebeveynler olarak bebeklerde emzik kullanımı konusunda nelere dikkat etmeliyiz, emzik kullanımına ne zaman başlamalıyız, sağlıklı bir emziğin özellikleri nelerdir gibi sorularınızın yanıtlarını bilimsel referanslar içeren bu detaylı rehberde bulabilirsiniz..


  Bebeklerde Emzik Kullanımı Ne Zaman Başlamalı
  Bebeklerde emzik kullanımı en erken bebek doğduktan 4 hafta sonra başlamalıdır.
  Amerikan Pediatri Akademisi

  Yenidoğan bebeğin anne memesine alışması ve yeterli anne sütü almasına olanak sağlanması amacıyla yenidoğan bebeklerde emzik kullanımı için en az 4 hafta beklemek gerektiğini özellikle vurgulamaktadır. KAYNAK

  Bebeklerde Emzik Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
  Bebeklerde Emzik Kullanımı Hakkında Önemli Bilgiler  Emzik kullanımının faydalı olabilmesi için emziğin bilinçli ve doğru kullanılması gerekir. Peki emzik kullanımı konusunda nelere dikkat etmeliyiz?

  Bebeklerde emzik kullanımı hakkında bilmeniz gerekenleri sıralayacak olursak:

  1. Yenidoğan bebeklerin ivedilikle anne sütü almaları gerekmektedir. Bunun için emzik kullanımı kesinlikle bebek doğduktan en az 4 hafta sonra başlamalıdır.
  2. Bebeklerde emzik kullanımı; bebekte yutkunma bozukluğuna, bebeğin anne memesini reddetmesine ve yeterli anne sütü alamamasına sebep olabiliyor. Bu yüzden emzik kullanımına başlamadan önce bebeğinizin anne memesine alışmış olduğundan emin olmanız gerekir.
  3. Emzik kullanımı enfeksiyonlara, ishale ve pamukçuk oluşumuna sebep olabileceğinden emzik temizliğine çok dikkat etmelisiniz. Özellikle ilk 3 aylık dönemde emzik ve biberonların sık kaynatılması gerekir. Ayrıca bebeğinizin kullandığı emziğin takibini yapmalı, yıpranmış emzikleri değiştirmelisiniz.
  4. Anne memesini almakta istemsiz olan, zorluk çeken bebeklerde emzik kullanımından mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.. Anne memesini reddeden bebekler emzik ile tanıştıklarında anne memesini tamamen bırakabilirler ya da bu durum anne sütünün azalmasına yol açabilir.
  5. Emziklerin bebeklerin boynuna bir ip, zincir vs. ile asılması bebek için boğulma riski oluşturabilir.
  6. Yapılan bir çalışmada bebeklerde emzik kullanımının bebeğin emme gücünü zayıflatarak, süt üretiminde azalmaya neden olduğu, böylece bebeğin anne sütünden erken kesilmesine yol açtığı belirtilmiştir. KAYNAK Bu yüzden emzik tüm gün boyunca sürekli olarak kullanılmamalıdır. Emziği sadece bebeğiniz uykuya dalacağı zamanlarda ve huzursuzken bebeğinizi sakinleştirmek için kullanmanız öneriliyor.
  7. Emzik kullanımının doğrudan bebeklerin diş ve çene yapısını bozduğuna dair kesin bir bilimsel sonuç olmasa da, olumsuz etkileyebileceğine dair bulgular mevcuttur. Bu olumsuz etkileri nasıl önleyebileceğinizi bir alt başlıkta inceleyebilirsiniz
  8. Başka bir çalışmada, erken doğan bebeklerde emzik kullanımının bebeğin yutma yeteneğini geliştirmekte ve emzirme için gerekli olan emme, yutma ve soluk alma koordinasyonunu geliştirmede yarar sağladığı ortaya koyulmuştur. KAYNAK
  Unutmayın

  Bebeğiniz için en önemli besin kaynağı anne sütüdür. Bu yüzden önceliğiniz bebeğinizin mutlaka anne sütünü almasını sağlamak olmalıdır. Emzik kullanımı bebeğinizin anne sütünü alımını etkilediğini fark ederseniz, bebeğinize emzik kullandırmayın. Anne sütünün mucizevi faydalarına mutlaka bir göz atın (bkz: Anne Sütü)


  Emzik Nasıl Seçilmeli?  Emzik Nasıl Seçilir?  Bebeklerde emzik kullanımı konusundaki en önemli kriter bebeğiniz için sağlıklı olan emziği seçmektir.

  • Bebeğiniz için en sağlıklı emziği seçmek istiyorsanız öncelikle bebeğinizin yaşına uygun emzik seçmelisiniz. Emziklerin üzerinde kaç aylık bebekler için uygun olduğu yazmaktadır buna dikkat edin. Mutlaka bebeğinizin yaşına uygun emzik alın. Belirtilen yaştaki emzikler, belirtilen yaş grubundaki bebeklerin damak yapısına uygun olan emziklerdir.

  Sağlıklı bir emziğin özellikleri şunlardır:

  1. Emzik sağlıklı bir malzemeden üretilmiş olmalıdır. En sağlıklı emzik, medikal silikondan ya da kauçuktan üretilmiş olan emziklerdir.
  2. Emziğin tamamı medikal silikon ya da kauçuk olan bir emzik seçmelisiniz. Plastik aksamlı olan emzikler, bebeğiniz üzerine yattığında bebeğinizin hassas cildine zarar verebilir.
  3. Seçtiğiniz emziğin ortodontik bir emzik olduğundan emin olun. Emziğin ortodontik olup olmadığı bilgisine paket üzerinden ulaşabilirsiniz.


  Unutmayın

  Bebeklerde emzik kullanımının bebek sağlığı açısından risk oluşturmaması için emzik seçerken bebeklerin yaşına, damak yapısına uygun sağlıklı malzemeden yapılmış emzik seçilmelidir.

  Sağlıklı malzemeden üretilen kaliteli emzik markaları ile ilgili detaylı bilgi almak için (bkz: En İyi Emzik)
  kauçuk emzik
  kauçuk emzik
  silikon emzik
  silikon emzik
  tavsiye edilmeyen plastik aksamlı emzik
  tavsiye edilmeyen plastik aksamlı emzik

 • bana kalsa hiç emzik kullanmazdım ama mecbur kaldım emme iç güdüsü çok fazla olduğu için beni emzik gibi kullanmaya başlamıştı ve dr la konuşup emzik vermeye karar vermiştim.
 • ben bebeğim daha doğmadan önce emzik kullanacağıma karar vermiştim. benim kendi annem ebe/hemşire bana asla kullanmamam gerektiğini bebeğin damak yapısını bozabilceğini ve bunun gibi bir çok eksi yönünü anlattı mesleği gereği. tabi ben dinledim mi hayır . bebeğim doğmadan önce zaten çok araştırdım en iyisi olmalıydı ve çocuğuma asla zarar vermemeliydi ve sonra avent soothie silikon emzikle karşılaştım (ayıcık şeklinde olan emzik) araştırdım ve amerikadaki tüm hastanelerde doğum yapan kadınlara özellikle bunu ücretsiz veriyorlarmış asla damak yapısını bozmuyor hiç bir eksi yönü yokmuş. aldım tabi ve bebeğim doğdu :) ben daha anestezi etkisindeyken emziğini verin emziğini verin diye sayıklamışım ilk emzirmemden sonra . tabi emzik kocaman ama benim tosunumda kocamandı pek absurt durmadı. ve istediğim oldu emziği tuttu iyide oldu. bence tam bir hayat kurtarıcı. benim bebeğim tam bir kolikti ve emzik olmasa biz bitmiştik. arkadaşlar bebek yalancı emziğe alıştı diye anne memesini asla bırakmaz emme refleksi güçlü her bebek ikisinide emer bir sorun olmadıkça ben biberonla suda veriyordum yalancı emzik te ve benide emiyordu halada emiyor 5 aylık olduk hicbir sorun yaşamadık tavsiye ederim