X
 • merhaba,
  bha (veya uzun adıyla butilhidroksianisol veya butillendirilmiş hidroksianisol (butylated hydroxyanisole)) e320 koduna sahip gıdaların içerisindeki yağ bileşenlerinin bozulmasını engelleme amacıyla kullanılan sentetik bir koruyucu maddedir. bu madde amerikan ulusal sağlık enstitüleri tarafından "tahmini karsinojen" yani kansere yol açtığı tahmin edilen maddeler arasında gösterilmektedir. bu madde bazı ülkelerde ve kaliforniya'da direkt karsinojen olarak geçiyor.
  bha'nın oldukça yaygın kullanım alanları bulunmaktadır. gıdalarda, gıda paketlerinde, özellikle kozmetik ürünlerinde, bazı ilaçlarda ve petrol türevi ürünlerinde bha kullanımına rastlanılmaktadır. bu tahmini kanserojen madde ne yazık ki bir çok bebek ürününde de gözükmekte. mesela tüm bebeklere kullanılması istenilen d vitamini damlalarının bazılarında var, mesela devit d3.
  geçen gün aile hekimimizin yanındaydık, klasik "d vitamini veriyor musunuz?" konusu geçerken bize devit d3 yerine çocuklara göre formüle edilmiş çok daha sağlıklı başka bir vitamin yazabildiğini söyleyince sevindik, çünkü şu anda kullanmakta olduğumuz ocean d görece biraz pahalı ve sgk karşılamıyor. neyse doktordan sonra eşim reçeteyi almaya gitti, bir kaç eczane dolaşmış bulabilmek için; yazılan ilaç pedia-d imiş bu arada. ama kötü haber, onun da içinde bha bulunuyormuş. sağlıklı ve daha ucuz bir d vitamini bulamadık kısacası ve ocean d'ye devam ediyoruz sırf bha sebebiyle.
  bir yandan ilk altı ay su bile vermeyin denilirken, bir yandan "tahmini karsinojen" kategorisinde bir madde içeren bir ilacı her gün vermemizi uygun görenlere ne yazık ki, ne desek boş.
  denizce
 • bizim de kullandığımız o ünlü pişik kremi sudocrem'in de içinde bha varmış. çok yazık :(
  coolmom