Zaditen şurup genellikle pediatristler tarafından sıklıkla reçete edilen bir şuruptur.

Zaditen şurup ne işe yarar, fiyatı nedir yan etkileri nelerdir, nasıl kullanılır gibi aklınıza takılan sorularınızın yanıtlarını genel bilgilendirme niteliğinde hazırladığımız bu rehberde bulabilirsiniz.Zaditen Şurup Nedir?Zaditen şurup kısaca; etkin maddesi ketotifen olan berrak, renksiz-hafif sarı, çilek kokulu bir şuruptur.Ketotifen, vücudun alerjenlere (alerjik reaksiyonlara neden olan maddeler) yanıtını azaltarak astım semptomlarını azaltmaya yardımcı olan maddedir.  • Doktor reçete etmeden kullanılamaz. Kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.


Zaditen Şurup Fiyatı


Zaditen şurup fiyatı 40.64 TL'dir (Aralık 2022 itibarı ile) Şuruba eczanelerden ulaşabilirsiniz. Zaditen şurup güncel fiyatında değişiklik olabiliyor.

Zaditen Nasıl Kullanılır?Zaditen şurubun kullanımı aşağıdaki gibidir:

Zaditen Şurup Nasıl Kullanılır?


Öncelike kullanmanız gereken doz miktarını ve ne kadar sıklıkla kullanmanız gerektiğini doktorunuza danışmalısınız.

Zaditen Şurup 6 ay ve 3 yaş arası çocuklarda kullanımı:

Günde iki kez (sabah ve akşam) kilogram vücut ağırlığı başına 0.25 ml Zaditen şurup (0.05 mg). (Örneğin: 10 kg ağırlığındaki bir bebeğe sabah ve akşam 2.5 mL (^ tatlı kaşığı) şurup verilebilir.)

Zaditen Şurup 3 yaş ve 17 yaş arası çocuklarda kullanımı:

Günde iki kez (kahvaltı ve akşam yemeğiyle birlikte) 5 ml (1 tatlı kaşığı) Zaditen şurup kullanır. Yetişkinlerde Zaditen'in tablet formu kullanılır.


  • Çocuğunuza ya da bebeğinize şurup içirmekte zorluk yaşıyorsanız, bebeklere/çocuklara uygun olan ilaç emziği ya da ilaç şırıngası gibi aparatlardan yardım alabilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi için bebeklere şurup içirme yöntemleri yazımıza göz atabilirsiniz


İlaç emziği fiyat bilgisi için aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz:

Amazon
İlaç EmziğiN11
İlaç Emziğiİlaç şırıngası fiyatına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Amazon
İlaç ŞırıngasıN11
İlaç ŞırıngasıZaditen Şurup Ne İşe Yarar?Zaditen Şurup Ne İşe Yarar?


Zaditen şurup ne işe yarar ve ne için kullanılır sorularına yanıt olarak; alerjik rinit (alerjik nezle) ve mevsimsel alerjik konjonktivit (kaşıntılı, sulu veya şişmiş gözler ve / veya göz kapakları) semptomlarının kısa süreli tedavisi için kullanılır diyebiliriz.

Zaditen, bir anti-enflamatuar ilaçtır. İlacın çalışma prensibi vücuttaki alerjik tepkiyi kontrol ederek iltihabı azaltmasıdır.

Ayrıca burun akıntısı, aksırma, tıksırma ve öksürüğe karşı reçete edilmektedir.

Zaditen Şurubun Yan EtileriZaditen şurup yan etkilerinin arasında yaygın olmayanlar; sistit, baş dönmesi, ağız kuruluğudur. 

Çok seyrek yan etkileri
• Ateş, nezle, ürperme, baş ağrısı, öksürük ve vücut ağrılarıyla birlikte deri döküntüsü, deride kızarıklık, dudaklarda, gözlerde ve ağızda kabarcıklar,
• Deride ve gözlerde sararma, dışkı renginin açılması, idrar renginin koyulaşması (sarılık, karaciğer hastalığı, karaciğer iltihabı belirtileri).

Bunlardan herhangi biri sizin durumunuza uyuyorsa, derhal doktorunuza söyleyiniz.


Seyrek görülen yan etkileri
• Uyku hali
• Kilo artışı


Tedavinin başlangıçlarında görülen uyku hali, baş dönmesi, ağız kuruluğu gibi belirtiler tedavi sürdürüldüğü takdirde zamanla kaybolsa da bu yan etkiler gözlendiğinde doktora danışılması gerekir.

Yaygın Yan Etkileri
• Huzursuzluk,
• Uyaranlara aşırı tepki,
• Uykusuzluk,
• Sinirlilik

[altbaşlık: Zaditen Şurup Fiyatı | fiyatı]

Zaditen şurubun fiyatı 10.66 TL’dir. Fakat zaman zaman değişiklik gösterebilir.

Zaditen Prospektüs


Zaditen prospektüsü pdf olarak Zaditen Prospektüs pdf linkinden görebilirsiniz. Zaditen şurubun içindekiler bilgisi, doz bilgisi, yan etkileri ve saklama koşulları gibi detaylı bilgilerini prospektüsten ayrıntılarıyla öğrenebilirsiniz.


İlgili diğer konular: (bkz: Pedifen Şurup) (bkz: Dolven Şurup) (bkz: BioGaia Damla)


Uyarı:
Bu yazı, ilacın/şurubun/vitamin takviyesinin elimizdeki prospektüs bilgilerinden yararlanarak genel bilgilendirme amacı ile yazılmıştır. İlaç firmaları zaman zaman ilaç içeriklerinde değişiklik yapabilir ve ilacın prospektüs bilgilerini güncelleyebilir. Biz her ne kadar yazıyı hazırlarken en güncel prospektüsü kullanmaya çalışsak da, kullandığımız prospektüs güncel olmayabilir, güncel kalmayabilir, yayınladığımız metinde yazım hataları olabilir. Bu nedenle herhangi bir ilacı/şurubu/vitamin takviyesini kullanmadan önce, ilacın kullanım şekli, kullanacak kişinin yaş aralığı, zamanı, sıklığı, miktarı vs. gibi ilaçla ilgili her türlü bilgiyi öncelikle doktorunuza danışmalı ve ilacı doktor onayı ile kullanmalı, satın aldığınız ilacın prospektüs bilgisinden yararlanmalısınız. Bu yazıdaki bilgilerin hiçbir şekilde doktor muayenesi yerine geçmediğini ya da kişisel tanı ve tedavi yöntemi olarak kullanılamayacağını, güncellik garantisi vermediğini hatırlatır, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulama ya da tedaviden doğacak zararlardan bebeksozluk.com sitesinin sorumlu tutulamayacığını bilginize sunarız.
Benzer Konular