Ovulasyon Tarihi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ovulasyon döneminizi hesaplamak için için öncelikle bir aplikasyon yükleyin, düzenli adet tarihlerinizi bu aplikasyona girin. Çünkü ovulasyon yumurtlama dönemi demektir ve bu dönemde gebe kalırsınız. bu yüzden, gebelik oluşması için, bu tarihi bilip yumurtanın atılmadan döllenmesini sağlarsanız gebelik gerçekleşir.

Vücut yumurtlama gerçekleştiğinde lh isimli hormonu salgılar ve ovulasyon testi ile idrardan bu hormonun oluşup oluşmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bu hormon varsa, yani yumurtlama gerçekleşmiş ise, testte 2. çizgiyi kalın bir kırmızı şeklinde görürseniz. açık renkli, pembe çizgiler geçerli değildir, yani bu 2. çizgi kalın değilse yumurtlama gerçekleşmemiştir, çizgiyi kalın bir şekilde görene kadar testi tekrar etmelisiniz.

Her kadında bu tarih farklı olmakla beraber, bu tarihi ilk kez hesaplayacaksanız adet bitiminizden itibaren her gün 2. idrarınızla bu testi kalın çizgiyi görene dek tekrar etmelisiniz. genellikle adetinizin başladığı günden itibaren 14. güne denk gelir ama dediğim gibi her kadında aynı değildir.

şu aplikasyonu telefonunuza yükleyin (ios versiyonu da vardır) ve adet tarihlerinizi, ovulasyon testinde ne çıkan negatifleri pozitifleri ekledikçe uygulama sizin için bir günce oluşturur ve genel olarak ne zaman yumurtlayacağınızı ve adet olacağınızı bildirir. bu şekilde ovulasyon testini adet gününden itibaren her gün yapmak zorunda kalmazsınız. uygulamanın belirttiği tarihten bir kaç gün önce teste başlamanız yeterli olur.

(bkz: Ovulasyon Testi Nedir)
(bkz: En İyi Ovulasyon Testi Hangisi)
Benzer Konular
 

Ovulasyon döngüsü ile ilgili ayrıntılı bir rehber.

 

Sabah bulantısından, turşu ve dondurma isteğine kadar, dünyanın dört bir yanındaki kadınlar hamilelik söz konusu olduğunda şaşırtıcı derecede benzer deneyimlere sahipler. Hamile olup olmadığınızı nasıl bilebileceğinizi ve ilk birkaç haftada ne gibi belirtiler yaşayabileceğinizi öğrenin.

 

Hamileliğin erken belirtilerini ve ne zaman ortaya çıkmaya başladıklarını öğrenin.

 

Denenmiş, hızlı hamile kalma yöntemlerini araştırdık ve listeledik.