Bebek Burun Aspiratörü Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Bebek sahibi olmak harika duygu, ama aynı zamanda pek çok zorluğu da beraberinde getiriyor, bunlardan biri de tıkanmış bir burunla başa çıkmak. Burun tıkanıklığı miniğinizin rahat nefes almasını, yemek yemesini ve uyumasını zorlaştırabilen yaygın bir sorun. Bebeğinizin burun deliklerini temizlemeye yardımcı olacak bir bebek burun aspiratörü büyük fark yaratabilir. Nazal aspiratör olarak da bilinen bu aspiratörler, bebeğinizin burnundaki mukusu nazikçe emerek, bebeğinizin daha rahat nefes almasına yardımcı olan tıbbi bir cihazlardır. Bu yazımızda, mevcut farklı bebek burun aspiratörlerini ve bunların nasıl güvenli ve etkili bir şekilde kullanılacağını anlatıyoruz.


Bebek Burun Aspiratörü Nedir?


Bebek burun aspiratörü kısaca; bebeğinizin burun deliklerinden mukusu çıkarmak için kullanılan bir cihazdır. Burun kanallarını aşırı mukustan temizlemek ve bebeğin daha kolay nefes almasına yardımcı olmak için kullanılır. Cihaz, bebeğin burnuna sokulan esnek uçlu küçük bir plastik tüpten oluşur. Cihazın diğer ucu, bebeğin burnundaki mukusu emen bir vakum oluşturmak için sıkılan bir ampul veya şırıngaya bağlıdır. Bebek burun aspiratörü kullanımı nispeten güvenlidir ve çoğu çocuk doktoru ve KBB (kulak burun boğaz uzmanı) tarafından tavsiye edilir. Cihaz naziktir ve bebekte çok az rahatsızlık veya tahrişe neden olur ve bebeğin daha kolay nefes almasına yardımcı olmak için burun mukusunu temizlemek için harika bir araçtır.
Nazal aspiratör kullanırken, üreticinin talimatlarına dikkatle uymak önemlidir. Hijyen sağlamak için cihaz her kullanımdan önce ve sonra yıkanmalıdır.

  • Burun aspiratörleri solunum yolu enfeksiyonları, grip, nezle gibi nedenlerle tıkanan burunun açılması için kullanılır. Bu durumlar haricinde sık sık kullanmanız bebeğinizin burun salgısının dengesini bozar


Bebek Burun Aspiratörü Nasıl Kullanılır?Bebek Burun Aspiratörü Nasıl Kullanılır


Burun aspiratörünün kullanımı şu şekildedir. Aspiratörün uç kısmı bebeğin burun deliğine, ağızlık kısmı da ebeveyn kendi ağzına yerleştirilir ve aspirasyon uygulanarak (yavaş ve düzenli bir şekilde içinize çekerek) burundaki mukus`un (akıntının) hijyen filtresine çekilmesi sağlanır. Aynı işlem diğer burun deliğine de uygulanır ve burun tıkanıklığı açılır.

Aşağıdaki video burun aspiratörünün nasıl kullanıldığını göstermektedir.


Burun aspiratörü kullanımı


Bebek Burun Aspiratörü Çeşitleri NelerdirBebek burun aspiratörlerinin iki ana tipi vardır: manuel ve dijital Manuel burun aspiratörleri tipik olarak silikon veya kauçuktan yapılır ve ebeveynin bebeğin burnundaki mukusu çıkarmak için ağzını kullanarak emme yapmasını gerektirir. Pompa şeklinde olan manuel burun aspiratörleri de elle sıkılarak uygulanır. Dijital burun aspiratörleri, bir düğmeye basarak emiş sağlayan pille çalışan cihazlardır. Her iki nazal aspiratör tipinin de avantajları ve dezavantajları vardır ve ebeveynler kendileri ve bebekleri için en iyi seçeneği seçmeden önce her birinin artılarını ve eksilerini değerlendirmelidir.

Bebek burun aspiratörü fiyatları ve çeşitlerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Amazon
Burun AspiratörüBebek Burun Aspiratörü
N11Burun Aspiratörü Ne İşe Yarar?burun aspiratörü ne işe yarar


Burun aspiratörü bebeklerin burunlarını temizlemeye yarar. Burun tıkanıklığı bebeklerin rahat nefes almasını engel olur, huzurla uyumasını ve buna bağlı olarak beslenmesini zorlaştırır. Bebeklerin burunlarındaki tıkanıklık giderilmediği sürece bebek ve dolayısı işe ebeveynler huzursuzluk yaşar. Burun aspiratörü ile bu tıkanıklığı giderebilirsiniz. Fakat sık sık kullanılmamalıdır.


  • Kullanmadan önce bebeğinizin burnuna bir iki damla serum fizyolojik damlatırsanız mukus yumuşar ve aspirasyon sırasında kolayca çıkar.


Burun Aspiratörü Nasıl Temizlenir


Bebek burun aspiratörünün uygun şekilde temizlenmesi ve bakımı, bebeğinizin güvenliğini ve sağlığını sağlamak için çok önemlidir.

Burun aspiratörünün nasıl temizleneceğine ilişkin beş basit adım:
1. Aspiratörü demonte edin. Aspiratörün parçalarını ılık su ve sabunla temizleyiniz.
2. Aspiratör parçalarını en az 10 dakika kaynar suya batırarak dezenfekte edin.
3. Aspiratör parçalarını temiz bir bez veya havlu ile kurulayınız.
4. Aspiratörü monte edin ve aspiratör ucunun içini temizlemek için alkole batırılmış bir pamuklu çubuk kullanın.
5. Aspiratörü doğrudan güneş ışığından uzak, temiz ve kuru bir yerde saklayın.
değişik markalar var, ucu yumuşak olan markaları tercih etmek lazım.
Benzer Konular
 

Piyasadaki en yüksek puan alan 5 folik asit markasını inceledik.

 

Bebeğinizin güvenliği için doğru bebek hamağını seçmek çok önemli. En güvenli, en uygun hamağını seçerken hangi özelliklere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenin.

 

Bebeğiniz için en iyi bebek arabası seçerken, özellikler, avantajlar ve ip uçları da dahil olmak üzere yılın en iyi bebek arabalarını keşfedin.