X
 • hamilelikte beslenme çok önemli tabi. her şeyden önce hamilelikte iyi beslenmelisiniz. ama hemen belirteyim, ilk 3 ay bulantılar ve kusmalar olduğu için bebeğim beslenemedi diye üzülmeyin.doktorum söyledi ilk 3 ay bebek annenin kendi deposundan beslendiği için sonradan yediklerinizin çok bir önemi yok. aslında hamilelik düşünmeye başladığınızda hemen kendinize bir beslenme planı yapın ki depolarınız bir güzel dolsun :)
  rose
 • gebelikte diğer insanlara göre günlük 300 kilokalori daha fazla yani yaklaşık 2300 kilokalori alınması gerekir. fazla da kilo alınmamalı yani dikkat edelim hanımlar. aşırı tuz tüketilmemeli. fast food yiyeceklerden uzak durun. mineral -vitamin kaynağı oldukları için bol bol meyve ve sebze tüketmek gerek. bol protein için yumurta, et ve süt ürünleri tüketilmeli. gebelik süresince haftada 1-2 gün balık yiyin.
 • süt, peynir, yoğurt gibi süt ürünleri tüketmek çok önemli. hamilelikte bunların ikisine de çok ihtiyaç var. proteinin hamilelik döneminde önemi çok büyük. protein içerenler, et ve hayvansal ürünlerle baklagiller, kabuklu yemişler gibi besinler. brokoli, havuç, tatlı patates, lahana, elma, ananas, kivi, greyfurt gibi sebze meyveler tüketin. çeşitlilik arttıkça verim de artar. tam buğday, yulaf, çavdar, karabuğday, bulgur gibi karmaşık karbonhidratlar da önemli. hamilelikte beslenme dikkat edilecek en büyük konulardan biri, hem anne sağlığı hem de bebeğinizin sağlığı açısından kendinize bir liste hazırlayın.
  angell
 • süt ve süt ürünleri,et-balık haftada 1 kez tüketin ama tavuk eti fazla yemeyin. ceviz ve meyveleri mutlaka düzenli olarak tüketebilirsiniz. unutmayın siz hamileyken ne kadar güzel beslenirseniz bebekte içeride bir o kadar güzel gıdasını alır.
 • kuru incir yemenin çok faydalı olduğunu söylüyor uzmanlar. tabi her besin gibi miktarı abartmamak gerek. bir de benim o kadar çok midem bulanıyordu çok az şey yiyebiliyordum bunlardan biri de kuru incir arasına ceviz koyup yemek oldu.

  yalnız kuru incir konusu çok önemli, her türlü kurutulmuş gıda alırken aldığınız yere, kaliteli olmasına dikkat edin çünkü (bkz: aflatoksin) içermemesi gerekiyor. aflatoksin çok zararlı kanserojen bir madde.