X

 • En İyi Emzik Modelleri ve Markaları
  Yenidoğan bebekler için en iyi emzik markası arayışında olan ebeveynler için doktorların tavsiye ettiği en kaliteli emzik markaları rehberi hazırladım.

  Bebeklere emzik seçerken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları var.
  Doktor tavsiyesi ile kendi bebeğimin denemiş olduğu 5 en iyi emzik markasını liste halinde aşağıda bulabilirsiniz.

  Sizin de kaliteli emzik markası tavsiyeleriniz varsa, aşağıya yorum olarak ekleyebilirsiniz.  Bahsedeceğim en iyi emzik modelleri listesinden 3'ünü (Avent, Chicco silikon ve Chicco kauçuk) bebeğim bizzat test etti, tercihi Chicco Physio Soft Silikon Emzik oldu. Hala da aynı markanın emziğini kullanıyoruz.  • Bebekler her emzik modelini sevmeyebiliyor, bebekler bir nevi kendi emziğini kendileri seçiyorlar. Bir bebeğin severek kullandığı emziği diğer bebek almayabiliyor. Siz bebeğinize sağlıklı malzemeden yapılmış emzik modellerini sunun. Birkaç emzik denemek durumunda kalabilirsiniz buna hazırlıklı olun.


  Ben bu listede, yapısına ve kullanılan malzemeye göre en kaliteli emzikleri sıraladım. Bu yazının sonunda, sağlıklı bir emziğin malzemesi, biçimi nasıl olmalı bunu öğrenmiş olacaksınız.

  Bu emzik modellerini uygun fiyata alabileceğiniz sitelerin linklerini de ekledim. linklere tıklayıp fiyat bilgisi alabilirsiniz.  • Damaklı ve damaksız olmak üzere 2 çeşit emzik var. Emzikler ya silikondan ya da kauçuktan üretilmekte. Silikon emzik tercih edecekseniz, medikal silikon kullanan markaları tercih etmenizi öneririm. Bu konularda daha detaylı bilgi almak için alt başlıkları inceleyebilirsiniz.  Damaklı Emzik Nedir?  Damaklı emzik daha yassı ve ucu yukarı kıvrık şeklinde olan emziklerdir. Damak yapısında herhangi bir bozukluğa neden olmazlar. Damağa tamamen uyum sağladığı için damaklı emzikleri 1 yaşın üzerinde bebeklerin kullanması daha uygundur. Damaklı emzikler yenidoğan bebek için uygun değildirler.

  Damaklı Emzik Modeli
  Damaklı Emzik Modeli


  Damaksız Emzik Nedir?


  Damaksız emzikler anne memesine benzediği için 1 yaşın altındaki bebeklere daha uygundur. damaksız emziklerin ucu yassı değildir, yuvarlak uçlu emziklerdir. 1 yaş üzerinde kullanılırsa damağa baskı yapabilir ve bu da damak yapısını ve üst ön dişlerin sıralanışını bozabilir. Damaksız emzikler yenidoğan bebekler için tercih etmeniz gereken emziklerdir.

  Damaksız Emzik Modeli
  Damaksız Emzik Modeli  Hatırlatma:

  Bebek büyüdükçe her 2-3 ayda bir bu emzikler değiştirilmelidir. bpa içermeyen, silikondan ya da kauçuktan yapılan emzikler tercih edebilirsiniz.

  Silikon Emzikler


  Silikon emzikler daha kolay temizlenen emziklerdir. Geç deforme olur, şeffaftırlar. Silikon yüksek ısılara dayanıklı olduğu için silikon emzikleri kaynatarak ya da buharda sterilize edebilirsiniz. Silikonun tadı ve kokusu yoktur.

  Silikon Emzik
  Silikon Emzik


  Kauçuk Emzikler  Kauçuk emzikler yapışkanımsı bir yapıda oluyorlar bu yüzden üzerine pamuk, ip parçaları vs. çok yapışıyor. Bir de kauçuk emzikler çabuk kirleniyor ve temizliği daha zor oluyor. Öte yandan kauçuk tamamen doğal bir madde. Ağaçtan yapılıyor olması da içinizi rahatlatıyor ama dediğim gibi yapışkanımsı bir yapısı var ve kauçuk emzik modellerinin tuhaf nahoş bir kokusu oluyor. Biz önce silikon emzik kullandık sonra kauçuk emzik denedik sonra tekrar silikon emziğe geçtik :)


  Kauçuk Emzik
  Kauçuk Emzik  Hatırlatma:

  Emzik üzerinde hangi ay bebekler için uygun olduğu yazıyor buna dikkat edin. Mesela yenidoğan içi 0+ yazanlardan almalısınız. Bu arada bir önemli nokta daha, çoğu emzikte son kullanma tarihi, üretim tarihi de oluyor. Son kullanma tarihi geçmemiş bir emzik alın. Bazı emziklerin fiyatı inanılmaz düşüyor mesela bunun nedeni son kullanma tarihlerinin geçmesi ya da çok yakın olması olabilir aman dikkat.
  • Silikon ya da kauçuk hangi emziği seçerseniz seçin, komple silikon ya da komple kauçuk bir emzik seçmenizi tavsiye ederim. Çünkü bebek emziği çıkardığında, emzik kafasının, yanağının altında kalabiliyor, plastik aksamlı emziğin sert kısmı kafasına, tenine zarar verebilir.

  • Bir de bebek emziği eline almaya başladığında emziğin tersini de ağzına sokabiliyor. Ortasında plastik aksam olursa, plastiği ağzına sokmuş oluyor, hatta dişleri çıktığında kemirmeye de başlıyor. Bu yüzden emziğin her tarafı silikon ya da kauçuk olsun, yumuşacık olsun, kafasının altında kalırsa da, tersini ağzına soksa da problem olmasın.
  Bebek üzerine yattığında sert emziğin zarar vermemesi için komple silikon ya da kauçuk olan bir emzik seçilmeli
  Bebek üzerine yattığında sert emziğin zarar vermemesi için komple silikon ya da kauçuk olan bir emzik seçilmeli


  En İyi Emzik Markaları ve Modelleri


  Denediğimiz emzik modelleri içinde memnun kaldığımız en iyi emzik model ve markalarını liste haline getirdim. Bu emzikleri seçmemdeki kıstasları da aşağıda uzun uzun anlattım. Detaylar için alt başlıklara bakabilirsiniz.

  Piyasada bebeğiniz için seçebileceğiniz en iyi emzik markaları ve modelleri şunlardır:

  • 1- Oioi Ortodontik Silikon Emzik
  • 2- Avent Soothie Silikon Emzik
  • 3- Dr. Browns Silikon Emzik
  • 4- Chicco Physio Soft Kauçuk Emzik
  • 5- Chicco Physio Soft Silikon Emzik


  1- Oioi Ortodontik Silikon Emzik  Oioi ortodontik silikon emzik çok tercih ediliyor. Bu emziği biz denemedik fakat yenidoğan yeğenim sadece bu emziği almıştı.


  • Medikal silikondan yapılmış olması önemli. (bkz: bpa) içermiyor.

  • Ortasında bir parmaklık delik olan emzikler, yenidoğan bebeği emziğe alıştırmak için ebeveynin parmağını deliğin içine koyarak, bebeğin emziği tutmasına yardımcı olmasına olanak sağlıyor. Parmağınızı emziğe yerleştirip emmesine yardımcı olarak bebeğinizle bağ kurabiliyorsunuz.
  Oioi ortodontik silikon emzik
  Oioi ortodontik silikon emzik  Ayrıca Oioi silikon emzik 2'li satılıyor. Hem sağlıklı malzemeden üretilmiş hem de uygun fiyatlı bir emzik olduğu için gönül rahatlığı ile bu emziği tercih edebilirsiniz.

  Eptt'den oldukça indirimli alabilirsiniz, fiyatına bakmanız için aşağıya link ekledim.
  oioi emziği incelemek için tıktık

  Ortasında boşluk olan emziklerle bebeğinizin emziği tutmasına yardımcı olabilirsiniz
  Ortasında boşluk olan emziklerle bebeğinizin emziği tutmasına yardımcı olabilirsiniz

  • Bu tarz ortası boşluklu emzikler 3. aydan sonra tehlikeli oluyor. Çünkü bebek kendi baş parmağını deliğin içine geçirebilmeye başlıyor, parmağı da genelde ıslak olduğu için deliğin içinde vakumlama yapıyor. Emziğin ortasındaki delikten parmağını çıkaramayabilir, bu duruma dikkat etmenizi öneririm


  Ben bizzat bu duruma şahit olduğum için kendi ortadan delikli emziğimizi 3. aydan sonra kaldırdım. Fakat yeni doğduğu zaman emziğe alıştırmak için parmağınızı tutabilmeniz açısından kullanışlı. Bebeğiniz buna hiç gerek duymayabilir, bazı bebekler emziğe şıp diye alışırken, bazılarına yardım etmeniz gerekebilir.

  2- Avent Soothie Silikon Emzik  avent soothie silikon emzik
  avent soothie silikon emzik  Trendyol'da satılıyor, dışarıya göre daha uygun fiyatlı. fiyat bilgisi için link aşağıda.
  avent soothie emziği trendyolda incelemek için tık tık

  Bizim yenidoğan bebeğimiz için aldığımız emzik Avent Soothie idi. 2'li olarak satılıyor.  • Avent Soothie emziği medikal silikondan yapıldığı, (bkz: bpa) içermediği ve de ortodontik bir emzik olduğu için tercih etmiştik.
  • Avent Soothie emziğin deliğine bebek parmağını sıkıştırabiliyor.  Avent Soothie yorumlarında, şeklinden dolayı çoğu bebeğin avent soothie kolaylıkla kabul ettiğini okumuştum, bunun için bu emziği seçtim. Bebeğimiz bu emziği kabul etti ama belki Oioi marka olanı da sevecekti bilemiyorum. Özellikle oioi ile tamamen aynı, ama şekil olarak farklılığı olabilir. Fiyatı Oioi'ye göre daha yüksek.

  3- Dr. Browns Silikon Emzik  Dr. Browns Silikon Emzik
  Dr. Browns Silikon Emzik

  • Dr. Browns Silikon Emzik, medikal silikondan yapılmış ve kelebek şeklinde olduğu için bebeğin yanak ve burun kısmına baskı yapmıyor.  Uygun fiyatlı olarak epttavm'den alabilirsiniz. Fiyatı için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.
  dr browns medikal silikon emziği incelemek için tık tık

  4- Chicco Physio Soft Kauçuk Emzik  Chicco Physio Soft Kauçuk Emzik
  Chicco Physio Soft Kauçuk Emzik  Kauçuk emzik kullanmak isteyenler için en ideali Chicco kauçuk emzik.  • Ortodontik ve tamamen doğal kauçuktan üretilmiş. ortadaki deliği geniş olduğu için bebeğin parmağını sıkıştırması söz konusu olmuyor. Ortasındaki delik parmağınızı emziğe yerleştirip bebeğinizin emmesine yardımcı olmanıza da olanak sağlıyor.  Chicco kauçuk emziği uygun fiyatlı olarak Trendyol'dan alabilirsiniz. fiyatına aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.
  chicco kauçuk emzik trendyolda incelemek için tık tık  • Kauçuk emziğin olumsuz tarafı şu. Kauçuk emzik yapışkan yapıda olduğu için, çarşafın, bebeğin giysisinin vs. üzerindeki bütün pamukları topluyor, sürekli yıkamanız gerekiyor. Ayrıca kendine has kokusu da bebeğinizi rahatsız edebilir. Kauçuk emzikleri, 5-6 haftalık bir kullanımdan sonra değiştirmeniz öneriliyor.


  Ama yine de tercih sizin, kauçuk emzik seçmek istiyorsanız Chicco'nun bu emziği ideal. Hem her tarafı kauçuk, hem de deliği büyük olduğu için bebek parmağını sıkıştırmıyor.

  5- Chicco Physio Soft Silikon Emzik  Chicco Physio Soft Silikon Emzik
  Chicco Physio Soft Silikon Emzik  Benim en beğendiğim, kızımın da en çok sevdiği emzik bu emzik oldu. Öncelikle her tarafı silikondan yapılmış.  • Ebeveynin parmağını emziğe yerleştirip bebeğin emmesine yardımcı olması için deliği mevcut ve bu delik geniş yapıldığı için bebeğin parmağının sıkışması gibi bir tehlikesi de yok. Ortodontik bir emzik ve aynı zamanda bu emziğin şeffaf olması renklendirilmiş olmaması da bir diğer artı.


  Bu emziği uygun fiyatlı olarak trendyol'dan alabilirsiniz. fiyatına bakmanız için aşağıya link ekledim.
  chicco silikon emziği trendyolda incelemek için tık tık
 • Çok kapsamlı ve yararlı bir yazı olmuş. Elinize sağlık.