X

Ovulasyon Nedir? Yumurtlama Dönemi Nasıl Hesaplanır?


 • Ovulasyon  Ovulasyon bir diğer adıyla yumurtlama kısaca; kadınların yumurtalığında döllenmeyi bekleyen olgunlaşmış yumurtaların döl yatağından (fallop tüpleri) serbest kalmasına denir.


  Yani kişi eğer bebek sahibi olmak istiyorsa bu dönemde o yumurtaların döllenmesi gereklidir, eğer döllenmiş ise gebelik oluşacaktır döllenmemiş yumurtalar ise adetle birlikte vücuttan atılır.


  Ovulasyon Dönemi Nedir?
  Hızlı hamile kalmak için yumurtlama dönemini hesaplamak gerekir
  Hızlı hamile kalmak için yumurtlama dönemini hesaplamak gerekir  Yumurtalıktan yumurta bırakıldığında başlayan döneme yumurtlama dönemi denir. Normalde insanlarda bir seferde sadece bir yumurta atılır, nadiren bir menstrual dönemde iki veya daha fazla yumurta atılabilir. Yumurta yaklaşık 28 gün süren menstrual dönemin yaklaşık 14. ile 16. günleri arasında atılır. İşte yumurtlamanın gerçekleşitiği bu zaman döngüsüne "yumurtlama dönemi" denir..

  Yumurtlama günü ise yumurtalık rezervinde bulunan ve hormonların etkisiyle olgunlaşan yumurtanın fallop tüplerine bırakılmasının gerçekleştiği gündür.

  Özetle

  Hamile kalma olasılığınızı arttırmak için yumurtlama anından önce cinsel ilişki gerçekleşmelidir. işte bu yumurtlama dönemi sizin en doğurgan olduğunuz yani hamile kalabildiğiniz dönemdir. Bu süre zarfında ilişkiye girerseniz, hamile kalma şansınız o kadar artacaktır.

  Yumurtlama Dönemi Nasıl Hesaplanır?  Yumurtlama Dönemi Hesaplaması
  Yumurtlama Dönemi Hesaplaması


  Yukarıda bahsettiğim gibi yumurtlama dönemi, hamile kalmak için tek uygun dönemdir. İşte sizin kendi yumurtlama döneminizi bulmanız için ovulasyon tarihi hesaplaması yapmanız gerekir.
  Bir kadının aylık döngüsü, adet döneminin ilk gününden sonraki dönemin ilk gününe kadar ölçülür. Adetin başladığı 1. gününden itibaren sayılırsa, 11. gün - 21. gün arasında herhangi bir zamanda yumurtlama gerçekleşir. Yumurtlama her ay farklı bir günde gerçekleşebilir.

  Yumurtlama Döneminizi Hesaplamak için Yapmanız Gerekenler  Vücut ısınızı ölçün, yumurtlama döneminde vücut sıcaklığınız artar

  Bir kadının bazal (dinlenme) vücut sıcaklığı, yumurtlamadan sonra 0.4-1.0 ° c artar. Bu artış normalde bir kadının farkına varamayacağı kadar küçüktür, ancak doğru bir termometre ile tespit edilebilir.
  Adetiniz bittiği günden itibaren her gün aynı saatte vücut ısınızı not edin, yumurtlama döneminde vücut sıcaklığınız artacaktır. Hatta şöyle bir ipucu vereyim, eğer hamile kalmışsanız, bu ısınız implantasyon döneminde aşırı düşüş gösterdikten sonra tekrar yükselecektir.
  Yumurtlama Gününüzü Bulmak İçin Vücut Sıcaklığınızı Ölçebilirsiniz
  Yumurtlama Gününüzü Bulmak İçin Vücut Sıcaklığınızı Ölçebilirsiniz


  Yumurtlama dönemi ağrısı yumurtlama döneminde olduğunuzu gösterir

  5 kadından yaklaşık birinde yumurtlama ile ilişkili ağrı (kramp) ortaya çıkıyor. Ben de yumurtlama döneminde ağrı yaşayanlardanım mesela. Yumurtlama dönemi ağrısı olursa magnorm içiyorum (eritilen magzenyum vitamini) iyi geliyor. Bu yumurtlama dönemi ağrısı yumurtlamadan hemen önce, sırasında veya sonrasında ortaya çıkabilir.

  Yumurtlama dönemini hesaplamak için servikal mukustaki değişiklikleri gözlemleyin

  Yumurtlama döneminde servikal mukusta artış gözlemleniyor. Spermlerin rahat bir şekilde yumurtaya ulaşabilmesi için vücut daha fazla mukus üretiyor.

  Yumurtlama döneminde cinsel istek artar

  Vücudunuz hamile kalmak için ideal zamanda ilişkiye girmeniz için devreye girer ve tam da yumurtlamadan hemen önce cinsel istek artar.

  Yumurtlama döneminizi ovulasyon testi kullanarak hesaplayabilirsiniz

  Yumurtlama dönemini tam olarak hesaplamanın en kesin yöntemi ovulasyon testidir. Farklı markaların ovulasyon testleri mevcuttur. Güvenilir ovulasyon testi markaları hakkında detaylı bilgi için (bkz: En İyi Ovulasyon Testi Hangisi)