X

Bebek Telsizi Tavsiyesi: En İyi Markalar ve Seçim Kriterleri


 • Bebek Telsizi


  Her bebek, ailelerinin kucağına artık iyice kabarık bir alışveriş listesi ile geliyor, bebek telsizi ve bebek kamerası da bu listenin önemli bir kalemi olmuş durumda. Biz de, bu rehberi, sizlere hem kaliteli, hem de bütçe dostu bebek telsizi tavsiyesi verebilmek için hazırladık.
  Eski dönemlerde bebek alışveriş listelerinde sık rastlanmayan bu telsizler, hem teknolojinin gelişmesi hem de yaşam koşullarının değişmesi sebebi ile günümüzde bebek sağlığı ve güvenliği konusunda önemli bir yardımcı cihaz haline gelmişlerdir. Yalnızca ses ileten telsizler, çoğunlukla daha uygun fiyatları sebebi ile tercih edilebilirken, özellikle çalışan ve bebeğini uzaktan izlemek isteyen ebeveynler son dönemlerde görüntülü bebek telsizi modellerine yönelmiş durumdalar. Görüntü aktarma sağlayan cihazlarda, hareket sensörlü kamera desteği de da bazı durumlarda aranan özelliklerden birisi olmuştur.

  Bebek telsizleri, temelde bebeğin sesini duymak amacı ile üretilmiş olmasına rağmen, son dönemlerde internete bağlanabilen, kameralı, görüntülü modeller dikkat çekmeye başlamıştır. Özellikle wifi özelliği bulunan kameralı bebek telsizi modelleri evden uzakta olan ebeveynler tarafından daha çok tercih edilmektedir.

  Bebek Telsizi Marka Tavsiyeleri  Bebek Telsizi Marka Tavsiyeleri


  Gelişen teknoloji ile beraber seçebileceğiniz marka ve modeller de çok çeşitlendi diyebiliriz. Bebek telsizi marka tavsiyesi verebilmek için kullandığımız başlıca kriter bu telsizleri kullanan ebeveynlerden gelen yorumlar oldu. Bu konuda daha detaylı bilgi için (bkz: En İyi Bebek Telsizi)
  Araştırmalarımız sonucunda ebeveynlerden olumlu yorumlar alan bebek telsizi markaları;
  Bebek Telsizi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli  bebek telsizi alırken dikkat edilmesi gerekenler


  Telsiz satın alırken temel olarak şu kriterlere dikkat etmek gerekmektedir:

  Çekim Gücü

  Telsizlerin çekim gücü son derece önemlidir. Özellikle büyük bir eve sahip olan ebeveynler satın alırken çekim gücüne daha çok önem vermelidir. Çünkü oda duvarları çekim gücünü direkt etkiler.


  Ünite sayısı

  Üniteler genel olarak bir bebeğin yanında bir de ebeveyn yanında olmak üzere iki tane olmaktadır. Fakat ebeveyn ev içerisinde hareket halinde olacağı için sürekli mutfak, oturma odası gibi odalar arasında telsizi taşıyamayabilir. Bu nedenle daha fazla ebeveyn ünitesi olan cihazlar daha avantajlıdır. Ya da bazı telsizlere cep telefonu ile de ulaşma imkanı bulunmaktadır. böylece hem anne hem de baba cep telefonundan bebeği takip edebilmektedir. Bunun dışında bazı ürünlerde bebek ünitesi birden çok olabilir, bu da gerektiğinde daha iyi kapsama alanı alınabilmesini sağlar.


  Batarya Gücü

  Ürünlerin batarya ömrü yine oldukça önemlidir. 7 saat ile 24 saat arasında durmadan çalışma özelliği olan telsizler bulunmaktadır. Kameraların batarya tüketimi daha hızlı da olsa, farklı tasarruf modları sayesinde uzun süre çalışabilme özellikler vardır. Her duruma karşı, uzun süre kullanılabilir olan telsizler veya kameralar tercih edilmelidir.


  Netlik

  Telsizler hakkında en çok şikayet edilen konu parazitlerdir. Telsiz kaliteli olduğunda bu parazitler en aza inmektedir. Bebeğin sesini ya da görüntülü ise görüntüsünü net bir şekilde dinleyebilmek ve görebilmek bir bebek telsizinden beklenen en önemli özelliktir.


  İletişim Kesintisizliği

  Telsiz ve kamera kullanımında yine en önemli konulardan birisi iki ünite arasındaki iletişimin problemsiz olmasıdır. Mesela internet bağlantısı gerektiren ürünlerde internet kesintisi, ürünün kullanılmaz duruma gelmesine sebep olur. Hatta bazı ürünlerde, modemin IP adresi bile sabit olmalıdır, aksi takdirde bebek ünitesinin iletişimi kesilir ve yeniden ayarlanması gerekebilir.


  Bebek Telsizi Ne Zamana Kadar Kullanılır


  Bebek telsizi yenidoğandan, 3-4 yaşa kadar kullanılmaktadır. Yenidoğan döneminde bebeğin uyandığından haberdar olmak için kullanılan bu telsizler daha sonraki dönemlerde bebekler kendi odalarında kalırken güvenlikleri için de kullanılmaktadır. Anne ve baba çalışıyor ise internet destekli bebek kameraları sayesinde, iş yerlerinden bebeklerini takip edebilirler. Dolayısıyla bebek telsizi kullanım süresi, kullanım şekline göre oldukça uzayabilir.
  Genel anlamda ilk dönemlerde bebeklerin uyandıklarını takip için kullanımı daha yaygın olsa da ileri teknoloji ile geliştirilmiş bebek telsizleri, bakıcıya emanet edilen bebeklerin ve çocukların takibini sağlamak amacıyla kullanılabilir.
  Telsiz veya kamera tercihi yaparken kullanım süresi de dikkate alınmalıdır. Eğer yalnızca ilk dönemlerde kullanılacaksa analog bir telsiz yeterli olurken, ileri zamanlarda da kullanmak için özellikle kamera, wifi ve çift taraflı görüşme özelliklerinin bulunduğu bir telsiz tercih edilmelidir. İleri teknoloji ürünler, daha sonrasında ev güvenliği için de kullanılabilir.